• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izgradnja "kištre" za piliće

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
U planu mi je izgraditi kištru za piliće (puriće, pačiće) bili oni tovni ili bi piliće za po dvorištu držala tamo od prvog dana pa dok ne opernate...
S obzirom da sam gradsko dijete nemam iskustva sa time pa vas molim malu pomoć. ja bum vam iznjela svoj plan, a vi me ispravljajte i dajte bolje savjete.
Prva stvar, planiram je napraviti od stvari kaj imam doma, da ne trebam ništa kupovati.
Dimenzije bi bile cca d x š x v: 1,5 m x 0,5 m x0,7 m - jel to dovoljna visina? previsoko? prenisko?

dužina bi se mogla pregrađivati, ovisno o broju i velićini piceka.

Planiram napraviti drvenu konstrukciju u gore navedenim mjerama. sa tri strane bi obložila stiroporom (imam ga od fasade) koji bi zaštitila od kljucanja onim ljepilom isto za fasade- to onda bude tvrdo skoro ko kamen. a čini mi se zgodno kaj bi bilo od stiropora jer bi to bio odličan toplinski izolator-a usput.

dolje, na pod bi stavila mrežu sa okama max 1x1 cm. tako da govneka i izmet padaju dolje u ladicu za govna koju bi lako po potrebi mogla izvaditi, izbaciti govna i oprati. Kad bi pilići bili skroz mali. na nju bi stavila karton i piljevinu, da im ne bude zima odozdola. jel to šljaka u praksi? kakva su vam iskustva s tim rešetkastim podom? može to tak? do kada bi pilići trebali biti na ravnom, tj. na tom kartonu a otkad bi mogli biti na tim rešetkicama?
i jel to uopće ok?

prednja strana bi isto bila rešetkasta, a na nju bi također išao katon ili stiropor da kad su piceki mali da im ne bude zima. poslje bi ga maknula po potrebi.

za pokrivanje te kištre, poklopac tj. odozgora vjerojatno bi već nekaj smislila, ili isto stiropor, ili osb ploču, ili već nekaj, manje bitno kaj.
jasno, bila bi u nutra i žarulja za grijanje malih piceka i svijetlo.


molim eto, ukoliko mi plan nije dobar da me ispravite.

hvala.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
plan ti je super,ja imam drvenu gajbu sa dvije strane drvo,sa dvije žica,ja ih sad dok su mali prekrijem starom dekom da im ne puše mada mislim stavit stiropor koji bi po potrebi vadila u ljetnim mjesecima al još nisam smislila kak da ga zaštitim od kljucanja
dolje je žičani pod ali im stavljam podlogu jer im žica izdere nogice i iskrive im se prsti,a i sad im puše pa ima je hladno,tako da moraju imat nešto ispod,a ovisi i kakva je žica,ona zelena žica je super kad su veći jer im ne dere nogice,nije metalna nego je presvučena s nečim,nemam pojma s čim jer se ne kužim u žicu
tu deku s kojom su pokriveni maknem jednom dnevno na 15 min da im provjetrim
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Nisam neki expert, ali ti dam nekoliko savjeta..u istoj kištri nesmiješ u isto vrijeme držat različite životinje, čak niti tovne i domaće skupa, stoga dužina mi se čini prevelika a visina bi mogla biti barem 90, zbog toga jer IR žarulja od 150W jako grije, osim ako češ stavljat obične žarulje, stiropor netrebaš uopće stavljat, jer če dovoljno biti samo drvo, naročito ne iznutra, jer će prokljucat taj sloj ljepila(tak su meni vrapci gdje je samo ljepilo bez fasade ispod klime). znači stirpor izvana ako će kištra biti vani izložena i - temperaturama. Mrežica ispod može ali samo za tovne jer češ ih brzo klati pa češ zanemarit deformirana stopala, dok za domaće nikako.Piljevina tj. oblovina je najbolji pod, ako toga nema onda sitna slama. Nisi spominjala hranu i vodu, dal će biti unutra ili u nekim otvorima izvana. Ja ti preporučam unutra čim dalje od žarulje, voda u visećoj kanti,gdje su na dnu kante nipl pojilice, a hrana takođe na visečoj hranilici. Ak još kaj treba bilježim se s štovanjem.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Nisam mislila u istoj kištri držati različite životinje, već samo po potrebi staviti one ili ove.
ionak ni u inkubatoru ne mogu istovremeno inkubirati jaja različite peradi.

Mislila sam stiropor tako obložiti, jer daske trebam kupovati a stiropora i ljepila mi je ostalo....i fasade... mogu još i nju nategnuti ;) ha ha ha
ili ako vam pada na pamet s nečim drugim zaštiti stiropor?

dužina bi bila tolika, ali bi napravila tako da je mogu pregraditi ovisno po potrebi, na veću ili manju.

kištra neće biti vani.

kaj preporučate, tu profi žarulju ili obične?

vodu i hranu sam mislila staviti na prednjoj strani izvana, radi lakšeg mjenjanja vode i hrane.

Nipl pojilice? kaj piceki/purići/pačići znaju piti iz toga? to je ona kaj ju moraju kljucati da curi voda?

hvala na svim savjetima, mrežasti pod znači izbacujem iz plana, ne planiram držati u agoniji ni tovne piceke ni nikakve.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
ako imaš mogučnosti jer si napisala da nemisliš držati vani nego unutra da ti je najjednostavnije napraviti podni sistem koristiš dvije postojoče strane znači zid, a druge dvije napraviš od matrijala koji imaš lako mjenjaš veličinu prostora a dolje na pod staviš piljevinu ,hoblovinje ili sitnu slamu hranilice staviš viseče a vodu ili u viseče pojilice ili u velike podne pošto te nema doma do popodne ako ti mogu kako pomoči stojim na raspolaganju za koji savjet jer i ja imam podni sistem a hranim tako svu svoju perad:icon_madu:
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Ja isto doma imam ovaj "podni" sistem. Napravljeno je tak da se u kutu prostorije postave dvije stranice od pletene žice, na pod stavim najlon i na to podeblji sloj hoblovine. Hrana u onim plastičnim hranilicama a voda u plast. pojilici. Dimenzije su 2m dužina, 1m širina i cca 1m visina. Taman za 30 tovnih pilića, s tim da im u početku pregradim na pola da je lakše zagrijat.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Hmmm...
Imam mogućnost podnog držanja i sada imam par piceka onih patuljastih kokoši tako, ali je problem što mi to nije u planu i za dalje. pošto sam ipak relativno ograničena prostorom, a htijela bi si nabaviti i par patkica, mislila sam napraviti tu kištru, na povišenom, a pošto patkice ionako spavaju na podu, njih sam mislila imati u toj prostoriji na podu. ... u biti sad kad smo kod toga, jel je to moguće tako?
tako bi si iskoristila skroz prostor. I pod-za patkice i imala bi mjesto za piceke.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
možeš tako napraviti ali imaš odmah jedan problem moraš ispod prostora koji misliš napraviti za piceke napraviti tacnu u koju češ skupljati izmet od piceka da ne pada u doljni prostor ,a ako napraviš dio za piceke sa zatvorenim podom onda ti je problem sa čiščenjem:icon_madu:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Ok.
Znači, idem onda na kištru. odustala sam od rešetkastog poda i padanja govanca dolje radi ozljeda nogu piceka.
biti će zatvorena odozdola i koristit ću hoblovinje. ukoliko budem relativno često mjenjala hoblovinje na način da sa lopaticom pokupim to zmazano hoblovinje i ravno u vreću, i stavim čisto, neće biti problema.

mislim onda napraviti kištru od osb ploča. čini mi se dovoljno jeftino i čvrsto.
Još ću jedino razmisliti o podu te kištre, a u smislu da stavim nešto dolje neki najlon ili kaj ja znam, da još malo zašttim dno od fekalija.

žao mi je kaj je opcija sa stiroporom propala. stvarno bi mi ju kao ženskoj bilo najlakše napraviti.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
koliko misliš imati piceka u toj kištri pazi zbog prostora ako staviš tvrdi pod to bude funkcioniralo dok su mali čim porastu eto problema sa čiščenjem :icon_madu:
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
A tovnih maksimalno 10.
A ovih malih...pa kolko ih bude...pa dok ne opernate, a onda kud koji mili moji...

A čišćenje... nikakvo čišćenje nije lagano.
Kakav onda pod predlažeš? kakav pod da onda smislim?
na ladicu ali puni? bez rupa? hmmm...kako bi to smislila...
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
ako misliš samo 10 tovnih onda još nekako može puni pod pa kada čistiš piceke premjestiš u kutiju očistiš i vratiš ih nazad a ostali tak i tak nisu dugo u toj gajbi
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
možeš ti napraviti iladicu na puni pod pa dok ideš čistiti ladicu izvučeš a piceki ostanu na podu dok ne vratiš ladicu da ih nemoraš seliti
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
staviš dupli pod,jedan koji izvlačiš a na drugom ostanu stajat dok ladicu ne počistiš
možeš i žicu stavit ispod ladice,neće im ništa bit za 15-ak min dok ne očistiš ladicu
već sam rekla da ja imam žicu,na koju stavim najlon i stelju,olakšava mi čišćenje jer najlon pokupim i sve bacim a ne trebam ih nikud selit
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Palo mi je na pamet da ja ipak stavim mrežu. ta je mreža i napravljena baš za ptice, za kavez za ptice. znači dolje na pod bi ipak išla mreža a ispod nje ladica. ali tako da bude odmah do mreže tako da im nogice ne propadaju, i još gore piljevina, a kada ja izmaknem tu ladicu, sva govna i piljevina bude ipak pala dolje i sve što trebam je nasuti novu piljevinu.
i kaj velite na to?

a ja bi ipak stavila onaj svoj stiropor, pošto već ne bi prošlo da ga premažem sa fasadom, jel bi prošlo da ga zaštitim kartonom? to je onda ok, jer taj karton mogu mjenjati sa svakom turom pilića ili pak čim se zmaže?! a oni opet ne mogu iskljucati stiropor, a karton ne kljucaju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh