• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Iskustva sa pozajmicama novca rodbini

  • Temu pokrenuo bosniahos
  • Datum prvog posta
B

bosniahos

Guest
Imam neugodno iskustvo sa pozajmicom nemale svote za naše prilike.
Sin od bratiča napravio sranje a otac njegov iz Njemačke me nazva i kaže daj mom sinu novac da si on to novcem sredia ja ču ti vratit kad dođem kuči ,da nejdem u detalje previše uglavnom sve se dogodilo na brzinu i bez ikakva ugovora ili ovijerenog potpisa.Sad nakon godinu dana nevračanja para moj rođo odlučio ne vratit što više priti da če ovo ono.
Kako se postavit.Pa ako može savijet i vaša iskustva.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,699
Slično se i meni dogodilo pred jedno 6 god. posudio sad već bivšoj punici isto lijepe novce bez ikakvog ugovora i slično. Do danas ni lipe nisam dobio natrag. Šta uradit i kako pare izvuć?
 
M

MOCO

Guest
Bez ugovora mu ne možeš ništa, ja mislim da čak i s ugovorom koji nije kod bilježnika ovjeren možeš g... obrisat, a ako ga napadaš još te može prijavit. Ne znam jedino ako imaš neke svjedoke koji će potvrdit to i na sudu, jel ako neće vratit pošteno onda jedino sud ostaje.

ja ne znam zašto smo mi svi uvjereni da čim je netko u njemačkoj ima i love? (većina bi trebala bit normalno situirana, ali ništa pretjerano) ja znam jednog koji je posuđivao lovu da si može natankirat autinu nazad, al kad dođe ovamo onda je glavna faca
Ja sam jednom liku posudio kad je stan kupovao i to da nitko ne zna jer njega prati dobar i moćan glas i jedva sam dobio novac nazad i to tako da mi je vraćao pomalo kako je htio i to se odužilo na nekih 6-7 godina, a dogov je bio da će mi vratit čim mu banka isplati kredit. On je dobio kredit al je otišao na ljetovanje i to 2x isto ljeto, pa zimovanje pa kojekakve fešte njegova žena priređivala, pa kad sam krenio češće podsjećat da mi treba novac nazad više me nisu ni zvali i krenili me izbjegavat, a djecu su poslali u neki kamp na more kao pripremu za fakultet dok su moja djeca sijeno uvozila ...ma da ne prićam, ja sam njemu dao sve što sam imao i to jednu dobru sumu novca odjednom, a on je vraćao u djelićima koje ja više nikad nisam uspio stavit na hrpu -otišlo u vjetar, šta drugo!? sad me skoro ni ne pozna, a čujem da me i ogovara Kad sam jednom rođaku rekao kome sam posudio nije mi vjerovao: "ma daj pa kak ti njemu možeš posudit"? i da, još mogu bit sretan da sam uspio dobit nazad jer mogao se on napravit blesav i mene proglasit luđakom koji ga proganja i svi bi njemu vjerovali.

Nikom više ne posuđujem, NEMAM I GOTOVO! i nikom nisam jamac!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
imam princip i držim ga se: ne posuđujem novce od nikog (iako sam imal jako teških trenutaka kad bi me ne neki veliki novci spasili cca 500eur) i ne posuđujem novce nikom i tu za mene sva rasprava završava.... Hbga imaš banku.
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma posuđene pare se mogu najčešće vratiti samo na silu.Situacija je takva da ljudi jednostavno nemaju od čega vratiti.Moj je slučaj još iz vremena dojč maraka.Zamolio nas suprug moje firmane kumice,a i njena je majka meni firmana kuma,tako da je veza,iako nije rodbinska, čvrsta toliko da bi povjerenje trebalo biti neupitno,da mu posudimo 3000Dm.Otvarali su kafić,pa im je trebalo,ali,kažu,njihovi će se za Božić vratiti kući iz Njemačke,pa će donjeti novce i vratiti nam.Posudba je bila na mjesec dana.Par dana nakon njihove molbe,na vrata je došao još jedan tražitelj,čovijek kojega smo do tada vidjeli samo jednom u životu.Imali smo neki problem sa kamionom,pa smo ga angažirali da nam pomogne,a on nakon cijelodnevnog odrađenog posla,tokom kojega je većinu vremena proveo ležeći ispod kamiona na snijegu nije htio niti čuti za neku naknadu.I on je molio 3200DM,kupili su auto,ali su im novci bili oročeni,a imali su nepredviđene troškove,pa im falilo.Isto na mjesec dana,dok im ne istekne oročenje.Dali smo i njemu.Jedino što smo o njemu znali je gdje stanuje i kako se zove.Nakon mijesec dana taj nepoznati se pojavio na badnjak popodne sa bocom viskija i 3200DM.I još je uz to stavio neki iznos sa strane na stol kao kamate,koliko,ne znam,jer to nismo htjeli uzeti.E, a ovaj gdje su kumske veze čvrste nije došao.Vidjeli smo da su roditelji iz Njemačke stigli,auto je bio u dvorištu,i preko Nove Godine isto.Auto se vratio u Njemačku,ali od pozajmljenih novaca nije bilo niti traga.Čak se nisu udostojili ni nazvati i pitati možemo li im odgoiditi vračanje.Tako smo stigli do proljeća,Pa smo intervenirali.I dobili obečanje-evo,sutra će nam vratiti.Došlo je sutra,prošlo je sutra i prekosutra,i dan nakon toga,pa sam poslala supruga da ih opomene.Vratio se kući sa još jednim obečanim -sutra.Pet dana nakon sutra sam ja popizdila,otišla k njima i rekla-ako sutra ne vidim novce,doći ću tu sa kamionom i pokupiti im sve što imaju u kući i odvesti na smeće.A novce ću si zaboraviti.E,onda je sljedećeg dana kumičin suprug zvao i rekao mi preko telefona-evo,doći će popodne i donjeti novce,ali nemaju sve,1500 DM će dati sada,a ostalo za par dana.Kada sam to ispričala mome suprugu,bijesno me pogledao i rekao-ti glupača,što si pristala na to,trebala si reći ili sve ili nećemo ništa.Aha-tako bi to išlo,onda bismo mi brzo vidjeli svoje marke.Da ne bi.Donio je to što je obečao,a onda opet ništa.Prošlo je ljeto,jesen,zima,nikakve opomene nisu vrijedile,a onda je jedne subote,dug je već duboko zagazio u kraj druge godine, u njegovom kafiču bila neka fešta na kojoj smo i mi bili.Ostali smo do zadnjih gostiju.Kada su svi otišli,finio sam im rekla-ajde,vadi pare iz kase da ne bude jebade.To smo jutro dobili vrijednost dvijesto maraka.Prije nego što smo otišli kući sam kumici rekla-od sada ćete svaki mjesec vračati po sto maraka,a ako nećete,doći ću ti tu u kafić i čekati fajrunt,a onda ću si sama iz kase uzeti.Tako smo dobili još petsto ,a onda se kafič zatvorio.Nije im išlo_Ostali su nam dužni osamsto DM,više niti sama ne znam koliko je godina prošlo.Novce smo zaboravili,ko da ih nikada nismo niti imali.Ali,nakon toga,i još jednog slučaja od prije osam godina,ali tu je u pitanju samo tisuću kuna,ne posuđujemo nikome.Ako želiš da prijateljstvo ili rodbinske veze propadnu,posudba novaca je najlakši način.Iako razumijem ljude kada dođu u tešku financijsku situaciju i zaista si ne mogu pomoći.Ali,ja sam za te novce radila,i po vručini i po zimi.Ako ništa drugo sa njima sam si mogla platiti radnika da odradi nešto umjesto mene.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Imam neugodno iskustvo sa pozajmicom nemale svote za naše prilike.
Sin od bratiča napravio sranje a otac njegov iz Njemačke me nazva i kaže daj mom sinu novac da si on to novcem sredia ja ču ti vratit kad dođem kuči ,da nejdem u detalje previše uglavnom sve se dogodilo na brzinu i bez ikakva ugovora ili ovijerenog potpisa.Sad nakon godinu dana nevračanja para moj rođo odlučio ne vratit što više priti da če ovo ono.
Kako se postavit.Pa ako može savijet i vaša iskustva.

Tebi je jedini način,ako želiš vidjeti novce,da ti dužnik potpiše izjavu da ti duguje novce,naravno sa navedenim iznosom,i da ti ih ima namjeru u određenom roku vratiti.Na taj način onda imaš osnove i sudskim putem utjerati dug. Jer to onda više ne može poreći.Sada ovisi o tebi i njemu hoćeš li uspjeti taj potpis dobiti.Kada on to jednom potpiše,nema načina izbjeći obavezu.Ako uspiješ potrefiti trenutak,potpis bi i mogao dobit.Najbolje ti je sročiti i napisati izjavu,i sa njom otići kod njega i u povoljnom trenutku mu je ponuditi na potpis.Kažeš li mu ranije za namjeru i daš mu vremena za razmišljane,vjerojatno nećeš napraviti ništa.Takve se stvari rade"na prepad."Sretno.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a da lijepo prodaš dug kamataru, pa da vidiš kolko će trebat prijatelju da ga isplati...:vragek:

nego, ja se svih svojih "prijatelja" riješim s 300 - 500 kuna, mala je to cijena da se nekog riješiš za sva vremena...:rolfer:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Tebi je jedini način,ako želiš vidjeti novce,da ti dužnik potpiše izjavu da ti duguje novce,naravno sa navedenim iznosom,i da ti ih ima namjeru u određenom roku vratiti.Na taj način onda imaš osnove i sudskim putem utjerati dug. Jer to onda više ne može poreći.Sada ovisi o tebi i njemu hoćeš li uspjeti taj potpis dobiti.Kada on to jednom potpiše,nema načina izbjeći obavezu.Ako uspiješ potrefiti trenutak,potpis bi i mogao dobit.Najbolje ti je sročiti i napisati izjavu,i sa njom otići kod njega i u povoljnom trenutku mu je ponuditi na potpis.Kažeš li mu ranije za namjeru i daš mu vremena za razmišljane,vjerojatno nećeš napraviti ništa.Takve se stvari rade"na prepad."Sretno.

Eh Johabica i ti ga napisa gluposti. Potpisana izjava znaš šta možeš napravit sa njom samo ako je papir mekan a ako je tvrd nemožeš ni to. ovjerena izjava kod javnog bilježnika možeš ju objesit mačku o rep i to ako mačak digne rep. A postoji jedna izjava ili ugovor koja se sastavi kod javnog bilježnika i obe stranke moraju biti prisutne onda to javni bilježnik lijepo pred obadvije stranke pročita i pita dali ste razumjeli i onda potišu a tu izjavu niti jedan sud nemože poništit (zaboravio sam kako se zove) ali to zahtjeva dobru volju obadviju strana što nikad nema a sve ostalo ti je trla baba lan osim da se potraživanje proda ili preda prodat nemože zato što nema na osnovu čega (ugovor,račun ili nešto slično) znači ostaje samo predat a to znači da se ide malo pored zakona što može imati posljedice. U ovom slučaju je najbolje isto što sam i sam napravio prekrižio 40 000 dm još su tada bile zbog tog što nisam mogao napravit baš ništa što je druga strana znala i to koristila a isto živi u njemačkoj.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh Johabica i ti ga napisa gluposti. Potpisana izjava znaš šta možeš napravit sa njom samo ako je papir mekan a ako je tvrd nemožeš ni to. ovjerena izjava kod javnog bilježnika možeš ju objesit mačku o rep i to ako mačak digne rep. A postoji jedna izjava ili ugovor koja se sastavi kod javnog bilježnika i obe stranke moraju biti prisutne onda to javni bilježnik lijepo pred obadvije stranke pročita i pita dali ste razumjeli i onda potišu a tu izjavu niti jedan sud nemože poništit (zaboravio sam kako se zove) ali to zahtjeva dobru volju obadviju strana što nikad nema a sve ostalo ti je trla baba lan osim da se potraživanje proda ili preda prodat nemože zato što nema na osnovu čega (ugovor,račun ili nešto slično) znači ostaje samo predat a to znači da se ide malo pored zakona što može imati posljedice. U ovom slučaju je najbolje isto što sam i sam napravio prekrižio 40 000 dm još su tada bile zbog tog što nisam mogao napravit baš ništa što je druga strana znala i to koristila a isto živi u njemačkoj.


E pa siki,na takvu izjavu je jedan naš prijatelj skoro dobio svoje pare.A bilo je riječ o dvadesetak tisuća kuna.Zašto kažem skoro.Zato jer mu je takvu izjavu potpisao dužnik po savjetu odvjetnika.No,prije nego se odlučio podnjeti tužbu,otišao je u još jedan pokušaj mirne naplate,i rekao mu da će ga na temelju toga tužiti.Dužnik je bio domišljat,odgovorio je da se on više ne sjeća što je to potpisao i može li vidjeti.Prijatelj mu je papir naivno dao u ruke,ovaj ga je primio i isti čas podrapao,a kako je u tom trenutku gorjela neka vatrica-palio je smeće-bacio je papiriće u vatru i to je to.Tvoj potpis na papiru važi,jer se grafološkim vještačenjem lako utvrdi čiji je.Samo je sve puno kompliciranije i neizvjesnije.A i dužnik se lakše odluči na vračanje ako imaš bilo kakvu polaznu točku.Kasnije je svejedno sve završilo na sudu,dužnik je priznao dug i obečao da će vratiti.A nije bilo nikakvih konkretnih dokaza duga.Osim usmenog dogovora.Nisam u toku kako je sve završilo,nismo to kasnije spominjali,ali,kada jednom kod suda daš izjavu da nekome nešto duguješ,ništa te više,osim zastare ne može spasiti da vratiš.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Takve situacije gdje nema nikakvog pisanog dokumenta o pozajmljenom novcu mogu riješiti samo utjerivači dugova. Oni će za neki postotak to odraditi, naravno ako je iznos dovoljno veliki da im se isplati. Jest da je to van zakona ali kad već nema drugog načina onda jedino sila može pomoći.
 
I

IvanVl

Guest
I da imate papir kojim stranka garantira nekretninom ,ovjeren kod javnog bilježnika mogu proći godine i godine do naplate .
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Spomenuo sam izjavu koju javni bilježnik pročita pred obadvije stranke i onda potpiše ta izjava je nešto gore nego sudska presuda nema više rasprave i bilo čega ja da sam za to znao prije dvanajst godina uštedio bi si i pare i živce ali kad je bilo kasno onda svi kažu zašto to nisi napravio a ovako punih dvanajst godina sam se vukao po sudu i dokazivao pravdu a druga strana svako malo nešto novo izmisli ali svejedno na kraju pravda pobjedila. A primjenit silu treba pazit da se ne dođe dotle da trebaš kao i ja za one marke pozit da se budali nešto ne dogodi zato što bi bio prvi kriv.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I da imate papir kojim stranka garantira nekretninom ,ovjeren kod javnog bilježnika mogu proći godine i godine do naplate .

Pa naravno da mogu,ali što bi onda po toj logici stvari trebalo napraviti-ništa?To što treba proteći vrijeme prije nego se sve sredi nakon donesene presude je nebitno.I tu ima lijeka.Jednome našemu poznaniku je nakon suđenja dodjeljena odšteta zbog udara struje na radnome mjestu.Nešto ispod četristo tisuća kuna.Pa se firma žalila.Sve se vuče već jedno desetak godina.Sada je odšteta sa kamatama narasla na blizu milijun.On je sretan.I čeka.


Siki
Ovdje pričamo o čovjeku koji nije napravio sve ono što je trebalo kada je bilo vrijeme za to.A kada si u bedu do grla pokušavaš na bilo koji način doći do cilja.Sva su sredstva dozvoljena ako te ne uhvate.Uključiš mozak i tražiš rješenje.Rješenje ili koraci do rješenja su često ispred nosa,ali ih se nezna zakoračiti.Zašto je odvjetnik dao savjet prijatelju da izmami potpis o dugu?Jeli potpis dobiven na taj način legalan ili na rubu zakona.Ali je temelj za krenuti dalje.Hoće li na kraju naplata uspjeti ili ne je u analizi postupanja nebitno.Bez toga prvoga koraka sigurno neće.
 
I

IvanVl

Guest
siki

I kaj ti vrijedi taj papir?
Da li možeš s tim papirom otić u poreznu i na teret tog papira sjesti na plaču ili mirovinu dužnika ?- nemožeš .
Da li možeš na konto tog papira otić na sud koji presudi deložaciju ili napravi ovrhu na nekretninom i imovinom ? - nemožeš
DA li možeš s tim papirom otić na banku i narediti banci preko suda da se "počiste" raćuni dužnika ? - nemožeš
KAj vrijedi taj papir , objasni?

johabica ,kod nas jedino banke imaju mehanizme brze naplate , sustav njih štiti jer su upravo one radi toga tu ...da posuđuju novac .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ah IvaneVI,bila je dobra stara praksa da si ljudi pomažu i posuđuju međusobno,bez kamata,ali je bila najveća sramota nekome nešto ostati dužan.Pa se vrijeme promjenilo.Ako uđemo u kamatarske sfere,i obični ljudi mogu prilikom posudbe prilično dobro zaštititi svoj interes primjenom njihovih metoda i načina rada.Tu nikako ne mislim na nasilje.Ali onda se gubi ona ljudska prisnost i povjerenje,i nakon vraćanja duga ostane gorčina bez obzira što je prošlo sve u redu.A u banku želim ući samo kako bih platila račune ili podigla svoje novce.Ako ih imam.Ni zbog čega drugog.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,689
Dvije najveće balkanske laži: (u birtiji) " daj još jednu pa idemo" i "posudi mi pare, sutra ti vratim" hehehe ko voli, nek izvoli :D
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Jedno moje iskustvo s utjerivanjem duga kolega prodao motor covjeku kojem se dugo znao i vecinom je islo pare kad dode placa i tako je bilo do tog puta motor vrijednosti 6000kn pare kad dode placa i tak bilo place dolazile al para nikad dok mi nas nekoliko se nije naslo kod tog covjeka u dvoristu kolega sve filo i pristojno kad ces pare vratit i to sve ovaj tvrdi da nema i da nece imat tak skoro da nek ceka kolega nece cekat pa veli decki skidajte s auta mu gume i felge i sta god mozete skinut(auti golf 3 i pasat cca 10god star) i tak mi krenuli skidat kad lik pocne nemoj skidat odmah donesem pare i stvarno donese al jedne su felge ipak otisle pod kamate i navlacenje za nos!
Probajte na taj nacin mozda i vi uspijete sretno s utjerivanjem duga!
 
Z

zeleno zagorje

Guest
Imam neugodno iskustvo sa pozajmicom nemale svote za naše prilike.
Sin od bratiča napravio sranje a otac njegov iz Njemačke me nazva i kaže daj mom sinu novac da si on to novcem sredia ja ču ti vratit kad dođem kuči ,da nejdem u detalje previše uglavnom sve se dogodilo na brzinu i bez ikakva ugovora ili ovijerenog potpisa.Sad nakon godinu dana nevračanja para moj rođo odlučio ne vratit što više priti da če ovo ono.
Kako se postavit.Pa ako može savijet i vaša iskustva.
kaže se obično za takve pozajmice ,bez potpisa i nekakve obveze vračanja " što si dao, bez tog si ostao "
 
Z

zeleno zagorje

Guest
evo još jedne priče sa takvim , novcim, imali smo ti mi u našem kraju isto tako jednag , kak ste to nazvali kamatara,ljudi su mu nosili novce na oročenje za veliku kamatu , mali ljudi ,poljoprivrednici i svi oni domači,a mi obrtnici , gradili za njega,staje za uzgoj konja,pa kad smo napravili dobar posel,ajde da ja kupim na svoje ime jedan najnoviji mercedes 300 td , automatik, 90i neke godine mislim 93, naravno plačen je gotovinom ili onako probijen za radove dijelom,a evo ti za godinu dana vraga, naš gospon kamatar ,bankrotiral,svi koji su odnjeli novce ,ostali su bez njih,niti dan danas ih nisu dobili,bez automobila , koji su bili plačeni gotovinom,ostali su svi osim onih ,začije aute je gospodin izvršio polog novca iz svoje firme,da sad skratm , bila sam i ja na iglama ,ali kad je odvjetnica rekla ,čestitam gospođo, očito ste gospodinu dragi ,kad je vaš auto plačen ujutro prije no što je gospodin dao petama vjetra,no gospodin se nakon nekoliko godina vratio ,tako što je na aerodrom po njega morao doči naš načelnik policije , danas je samo preselio u drugi grad
 
Na vrh