• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 540 Varen blok motora

Ponko

Novi član
Tu od
7 Lip 2016
Poruka
3
Pozdrav,

nedavno sam kupio IMT 540 s varenim blokom motora (njihovo standardno mjesto pucanja bloka motora, kod bosch pumpe). Traktor je kupljen primarno za šumu, ne bi trebao raditi ni 150 sati godišnje. Stari je inače jako dobar varioc i rekao je da je dobro odrađen var te ne bi trebao smetati kanalicama, ali imam pitanje koliko bi otprilike koštala zamjena kompletnog motora (može i reparirani rabljeni) sa motorom i rukama od majstora. U slučaju da ovaj otiđe mijenjao bih prioritetno s motorom od 560 ili ukoliko financijski uvjeti ne dopuste onda sa standardnim motorom od 540 (ako se ne varam isti koriste i 539 i 542). Znam da je navedeno bilo rizik no dobio sam traktor poprilično povoljno i za sada radi bez greške, dapače iznenadio me svojim radom (do sada sam išao u šumu s 539 i 560 i nekako mi odgovara što je ovaj taman između njih). Savjeti vezano uz održavanje? Kako da izbjegnem pucanje bloka motora u budućnosti? Pomalo sam nov u održavanju traktora, inače sam posuđivao traktore pa su svi savjeti dobrodošli. Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima i želim svima koji čitaju ugodan ostatak dana! :)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
Ako ne pušta antifriz unutra i samo gas.
Za drugi motor bu prešlo i deset soma kuna..
 

bm joja

Aktivni član
Tu od
17 Ožu 2016
Poruka
377
Netrebaš se sekirati jako puno ima varenih blokova koji ne puštaju a vlasnici ni neznaju da su ga takvog kupili.Ako ti bi malo slinil dobro očisti i premazi tekučim metalom.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Najviše nemar ljudima skup antifriz cca 100 kn i onda sjebu blok.
A inače nebu niš ako nije jako pukao bude to radilo koda niš nije .
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mali nije antifriz skup i kod mene je u svim traktorima ali malo koji IMT negdje ne pušta pa je problem stalno nadoljevati antifriz . Blok na IMT hoče rado puknuti pa čak i na -3 stupnja osobno nebi vozil traktor sa puknutim blokom. Kad mije na 560 pukel blok mijenjal sem motor . Varenje bloka ima milijun načina ali vjerujem samo zakivanju mesingom dugotrajan postupak ali na 540 drži više od 30 godina .
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Curenje treba riješiti jednom davno kad je i kapkao pomalo sam s vodom zamiješao antifriz i dolijevao.
Ipak je to jeftinije nego motor.
Curenje se da riješiti ja sam 3 puta rastavljao i na kraju sve s diht masom polijepio da ne kapka.
Nije problem zavariti ako je samo izvana da se i s co2 malo tekućog i vozi.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Stvarno ne vidim zakaj bi curilo ako si malo daš truda. Ja sam kupil traktor kaj valjda nikad nije bil antifriz unutra. I onda su mi svi filozofirali da ni slucajno antifriz ne mecem jer bu sve procurilo na sve strane.

Natocil sam antifriz naravno, i evo vec par godina je tak. Niš ne curi nikam. Jedino kad sam malo bolje zgrije hoce malo hitit na iberlauf. Par puta godišnje malo nadotocim i dobro. Antifriz koncentrat se da kupiti po 20ak kuna litra. Pa da ga trebaš i dve litre godišnje, nije takva drama.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,370
Stvarno ne vidim zakaj bi curilo ako si malo daš truda. Ja sam kupil traktor kaj valjda nikad nije bil antifriz unutra. I onda su mi svi filozofirali da ni slucajno antifriz ne mecem jer bu sve procurilo na sve strane.

Natocil sam antifriz naravno, i evo vec par godina je tak. Niš ne curi nikam. Jedino kad sam malo bolje zgrije hoce malo hitit na iberlauf. Par puta godišnje malo nadotocim i dobro. Antifriz koncentrat se da kupiti po 20ak kuna litra. Pa da ga trebaš i dve litre godišnje, nije takva drama.

E znam da sada idem malo u off topic, ali na mom 549 isto tak zna curkat antifriz kad radi sa ciklonom(SIP CIKLO 100). Na traktoru je odrađena generalna prije 3 godine i od tada kada ga se stisne pod malo većim gasom baca antifriz van. Do čeg to more biti ? Prije je to jače curkalo al otkad smo kupili novu AC ne curka toliko, ali pod punim gasom oće bacit..
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,009
AC pumpa i vodovodni sistem nisu ničim povezani i nema šanss da je to problem.
Moguće ako motor nije na paljenju pa kad mu je teško se malo jače grije, hladnjak kakav je iznutra, termostat jel ima, znaju meštri malo smanjiti protok kad onu malu brtvu kaj ide s pumpe na termostat stavljaju ...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja sam isto jesenas natočio antifriz u ferka,pri put u najmanje 25 godina. Nigdje ne curi,i kaj je najčudnije,nema hrđe.
A antifriz hoće bacati van ako se stalno nadolijeva do čepa...
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
E znam da sada idem malo u off topic, ali na mom 549 isto tak zna curkat antifriz kad radi sa ciklonom(SIP CIKLO 100). Na traktoru je odrađena generalna prije 3 godine i od tada kada ga se stisne pod malo većim gasom baca antifriz van. Do čeg to more biti ? Prije je to jače curkalo al otkad smo kupili novu AC ne curka toliko, ali pod punim gasom oće bacit..

Probaj ti za pocetak od nekoga posuditi cep za kiler pa isprobaj. To ti je onak najjeftinija varijanta a vidio sam da je baš to bio slucaj. Nije valjal cep i kad je pun gas, kad pumpa jace tera malo je hitalo van. S ispravnim cepom nije jer ima dole onu gumicu i ne hice van. A kad se dobro zgrije normalno je da malo hiti
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Nemam ja onu gumicu i feder na cepu i izbaci vodu do,jedan cent iznad celija hladnjaka.Tu stane i konstantno odrzava nivo...Prije sam dosipao al se vise ne opterecujem tim
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Svatko zna svoje. Ja volim da mi je sve ispravno i kako treba. Rashladna tekucina je uvijek tako da mogu prastom do nje.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Turas prst u hladnjak......
Dosta da je voda prekrila celije a to se vidi bez prsta....svaki traktor sa ispravnim sistemom odrzava jedan nivo a visak izbaci,i visina tecnosti u hladnjaku dosta zavisi od samog hladnjaka i visine postavljanja na traktoru.....mislim na imt....za druge neznam
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Meni je visina kod ugašenog visina cijevi i tak stoji kad sem imal grijanje bila je više 1 cm od cijevi .
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Dosta da je voda prekrila celije a to se vidi bez prsta....


Daj mi linkaj stranicu prirucnika od IMTa di to piše.

A to s prstom sam napisao da se dobije dojam koliki je nivo rashladne tekucine, neravno da ne isprobavam prstom jer se vidi na oko. Kak je rekel i Željko, to je negdje do cijevi kaj je taman, i tak treba biti. Ispravan cep koji ima na sebi gumicu i feder taj nivo održava.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imal sem gdje to piše ali bog zna dal je još negdje , to je bilo posebno upustvo za IMT koji je imal grijanje kabine . Kak grijanja više nema osim dvije cijevi premoštene gumenim crijevom više mi nije trebalo . Da Gajtan čep bi trebal držati tlak od min 0.5 Bara .
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ako si na mene mislio,ja nisam gugl majstor.....sve sto napisem na ovom forumu je iz iskustva..... Evo vidis..kod mene bude nivo tecnosti malo iznad celija,a kod Zeljke je par cenat vise.....
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Ok, to je sve u redu, i ja govorim iz iskustva. Tebi cep nije ispravan pa ti je zato takav nivo. Meni je cep ispravan i nivo rashladne tekucine je viši. Ja jednostavno ne podnosim da mi takvo nekaj nije ispravno. Da nemam gumicu i feder na cepu kupio bih novi. Volim da su mi te stvari ispravne.
 

Najnoviji postovi

Na vrh