• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrana i glad

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ne znam kako bi nazvao ovu temu, ali radi se o vrlo poučnom videouradtku snimljenom ne Filipinima.
Možda je sada miljama daleko; al' kako sada stvari stoje to nam je pred vratima.
Svakako pogledati do kraja.... vrlo emotivno
http://www.youtube.com/watch?v=o1bOteXhwrw&NR=1
(nadam se da će link raditi)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Bil je taj filmić prikazan sinoć na Paralelama HTV-a...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
sto je jednima smece, drugima je hrana..
a kako se klinci tome vesele :|
u pravu je bobostar, polako to dolazi i k nama. sve vece razlike se prave medju ljudima. ili imas sve ili nemas nista..
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
nažalost toga ima i u našem okruženju
nevolim neradnike , bolje rečeno MRZIM NERADNIKE , u nekim slučajevima nerad stvori siromaštvo i tu nemam mnogo obzira prema takvim ljudima za koje provjereno znam da su tome doprinijeli svojim neradom ili alkoholizmom recimo

u svim slučajevima mi je žao djece , nebitno zašto su oni gladni , jednostavno moje shvatanje je da dijete ne smije biti gladno NI PO KOJU CIJENU , nažalost ima i drugačijih mišljenja a još žalosnije je to što ima takvih slučajeva

ja kako zaključujem najbolji sistem ratovanja od kako se prevazišlo atomsko nauružanje je hrana i energija , a i nteresantnija je hrana jer energija se može proizvesti i bez većine energenata (mislim na nuklearnu i solarnu)
ali hrana nemože , e sad , onaj ko upravlja prehranbenim tržištem je ''gazda'' kako se kod mene kaže i boli njega to što (recimo) neki arap drži puškicu i brani svoju vjeru , stomak ne poznaje vjere :finga:
jeste li primijetili da se svaki rat završava dogovorom u kojem je u većini zastupljeno i uredjenje prehrambenog tržišta , znate i za konkretne primjere , svaki rat traje onoliko dugo koliko može da se prehranjuje vojska , jeste li i to primijetili ?

a sudbine svih ovih ljudi (pa i nas) kroje neki (ne)ljudi koji misle da osvoje svijet , ovdje prvenstveno mislim na USA jer oni to i rade na djelu , mada ima još imperija sa ovakvim ambicijama zasigurno koji su potencijalna prijetnja
meni je samo drago to što je istorija do sada pokazala da je svaka imperija pala , pa ako je palo i astečko carstvo past će i ovi
a ja živim za taj dan da doživim da živimo kao ljudi bez imperija,politike,gladi i da ne nabrajam sve , spisak mi je poveći nemože stati u post :rolfer:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
savo

u pravu si sto posto.

samo da dodam,zapadni svijet ili tačnije EU baca hranu samo da je neda jeftinije,i ne pomišljaju da to poklone nekoj siromašnoj državi ili da samo podijele pakete hrane,nešto u stili samoreklame itd...

nisam ovo nigdje pročitao nego i sam bio sudionik o uklanjanju te hrane dok sam radio za imperatore sa one strane ALPA. proizvodi istih tih firmi se nalaze u regalima trgovina po HR i BiH koje ja izbjegavam.Kupujem ono samo šta je sa naših krajeva.

ovo ja nikad neću moći rauzmijeti,Hrana se baca a narod umire od gladi.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
@seljačić
negdje sam pročitao da glad u svijetu (ako se želi) može da se riješi u rekordnom roku , zaboravio sam tačan podatak ali sjećam se da je neki mali vremenski period

postoji izreka AKO JE NEKO GLADAN NEMOJ MU DAT RIBU , VEC GA NAUCI DA PECA
isto tako se i ove siromašne države mogu urediti tako da one same sebi proizvode dovoljno hrane
ljudi sve se može kupiti , ali je dječiji osmijeh NEMOGUĆE kupiti
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bil je taj filmić prikazan sinoć na Paralelama HTV-a...
Da, tamo sam ga i vidio, a ovdje stavio link da mogu i ostali vidjeti.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo malo je tema ostarila ali sinoć sam čuo jedno malo ozbiljno pitanje a radi se o sljedečem,jedan gospodin iz jednog jakog sjemenarskog diva je rekao ,pošto je bio u Njemačkoj na nekom skupu o kukuruzu da EU fali sjemena za gotovo milion hektara za proizvodnju bio plina i sad se postavlja pitanje dali je ETIČKI proizvoditi taj kukuruz za gorivo ili za ishranu,od nas nitko koji smo bili oko 50 osoba nije se izjasnio jer nam je večini u interesu nekakva zarada i ako ta postrojenja budu plačala više zelenu masu neznam dali bude radio moral ili želja za profitom ali zbilja je pitanje na mjestu sa obzirom na situaciju koja je svuda ne samo kod nas a svjedoci smo da sve veči broj ljudi iz gradova koji su u mogučnosti lagano kupuju male posjede da imaju svoj komad zemlje i mir i da vjerojatno dobiju i neku količinu prehrambenih proizvoda kojima znaju podrijetlo a ne samo u trgovačji centar i udri po uvoznoj robi:madmana:
 
M

MOCO

Guest
Kod mene je ipak moral jači od želje za profitom, pogotovo što sam siguran da taj profit neće dugo trajati- najduže dok se ne uništi stočni fond tj konkurencija za kukuruz! a onda kreće kao i u mljekarstvu-ucjene i uvjeti!
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
i meni kao malom sve je to čisti lopovluk jer ako ovo uništimo ovi drugi budu kao što MOCO kaže stavljali nas pred zid ili prodaj il crkni,zato i u mene moral prevagu daje i nadalje malo po malo ,danas ide prase ,sutra bude mljeko i tako sve po malo po tome mi mali smo zanimljiviji u ovom društvu od velikih igrača i njihovih igara ali budemo morali imati dosta hrane za sve životinje na svom OPG u jer nikad više jeftine hrane
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
osvrcem se na to da drugi kreira nasu sudbinu***

je, zalosno je i svi ste u pravu.
Mislim da je bitno sacuvat svoju kulturu i tradiciju i da ce onda sve doc na svoje.
Nasi preci prezivjeli su nevjerovatna vremena i naucili u oskudici ne trebat puno ali i stvorit nesto samostalno...
To ne smimo zaboravit, ma ko nam sto pisao po naslovnicama i koliko velikim slovima.
Povijest je ucitelica zivota, ona ce nam dat znanje a rad vjestinu, jos nam treba odgovornost da na buducnost ne gledamo pohlepno i tada nema straja.
Sta god od toga 3 zajebemo doc ce na naplatu!
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
za vrijeme recesije u sanaderovo doba bio je jedan svjetski analitičar koji je ljepo rekao da hrana više neče biti jeftina i da se sa tim treba pomiriti,kako če tko gledati na to njegova je volja,kad uzmemo u obzir da je gorivo astronomski otišlo gore umjetno gnojivo, sjeme pa suše i ostale zle sile tako to stoji .Gledam oko sebe kak ljudi i moji prijatelji komentiraju neki oni su od nas napravili to da nam je zemlja zapuštena i neobrađena jer ima puno šoping centara a svega unutra ko u raju samo da je još šoldi ništa nebi trebali raditi jer svega blaga tamo ima i uvjek su nama neki drugi krivi samo si mi nismo krivi,ako su naši stari radili poljoprivredu i išli na posao mi danas nemožemo stiči,mi to sve treba da rasprodamo i uništimo i da gledamo kak izgleda meso u mesnici još da je to meso nego evropskiotpad koji mi jedemo izgleda da za drugo i nismo nego da umiremo od gladi ako nismo u stanju uzgojiti jedan paradajz i kilu krumpira
 

Najnoviji postovi

Na vrh