• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

imt 539

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,705
mika lepo sam ti najprostije objasnio problem za automat. automat u namotaju ima izlaz za masu koja ide na namotaj eletromorora alnasera. da bi dobio startni udarac da ukopca prvo bendiks mora imati dobru masu koju dobija preko cetkica. jedno je plus koje dobija preko spoljnog kabla a minus nema veze sa masom [kucistem] nego dobija kako sam ti rekao. ako je los kontakt u bilo kom smislu na spojevima ili cetkicama dolazi do pada napona na automatu i nema snage da ukopca svom snagom bendiks. elektricar sam to mi je struka i ovo cesto radim. pregledaj prvo alnaser ocisti polako pogotovu kolektor kud idu cetkice. cesto kaplje nafta i ulje na taj deo alnasera pa zamasti i gubi kontakt. ako hoces poslusaj me ako ne muci se.cetkice moraju biti barem polovine duzine. ako ih mislis menjati [ako su potrosene a to je najverovatnije] moras odneti nekome ko zna da zaletuje i to dobrim letkonom. letuju se kalajem a dve se srafe. dimenzije cetkica su - duzina 23mm sirina 25mm i debljina 10mm. ako ti duzina bude oko 14-15mm odmah i menjaj .ispod 15mm nemogu napraviti dobar kontakt. to su ti dimenzije date novih cetkica za 539
nije mi se desilo jednom da na traktoru kamionu ili autu se popusti masa pa da neće upalit nego samo automat škljocka ili frcaju iskre na spoju na sve strane.......eh da skoro zaboravio meni su na zetorovom alnaseru dvije četkice radile a dvije su štekale ali nije nikad škljocao većje imao sasvim drugačije simptome....
 
Posljednje uređivanje:

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Krenut cu od alnasera posto cemo kod brata radit novu instalaciju.jos pitanje:stavljen je alternator i ima lampica. U kabini ,dali kad traktor upali ta lampica na leru treba goriti a kad se gas da da se ugasi,ili je normalno da na leru svijetli
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Izgleda da ces ti kolega mjenjati automat.Bar tako izgleda kako si objasnio kvar. On potegne bendix al ne prebaci + napon na donji kontakt preko kojeg pokrece rotor.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
21 Sij 2012
Poruka
496
Lampica kontakta kad upalis radi dok ne das odredeni gas ona jednom kad se ugasi ni u leru se ne bi trebala paliti. Ako ti se ugasi pod gasom a pali na leru skini regler (cetkice) na alternatoru i provjeri kakve su ako su dugacke ocisti spojeve gdje nasjeda regler na one svoje spojeve. Ima one limice vidjet ces lako. To se zna zaprljati pa gubi spoj pomalo.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ako ti je originalni alternator cim upalis trebao bi da gasi lampicu na 700-800 obrtaja. ako je budzen od necega pitanje je broja obrtaja dal je uskladjen remenicom. znaju ubacivati alternatore od zastave juga ,koji su skoro identicni ali imaju slabiji namot rotora i diode slabije pa se moze desavati u tom slucaju da je potreban malo veci ler da bi poceo puniti. to vecinom se desava na 533 jer ima dosta manji ler a fabricki ima dinamu
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Nije orginal stavljen od yuga,automat i bendix lani mjenjani,javim kroz dan-dva dok rjesim instalaciju komplet i napravim nove pikse od bronce
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
zato se to i desava da ga moras malo udariti po gasu da dobije pobudu i pocne puniti. nista strasno jer taj tip je predvidjen za vece brojeve obrtaja pa mu je mali ler. mozes poboljsati ako smanjis remenicu na alternatoru ili ga nemoj drzati dugo na leru ako pali lampicu. nije dobro po alternator
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
zato se to i desava da ga moras malo udariti po gasu da dobije pobudu i pocne puniti. nista strasno jer taj tip je predvidjen za vece brojeve obrtaja pa mu je mali ler. mozes poboljsati ako smanjis remenicu na alternatoru ili ga nemoj drzati dugo na leru ako pali lampicu. nije dobro po alternator

Tako je kolega dobro veli,mi na ferdi imamo od stojadina i on pocne filat na nekih 800okretaja a ferdo radi na 500 i lampica gori tak je i nama,nis mu nebu samo pazi na remen i teraj.
A kaj se tice anlasera prvo stavi nove kablove od plusa i mase znaci glavne kaj idu na akumulator e onda si siguran da je struja dobra i nadopuni malo akumulator e ak te bu jos zajebaval onda ide skuplja varijanta reparacija sa srpskim djelovima jer si vjerojatno del kineske i kad su se par puta konektorh zgrijali odjebal je automat.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nebi trebao automat tako brzo otici. i lukas ko zna ko proizvodi ali to je prosta spulna sa kontaktima i neotkazuje bas cesto .zato alnaser treba pregledati ,ocistiti . dobro pregledati nosac cetkica i cetkice jer tu vrlo cesto je uzrok. sam nosac izgubi cesto kontakt sa masom pa i njega treba ocistiti gde naleze na poklopac .na mestima gde ga stezu 2 vijka za poklopac. tu cesto oksidira i izgubi masu
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Javim kroz par dana sad jestruja na redu, sve novi kablovi i sl pa cu vidit kako onda reagira i sto cu dalje.svejedno hvala na informacijama svim forumasima
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Javim kroz par dana sad jestruja na redu, sve novi kablovi i sl pa cu vidit kako onda reagira i sto cu dalje.svejedno hvala na informacijama svim forumasima

Eto moram se pohvalit da je nakon komplet nove instalacije. I skracivanja kabla od mase jer je korodirao,,traktor zaverglao odd prve i da je dvadeetak puta palio sto kazu na zub.znaci ova tema zavrsena. Sve svijetli zmige rade stop i ostalo,hvala svimakoji su htjeli pomoc ili su pomogli na bilo koji nacin
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na vrh