• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 506LS obnova. Konacno i ja jednu uzeo.

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Evo konacno stigao komplet brtvi, gumica i semeringa, i svjecica pa cu to danas lagano slozit ako stignem. Nakon toga novi kondenzator, platine i lulica. Platine su bile skroz savijene tako da neznam kako je to uopce i palilo kad je palilo.

Zanima me jos jedna stvar. Citam da ove masine imaju problema sa paljenjem pa me zanima vase misljenje iz kojeg razloga dolazi do problema? Ploca paljenja je identicna Tomosovoj a i magnet osim samog centra tako da me cudi.

 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Nema problema sa paljenjem, nego je problem u "OSNOVNOM, NE - ODRŽAVANJU" !
A to je čišćenje uređaja za hlađenje, ventilator, rebra cilindra, glava, ispušni kanal na cilindru, povremeno čišćenje rezervara od razno raznog smeća, promjena filtra goriva, čišćenje filtra zraka itd...

Onda tu dolazi još čišćenje svjećice, kontrola zazora platina i predpaljenja. Ako se to redovno radi onda ne bi smjelo biti problema u samom paljenju ili ako i postoje problemi u paljenju i teško pali, znači da nešto nije u redu. :(wasntme):
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Tako si nekako i ja mislim. Ako se stroj povremeno pregleda, podesi, ocisti mislim da problema nesmije biti. Kod mene ce ici novi svi elementi paljenja osim same bobine tako da mislim kad se podesi da nece i nesmije biti problema.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,567
I obavezno promjeni ono gumeno crijevo što ide s karburatora na cilindar ,ako je spucalo da ne vuče zraka.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
I to ovu veću (pogotovo ako je puknuta kao i ova) i onu od krb. na usisnu granu.
 
Posljednje uređivanje:

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Danas kupljene platine i kondenzator. Sa Bosch kondenzatorom sam zadovoljan ali platine su neke divlje.


Masina slozena bez ikakvih problema








Zanimljivo je da je u ovom setu brzvi falila brtva za ispod cilindra i sreca da sam imao doma jedan nekompletan set pa sam iz njega izvadio.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Ide to tebi. :(clap):
Tu inače idu one platine sa žicom i već pripremljenom štopicom za kondezator (ali budu i ove poslužile).
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Ma ovakve su bile pa reko nek budu iste. Problem je sto su stift koji ide u plocu i ona rupa kroz koju ide seraf kojim se stezu preblizu pa cu ic vidjet jel ima mozda orginal iskra. Ovo neka mala privreda. A kondenzator sam stavio na vijak umjesto lem. Volim stegnut
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Nisi li semeringe krivo okrenul?
Tam gdje ima podtlaka, federi idu van.
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Nisam. Sa strane kvacila tu dodje korpa i to tako mora biti. Na Tomos masinama do reduktora ide kontra. Ovdje je ovako u orginalu Jugo semerinzi. Tako je bilo i na jednom 504 sto sam imao.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
Možda bi se moglo i okrenuti ovaj semering prema kućištu mjenjača ?
Koliko sam se je susretao sa tim motorom semerinzi su uvijek bili okrenuti oprugom prema unutra (kompresijskom prostoru), tako sam ih i nanovo složio.

Mogući razlozi zašto je to tako kod tog motora su:
- kućište mjenjača je puno veće (od Tomosovog reduktora)
- ulje u mjenjaču je sea 80 -90 (za razliku od ulja u Tomos red 15w-40)
- količina ulja u mjenjaču je manja prema prostoru (od red. Tomosa)
- manji okretaji radilice
- zupčanici, ležajevi i korpa kvačila se podmazuju prenošenjem ulja
zupčanicima od najniže točke mjenjača prema korpi (kao kod mjenjača
traktora), (dok kod Tomsovog reduktora su okretaji veći i zupčanik
dolazi direktno na radilicu i raspršuje ulje po cijelo kućištu reduktora,
zato taj reduktor ima odzračnik na kućištu gdje baca ulje van.:8):
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Da lijepo objasnjeno. Nikad nisam bas razmisljao o tome ali ocito je netko rekao kako mora biti. A znao sam i na dosta tomos masina naci da je opruga semeringa prema karteru. Uostalom kojekakvi "majstori" to stavljaju kako im se cini da treba pa to nerijetko i nije bas kako treba.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,541
A joj ! I ja sam si našao posla sa ovim kršom (disastor).:icon_scratch:

nyR6hol.jpg
 

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Zna li netko koliki je hod klipa na IMT506? Te kako je najlakse namjestit paljenje?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
paljenje ili predpaljenje ?

predpaljenje je najlaše odoka ,

ako hočeš po PS-u onda komprataor kroz sviječicu a pod platine ako nemaš ništa spomenuto u daljem tekstu može i celofan cigareta .. dakle sljedeče nam treba multimetar ..konačna kontrola stroboskopom ..

e sad da čujem google meštre

pikčer
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MarioZg1

Član
Tu od
19 Sij 2015
Poruka
126
Ja stelam po kutu inace na tomosima i to na nacin da si mm prije gmt prebacim u kut pa na obodu magneta lako oznacim i namjestim. Ovdje je malo problem posto je ekscentar na radilici a ne na magnetu. Da idealno bi bilo GMT sa komparatorom odrediti i imam ga ali nemam adapter. Budem to sutra nekako.

Nego kad cemo pit kavu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nego kad cemo pit kavu? ������
ja bi ti posudil ali nije u samoboru , ako možeš čekaj ( do kada ne znam ) ..

kava , pa trebalo bi, da .... ja sam dosta inertan po tom pitanju
 

Najnoviji postovi

Na vrh