• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hrpa tehnike u polju , oprez puno slika !

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ratarko, kod vas je lako navodnjavat kad su velike površine i nije problem sve povezat s kanalima, kod nas u Zagorju ništa od toga, jedino bi mogao gdje imam uz rijeku i potok!

Koliko košta taj sistem za navodnjavanje?
 
B

Bobo

Guest
Ne zakociti u pravom smislu rijeci... Zato sam i stavio u navodnike.

mislim na ovaj princip. Posto mala kolica vise na velikima, natjeras velika u liniju po kojij ces i mala vuci. Mala kolica otkopcas na pocetku njive i tami ih ostavis. Ukljucis "neku tamo tipku" koja okrece "nekom tamo brzinom" kolut u smijeru odmotavanja. Ti traktorom odvlacis veliki kotur tom brzinom kojom se on odmotava, tako da kolica s topom ostanu tamo gdje si ih i ostavio. Kad se s velikim kolicima odmaknes koliko zelis tamo pomocu "neke tamo tipke" iskljucis odmotavanje. Spojis kolica s vodnom pumpom i ukljucis namotavanje te samim time i navodnjavanje njive. Kad mala kolica dodju do velikih, opet ih zakacis na velika kolica i opet ih vratis na pocetak njive, te sve ispocetka.

Mislim da je ipak manji problem vozat se s jednim traktorom i odspajat pumpu, nego se naganjavat s dva traktora po njivi...

Sve u svemu, akko i taj tvoj kaze da se svaka lite visestruko isplatila i ja mu vjerujem. Navodnjavanje je jako dobra stvar...
 
R

Ratarko

Guest
Ovo je jedan od modernijih , ima full elektroniku za svaki dio posla.
Koštao je 50.000 € , kupili su ga u Trgo Gei prije četiri godine ili pet.
Njihov je - SERIES IV: Hydraulics

Obrisan neispravan link.

Bobo skužio sam to što si napisao ali buduči da ja ne znam točno kako to ide ne mogu niti potvrditi niti negirati .Mogu i to pitati , nije problem.
Jučer znam da su veliki rolomat odvukli na drugi kraj njive i da su onda mala kolica vukli od njega prema drugoj strani . E sada da li je to uvijek tako i da li može i onako kako si ti rekao , ne znam .
 
R

Ratarko

Guest
Naišao sam pokraj onoga polja sjemenskog kukuruza sa ovih slika o navodnjavanju i uslikao jednu fotku . Radi se o tome da sistem za navodnjavanje nije mogao dokučiti do kraja table pa je ostao mali dio koji nije navodnjavan . To je ovaj prvi dio sa slike , recimo 100 metara . Pogledajte kako je kukuruz dole dobro nikao a ovdje gore gdje je i bliže objektivu kamere skoro ništa , samo zbog vode . Eto vidite koje razmjere je suša poprimila u mojem kraju .

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Eh , nije toliko problem za vodu koliko je problem za dozvolu .
Za navodnjavanje moraš imati koncesiju , glupani političarski :x
 
B

Bobo

Guest
Koju sad krvavu koncesiju?

Pa nije vrag da su kod vas ljudi tolike cicije i tuzibabe da ce te netko tuziti zato sto ti navodnjavas svoju njivu vodom iz nekog obliznjeg kanala ili rijeke?

Kod nas se lijepo parkira traktor kraj Orljave, u vodu se ubaci bubanj od ves-masine (da sprijeci velike otpatke da zastopaju usis) a na drugi kraj pumpe prikljucuj sto god te volja i nitko te nista ne pita. Pali kardan i pusti da pumpa radi svoj posao...

Cak i Mavrovic uzima vodu iz Orljave za svoje potrebe...

Ratarko: prodaj i kravu i kucu i ajde ovdje zivjeti. Vjeruj mi bit ce ti puno lakse zivjeti... Posebna drzavna skrb cini cuda prijatelju. CUDA!
 
K

krx pozega

Guest
Nek se on drži svoje nepregledne ravnice..to je pravo bogatstvo..naravno ako čovjek zna uživati u tome
 
P

paor

Guest
kroz moj atar prolazi buduči kanal dunav-sava. zainteresirani ljudi se moraju izjasniti da li če za uzurpirano zemljište uzeti novce (navodno 12-18 kn/m2) ili če dobiti dugogodšnje pravo na besplatno uzimanje vode za navodnjavanje
još nisam čuo da se netko odlučio za ovu drugu opciju, ali jedan ing. iz županije mi kaže da če se voda iz kanala skupo naplačivati i predviđa se- vrlo tražena
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ja mogu navodnjavati neznatnu količinu zemljišta, za naplačivanje nisam čuo!
 
P

Picek

Guest
evo možda vam bude jasnije što se tiče plačanja i ostalog:

Korištenje vode za melioracijsko navodnjavanje

Korištenje voda u sve svrhe uređeno je Zakonom o vodama, NN 107/95.
Prema odredbama navedenog Zakona, članak 44, vodopravna dozvola ili koncesija potrebna je za: "Zahvačanje i korištenje voda iz vodotoka i drugih prirodnih ležišta površinskih voda, crpljenje podzemnih voda i prikupljanje oborinskih voda za navodnjavanje poljoprivrednog i drugog zemljišta (melioracijsko navodnjavanje) obavlja se na način i pod uvjetima određenim vodopravnom dozvolom te ugovorom o koncesiji kada je to određeno ovim Zakonom."

Za navodnjavanje do ukupno 1 ha zemljišta istog vlasnika/korisnika, podzemnom vodom što se zahvača i crpi na istom zemljištu (zdenci-bunari, crpke i sl.): korisnik prijavom izvještava područnu vodnogospodarsku ispostavu Hrvatskih voda, u prijavi se navodi mjesto i način uzimanja vode, površina zemljišta i vrsta usjeva koja se navodnjava; potrebna je vodopravna dozvola.

Za navodnjavanje do ukupno 5 ha zemljišta vlasnika/korisnika vodom iz vodotoka ili drugog prirodnog ležišta, odnosno površinskom vodom, koja se crpi mehaničkim uređajima (motorne ili ručne crpke i sl.): Hrvatske vode s korisnikom zaključuju ugovor kojim se određuje mjesto uzimanja vode, način uzimanja, količina vode koja se koristi, iznos naknade te vrijeme na koji se ugovor zaključuje; potrebna je vodopravna dozvola.

Za navodnjavanje površina večih od 1 ha podzemnom vodom i za navodnjavanje površina večih od 5 ha vodom iz vodotoka ili drugog prirodnog ležišta odnosno površinskom vodom koja se crpi mehaničkim uređajima (motorne ili ručne crpke i sl.) potrebna je koncesija. Zahtjev za koncesiju podnosi se Upravi za vodno gospodarstvo, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva, Vukovarska 220, Zagreb.

po okolnim zemljama ima pun kufer ilegalaca koji vodu crpe bez da išta plačaju državi...
imam točnije brojke za neke zemlje u firmi..
no prvi je uvjet imati izvor vode blizu a za plačanje ili neplačanje je lako..
u Hrvatskoj je problem taj što je infrastruktura katastrofalna a zemlja smo kroz koju prolaze tri velike rijeke..
po navodnjavanim površinama smo među zadnjima u Europi, Albanija je recimo ispred nas i to dobrano ispred...
nego, jel ima netko iz Baranje ovdje?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Bitiče dasam ja iz Baranje,na poljoprivredi(po prijašnjem uredjenju )Mirkovac je postojao(mislim i danas)jedan jako dobar sitem koji je navodnjavao velike površine(sada kolike neznam,moze se na Google Earth pogledati),znam da je sam"HODAO".Nalazio se pored ceste od Jasenovca prema Mirkovcu kod Trokuta(Trokut je mjesto koje nema niti jednu kuču),kanali su urednjeni i maju dosta ribe,nažalost često svojom veličinom zna biti koban za nepažljive vozače.
 
P

Picek

Guest
suljos kaže:
Bitiče dasam ja iz Baranje,na poljoprivredi(po prijašnjem uredjenju )Mirkovac je postojao(mislim i danas)jedan jako dobar sitem koji je navodnjavao velike površine(sada kolike neznam,moze se na Google Earth pogledati),znam da je sam"HODAO".Nalazio se pored ceste od Jasenovca prema Mirkovcu kod Trokuta(Trokut je mjesto koje nema niti jednu kuču),kanali su urednjeni i maju dosta ribe,nažalost često svojom veličinom zna biti koban za nepažljive vozače.
Belje bi trebalo ove godine navodnjavati..
odnosno nama je uvjet u ugovoru bio do 15.05. pustiti u pogon sustave za navodnjavanje..
nažalost ili na sreču mi nismo prošli nego su prošli sa amerikancima Valmontom tako da ne znam kada če to biti pušteno u pogon i dali če to biti ove godine..
čisto sumnjam da če to na kraju biti ove godine...
uglavnom, na lokacijama Puškaš i Karanac (u blizini one nove farme) trebali bi u rad biti pušteni veliki linearni sustavi za navodnjavanje..
takvih u Hrvatskoj ima malo ili nema uopče...
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Suljoš taj sistem je još tamo, riba je slabo više, a i kanali više nisu kao prije održavani okolo da ali u vodi ima puno trave da se ne može pecati
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
zvona kaže:
Suljoš taj sistem je još tamo, riba je slabo više, a i kanali više nisu kao prije održavani okolo da ali u vodi ima puno trave da se ne može pecati

Još je tamo,neznma dali je ispravan,vjerovatno radi,svisu volili raditi na nemu,pogotoviu oni koji imaju prvatno dizel vozla))))..

Ribe ima,ali naj više pecaju na Dunavu.

Ovo sa Puškašem i Karancem,nije mi jasno gdje je ta nova farma?

Sada primjeri,tabla koja se navodnjava je dugačka 1,55 km,široka 0,88 km

,izmedju dvije table je kanal odakle se crpi voda,i iz satelita se sistem vidi.
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Sistem je radio vidio sam bio je sjemenski kukuruz. a sad je mislim pšenica ili ječam. Prije je bilo tamo povrče. ta tabla dugačka je negdje oko 2 km od Sokolovca do ceste prema Jasenovcu
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
zvona kaže:
Sistem je radio vidio sam bio je sjemenski kukuruz. a sad je mislim pšenica ili ječam. Prije je bilo tamo povrče. ta tabla dugačka je negdje oko 2 km od Sokolovca do ceste prema Jasenovcu

Nemojte mi glavu osjeci,nemam pojam kako ce ispasti,ali odozgora to odprilike ovako izgleda.


[img=http://img123.imageshack.us/img123/7089/navdetkh3.jpg]

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.


Detalj samohodnog sistema

Obrisan neispravan link.


Obratite pozornost na trecu fotku desno,tabla je na najduzem dijelu 2,64km,a siroka 1,67 km.
 
R

Ratarko

Guest
Moram priznati da mi nije baš jasno što se vidi na tim slikama ?
Da li se te table sve navodnjavaju ili te slike pokazuju nešto drugo ?
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Ratarko kaže:
Moram priznati da mi nije baš jasno što se vidi na tim slikama ?
Da li se te table sve navodnjavaju ili te slike pokazuju nešto drugo ?

Sto,pa vidi se koliko je dugacka(hod koliko se sam uredjaj krece) i sirina(raspon oba krila),zatim odprilike gdje se nalazi(netko ce prepoznati)i detalj samog postrojenja,vide se cijevi i kanal sa agregatom odakle se voda crpi.

Samo ta sto je po duzini tj.po sirini obiljezena,samo se ta navodnjava,barem mislim da je i danas tako.
 
R

Ratarko

Guest
Aha , tek sam sada i ja vidio .
Istina vidi se i samo postrojenje , cijevi i nosači .
 

Najnoviji postovi

Na vrh