• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INA Agrina DA ili NE?

B

Bobo

Guest
Dakle, listam neku vecer po servisnoj knjizici IMT-a i vidim da se tamo navodi INA Agrina kao jako dobro Univerzalno ulje...

Sad da ja vas pitam nesto: Da li je itko od vas imao doticaja s ovim uljem i koliko je dobro. Cijena obicne Agrine je 178Kn za 10l a "Agrina T" kosta 200kn 10 l... Ovo " T " valjda oznacava "Turbo"...

Dakle, ide mi i u prednju vucu, i u hidraulik/mijenjac pa cak i u motor, te ima duzi interval izmjene nego hipenol ili INA super 3... Sto mi znaci dosta, a za 178kn je jeftinija od "Transhidrola" koji mi sad treba za drugi servis, a pricamo o 32 litre koji idu u mjenjac/hidraulik, a gdje su jos prednji most i motor??


Dakle, da li vam se pokazalo kao dobro ulje ili nije? Na INI su mi rekli da se toliko prodaje da ju nemaju na stanju dosta cesto puta, te da ju dosta ljudi kupuje, no svejedno mi je preporucio "Super 5" ako se radi tezak posao vecinu vremena. Kad sam mu rekao da traktor radi dosta transporta, odmahnuo je rukom i rekao: "Agrina majka!"
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
Čuj danas je 13 pa još i petak,štogod dati kažem mogu pogriješiti,sada sam u Vodicama na odmoru i mozak mi je na rezervi,ali da se jedno te isto ulje koristi a to sve neidemi u glavu,pa nije to USA vojska da imaju kamione da koriste samo jedno ulje i sve vrsta goriva.
Hipoidni zupčanici(kod automobila je važno dali imaju lamelnu blokadu u diferencijalu i tada je jos teže odabrat ulje) su poseban svijet i nisu ni slični sa planetarnim prijenosima,pogledaj dobro da nesto nestrada.
 
B

Bobo

Guest
Evo, pise mi sve osim upravljackog mehanizma da moze ici INA Agrina ulje...

Sve mislim da ce ici u mjenjac i prednji diferencijal, a mozda za probu i u motor, pa cemo vidjeti. Ako u motoru ne bude dobro, lako ja kupim Super 5 i mozak na pasu ;)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bobo formašu pomagaj. Evo izguglo tvoj post, da čovjek ne povjeruje. Cijelo ljeto se natežem sa kinezom koje ulje ide u motor a koje u mjenjač i on meni pili jedno jedino. Isto ulje ide u motor i mjenjač. Kinez inžinjer strojastva objašnjava mi razlike, ja za takovo što nikad u životu nisam čuo. Listam stari broj dobro jutra iz 85 godine kad tamo stvarno. Jedno ulje za sve Ina Agrina. Pa jel to moguće? Samo što mi je kinez dao drugu gradaciju ali ajd da ne cjepidlačim... Pa di je Kina gdje smo mi...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Za IMTa u motor super5T a mjenjac i diferencijal transhidrol i ne razmisljam. Nekad sam u 577 lijevao Agrinu bilo sve ok al njega nemam vec dugo dugo
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Kontam, u mojeg Štore-a ime Super 3 i u motor i u mjenjač /hidrauliku i u bočne reduktore i u prednji most i u volan.
Na idućoj zamjeni ide u mjenjač/hidrauliku Akros Multi, jednako kao i i Sameov mjenjač/hidrauliku, tako da mogu kipati i sjednim i s drugim. To ulje je nešto kao Transhidraol.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Samo se pitam koliko budete stari kad shvatitie da je jedino važno da ga ima dovoljno ..A ako je getriba ,motor ili diferencijal od blata ne pomaže ni DURA LUBE ...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Hvala ekipa. Neću pogriješiti ako stavim 10w-40 u motor i ulje za mjenjače u mjenjač. Samo sam se pitao jel ima što bolje od 10w 40 ta INA Agrina?

 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
puknuti kaže:
Samo se pitam koliko budete stari kad shvatitie da je jedino važno da ga ima dovoljno ..A ako je getriba ,motor ili diferencijal od blata ne pomaže ni DURA LUBE ...


puknuti ajde ti stavi u motor Hidrol 46 ili sl,
pa budeš videl ke bude od motora za neko određeno vrijeme eksploatacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
zbalija kaže:
puknuti kaže:
Samo se pitam koliko budete stari kad shvatitie da je jedino važno da ga ima dovoljno ..A ako je getriba ,motor ili diferencijal od blata ne pomaže ni DURA LUBE ...


puknuti ajde ti stavi u motor Hidrol 46 ili sl,
pa budeš videl ke bude od motora za neko određeno vrijeme eksploatacije.
Željko, njegov se komentar odnosil na mjenjače, bar sam ja tak shvatil. Nebi motoru nikaj bilo ni od Hidraola. Pitanje je na koliko bi ga sati trebalo zamijeniti?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
ZJ kaže:
Željko, njegov se komentar odnosil na mjenjače, bar sam ja tak shvatil. Nebi motoru nikaj bilo ni od Hidraola. Pitanje je na koliko bi ga sati trebalo zamijeniti?


ZJ možda si ti u pravu :D ,a
što se tiče hidraol ulja u motoru govorim, što sam čuo od "mehaničara" koji su radili u ciglani pa su si "posuđivali"
ulje za hidrauliku jer ga je bilo na pretek i stavljali u motore IMT 533-539 i mijenjali ga kao motorno ulje i ni jedan motor nije izdržao više od 1000 - 1500 rh,
najme ulje hidraulike ima aditive koji skidaju sve sa površine i karike i klipovi su stalo išli po suhoj stublini (cilindru), te su karike, klipovi brzo habali.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Pa, viš i da je motor s Hidraolom išel (neko vrijeme) :D.
Ipak je Puknuti u pravu ;) :)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
ZJ kaže:
Pa, viš i da je motor s Hidraolom išel (neko vrijeme) :D.
Ipak je Puknuti u pravu ;) :)

DA išel je neko vrijeme i kako veliš Puknuti je ipak djelomično upravu :) ,
ali da je bilo motorno ulje sigurno bi motor išao puno više rh :D.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Svi ste vi u pravu ..ćak i zbalija koji kaže da hidrol ima jaka deterđentska svojstva pa ispire sve i svašta ali glupost ne može ..
Kako to motor radi na IMA delta 5 koje isto ima deterđentska svojstva a motor prede s njim ..?
Kako to da sve alatne mašine (tokarilice , glodalice ,bušilice rade na hidrol ulje ?
i svi vi koji radite po to crnom smeću pa vam ruke budu crne od čađe/starog ulja prvo istrljajte hidrol uljem a onda operite nekom pastom ili sl.
Uglavnom ne mješati kruške i jabuke ..hidrol i motorno ulje su ipak nejveće suprotnosti :oops:
Hipenol ulje je za hipoidne prijenosnike ..pa kako to da u sisteme gdje se hidraulika mješa sa mjenjačem ide trenshidrol a ne hipenol ,a u sistemu imamo hipoidni prijenosnik? :scratch ..ma da istina je ,vina se možeš napiti -vode ne ,ali gemišta itekako
Kako to da (i ZJ je to napisao) u štore mjenjač stavljaju super 3 ( i ja sam to ćuo na nekoliko mjeste ) a unutre je hipoidni prijenosnik i hidroulika ? niti odgovara diferencijalu , niti hidraulici ..a motor je 1 metar dalje :scratch
Zbunjuje me sve to uljima ....i više volim vjerovati prići da nas muljaju ,varaju i prodaju"vodu" pod ulje .
Znam tpa koji je godinama vozio ulje iz metroa /austija ..to je bilo jeftinije u pola od super 3 kod nas i vozio fiorina na to ( a znate i sami kako su bili osjetljivi )..otplatio auto na loži i ulju još sad trlja ruke od tog biznisa
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovo sto cu napisati mozda nije direktno vezano za vrstu ulja ali,,,,
Evo u nas ovih dana traje intenzivna izgradnja LUKOIL-ove benzinske pumpe,,
Kod nas svi koji su imali prilike voziti na njihovo gorivo i koristiti njihovo ulje kazu da su prezadovoljni,,
za ova nasa ulja kao i ona iz metroa dakle jeftininja zazu da su to sve ulja koja se filtriraju iz rabljenih i dodaju im se aditivi pa nek se sirotinja veseli,,,
zanima me jeli netko od Vas imao priliku koristiti njihovo ulje i ocjenu kao takovog
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A uuu pa u taj mali drek ide automobilsko ulje sintetičke osnove, zato što mu se mašina vrti na 3000 - 3600 okretaja.

Ima ga i Luk oil ;)
http://www.ulja-maziva.hr/proizvodi/det ... 10w40.html

LUKOIL LUX
SAE 10W-40
ACEA A3-98/B3-98, API SJ/CF

Odobreno prema: Mercedes-Benz 229.1, Volkswagen 502.00 i 505.00.



Polusintetičko motorna ulje namjenjeno za sve sezone. Preporučuje se za upotrebu kod najnovijih benzinskih i dizel motora sa ili bez turbopunjenja. te pick-up vozila proizvedenih nakon 1993' godine. Osigurava normalan rad motora na vanjskim temperaturama od -30°C do + 50°C. Posjeduje visoku termičku stabilnost. te visoka antioksidantna i antikorozivna svojstva. Spriječavajormira,:,je naslaga na dijelovima motora pri visokim i niskim temperaturama. te smanjuje potrošnju goriva. Omogućuje lakši start motora pri niskim temperaturama. te smanjuje trošenje pokretnih dijelova motora. Temperatura stinjavanja iznosi -35°C. Garantira produžene rokove za zamjenu ulja u motorima.
Interval zamjene ulja 10 000 - 15 000 km.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Price o losem ulju iz metroa su samo price. Imam kombi mercedes sprinter 312 i u njega sam spocetka lijevao Castrol GTD i trosio ga, ulijem Shell za dizela (pricam o 10w-40) isto ga trosio i nakon nekoliko izmjena odu mi hidropodizaci, probam Valvoline hmm nije lose, pase mu, probam Liqui-Molly ni kapi nije trosio na 10000km. Vele da u njemu ima svih potrebnih aditiva. Naidjem jedanput u metrou Mobil S na akciji, uzmem za dizela (10w-40) i ista stvar, niti kapi ne fali s tim sto na vecim brzinama motor jednostavno puno tisi. I dan danas ga lijevam u kombi. Znaci od izmjene pa iducih 10000km uopce nemam potrebe gledat fali li mu ulja. A neka nepoznata imena uopce negledam jer nezelim isprobavat, ovo je dobro i drzim se toga :!:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
proizvodnje ulja je vjerojatno veliki biznis ..navodno (govori mi trgovac autodjelova) ima tvornica gdje ako narucite ulja kolicine 10 000 lit. stavite mu ime kakvo vam volja ..
Navodno iz zagrebacke pivovare voze pivu cisternama u male pivovare gdje je ovi nazivaju svojom i daju joj svoj brend, ime itd. ...nadam se da razumijete kaj oću reć ;)
 
B

Bobo

Guest
Ja sam trenutno u potrazi za uljem slicnih ili istih svojstava AGRINE, jer se ona vise ne proizvodi, jer ljudi za nju nisu znali a i ovi koji su znali su se bojali i nisu vjerovali da jedno ulje ide u sva mjesta na traktoru i da mu nista nece biti...

Red je mjenjati i na 539 i 549 ulje u mjenjacu/hidrauliku, pa mi INA daje dosta skupu opciju (TRANSHIDROL85), dok mi iz svih lokalnih trgovina i trgovinica preporucuju ceski PARAMO, koji ju na 10l i vise od 100Kn jeftiniji. Malo agresivniji za gumice, al bozemoj...

U motor na 539 je isla inina "trojka" a u 549 od prvog dana sipam "peticu". na 539 u skoro 30 godina radnog vjeka je samo tri puta mjenjano ulje u mjenjacu i to je uvijek bio transhidrol 85, i nemam nikakve zamjerke na njega osim cjene... Kako mi se cini da cu morati izvaliti hrpu novca za 60-70l transhidrola, jer ove jeftinjake ne zelim ni blizu traktora. Svakih 10 godina mjenjam ulje u mjenjacu, pa makar nek bude donekle kvalitetno ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh