• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HUMUS

  • Temu pokrenuo ajajas
  • Datum prvog posta

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
Pozdrav, mene jako zanima uzgoj glista i proizvodnja humusa ali neke mi stvari još nisu jasne,
1. Dali se stajnjak i ostali organski otpad dodaje u slojevima na gliste ili se odjednim natrpa na njih koliku smo visinu predvidjeli,
2. Dali stajnjak MORA biti ili gliste mogu proizvesti humus od ostalog otpada
3. Koliko je dugotrajan proces od početka do kraja prerade
4. Koliko se često gliste moraju hraniti stajnjakom
5. Kad kompost odvojimo od glista koliko on mora odležati da fermentira i dali se u tom procesu mora redovito prevrtati i mješati
Mogu li (vole li) gliste prerađivati lišće mislio sam u većim količinama po šumi skupljati list koji je pao na zemlju.
molio bih nekoga tko se razumije u to i tko zna da mi sve to lijepo pomalo objasni :(handshake):
1.najbolje je u slojevima da ne "preskacu"
2.nemora biti samo stajnjak moze i ostali otpad organski osim citronskog voca i ostalog sto je kiselo
3.a proces ovisi kako su legla jaka kakva je temperatura ovisi nama je od hranjenja do hranjenja znaci po slojevima oko 3 tjedna do mjesec dana
4.da naravno stavljas i namoceni karton tako da je skoro kasa malc od trave i ostalo sto imas
5.nije ti to kompost to ti je humus a sto se tice stajanja mi ga uvjek nakipamo na jednu hrpu da izgubi visak vlage i onda ide u mlin a zatim na rotacijsko sito i na pakiranje ili rimfuza
mozes staviti lisce ali moras paziti koje jer kolko znam nevalja orahovo i od johe i neznam sad jos tocno od ces sve nevalja a i nismo s tim hranili
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Da bi se budući humus obogatija sa kalcijen, šta bi se tribalo dodat u kompost?... I, di ga ima za nabavit?...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kalcijev karbonat...bež u prvi kamenolom takvog kamena...vapnenac po domaći...

lošija verzija je magnezijev karbonat iliti dolomit...
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Pretpostavljan da to nije - živo vapno?...

Prodaje li se taj vapnenac upakiran u vriće ili samo refužo (kamenolom)?... Ako se prodaje upakiran, kojeg profila bi bile firme koje ga prodaju?...

Fala...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
može vapno, ali obično gledamo da stvar bude jeftinija i ne ubija mikroorganizme...
ovo o čemu ja pričam, to je ustvari ona prašina koja ispadne ispod mlina koji melje kamen...praktično kameno brašno, i većina kamenoloma je sretna da to netko hoće...jer nije iskoristivo osim kao dodatak asfaltu u manjim količinama...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ma ljudi šta će vam vapvno, kameno brašno....?

Samo utrpavajte običan talog iliti soc od kave i da vidite kako rade:eek: Lude ko puške, to se koti.

Odite na temu Vrt, permakultura, upravo sam nešto o tome pisao, između ostalog.

A ako mislite da će kava humus učiniti kiselim - neće, jer se smješa u upiju ga drugi ostaci(npr. pair, karton, trava, a gliste to pojedu i neutraliziraju kiselost.

Kod mene je, od kada sam počeo bacati veće količine taloga kave na kompostnoj hrpi totalni partx od običnih glisti. To se koti ko ludo.

Prvo sam razmišljao o kalifornijskim, ali sada mi uopće ne trebaju jer ovih domaćih imam na izvoz, a posao rade brzo i efikasno.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
I ja skupljam talog od kave...makar nisam siguran koliko je koristi, naime nema toga puno, a isto tak je hrpa glista kak je bila i prije kad nisam stavljao. S time da ja radi kiselosti stavljam pepeo, tu i tam vapno.
Mada sad mi pala ideja, pajdo ima birtiju.:drink:
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Pa to !
Dogovoriš se s par birtija gdje si kao doma i da vidiš taloga.
Netreba previše. Dobro ovisno koliko komposta radiš, ali ja primam od jedne birtije tu i tamo, ali su zato u mojoj obitelji svi zaduženi da skupljaju.

Kako rekoh, netreba previše taloga, dovoljno da miris(i okus) navuče gliste i otjera puževe, a gliste se kofeiniziraju pa rade ko lude:icon_super:

I ja stavim malo pepela, vapno nikad jer uništava druge organizme, a i vapno ti tjera gliste. Vole kiselije. Možda im se zato broj nije povećao. Kod mene su točno od kada sam počeo stavljati više taloga gliste počele bujati.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
da li je moguce humus (zemlja koju kupujemo za cvijece) obogatiti stajski gnojem, dakle hums koji je odradio par godina pomjesati sa stajskim gnojem i produziti mu vjek
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to kaj kupujemo u vrećama za cvijeće nije humus, nego treset...
i da, možeš iskorištenog pomiješati sa stajskim humusom, dodaj i peletiranog gnoja i sve skupa zasadiš sa rožicama... ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Aha treset, ja sam taj treset pomjesao sa stajskim gnojem u omjeru otprilike oko 30% gnoja na treset
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
to je ok, a u vegetaciji još malo svaki put rastopiš vodotopiva gnojiva (albatros, fertina...) i dodaš prilikom zalijevanja...
samo se nadam da si stavio provreli stajnjak, a ne friški.
 

Najnoviji postovi

Na vrh