• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ječam je osjetljiv na ostatke herbicida prethodnog usjeva pa je žutilo tako i raspoređeno,izgleda da je češnjak dobio najmanje herbicida.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
E sad, kako piše ranije je sijano na sojište koje je samo tanjurano i tu leži velik dio odgovora.

Tanjurača ne ide duboko i ne rahli tlo kao plug, gruber, podrivač itd... Smanjena je njena apsorpcijska mogućnost i voda duže "stoji" i tu često biljke krenu žutiti zbog viška vode.

Druga stvar je ako se usjev ne "okali" kako treba, nagla promjena temperature ga opali, ali u principu nema šteta.

Treća moguća stvar, ako je tretirano zemljište herbicidima da postoji neko rezidulano djelovanje ili je pretjerano dozirano u jesenskoj zaštiti od korova.

Četvrta moguća stvar su Cikade, virusni vektori koji prenose žutu patuljavost ječma i ona zna nastupiti ako je rano posijan ječam. Manifestira se žutim listovima, koji se žute u početku zaraze samo na rubovima, tek kasnije središnji dio lista. Zaraženi listovi su zadebljani i stoje uspravno. Dobar preduslov za zarazu su godine s puno korova.

Postoji još nekih stvari, ali ovo su najčešće, barem se pokazalo u praksi. I nije svako žutilo - bolest.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
E sad da ja preformuliram post...
Lijevo je od strica ječam. On je ranije posijao na tanjurano sojište.
Desno je moj ječam posijan na poorani češnjak, a moj koji je po kukuruzu i soji se ne vidi na slici.
Ovaj gdje je češnjak bio nema ni jednog žutog lista. Pokraj toga je po kukuruzu, a po kukuruzu je najviše žut. Po soji je malo žut, manje od kukuruza.
Po meni je najlogicnije da su ostaci herbicida najveći uzročnik toga jer je češnjak dobio najmanje herbicida, kukuruz najjači, a soja umjerenu količinu.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Moj ječam dobar... osim na jednom polju di je malo rjetki... stvar je u pripremi zemlje, bilo je dosta gruda i puno ga je ostalo vani u sjetvi i dok je pala kisa, ptice su ga pojele pola. Kak vam se čini ideja, da mu naprimjer u 2.mj. bacim proljetni ječam s rasipačom po tom djelu gdje je rijetki... ima ga cca jedno jutro takvog
 

Dali75

Aktivni član
Tu od
5 Srp 2017
Poruka
175
Kod nas u ataru je skoro sav zut jecam, bez obzira dal je sa tavana ili kupovni, ranije ili kasnije sijan, i sta je prije toga bilo. Mislim da je to bas zbog one zute patuljavosti i dosta gadno izgleda, sad sta ce kasnije bit...
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,214
Kod mene je ječam vrhunski sve prilično dobro izgleda, ali ovaj što je sijan na površinu koja nije orana nekih 40 godina izgleda vrhunski toliko kiše i vlage kao da je nije ni bilo, raž isto tako, na sličnoj površini.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Prihrana ječma sa Kanom oko 250kg/ha..Sijano bez jesenske gnojidbe.
Ima nešto žutila..
87036672_505652970344659_137659594531930112_n.jpg
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Pozdrav, ovi koji inače siju jari ječam, kakva vam je gnojidba (sa ili bez jesenske) ?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Ako ideš na više 7 tona po ha je obavezno bez obzira koliko je sklon polijetanju dal bio više redni ili dvoredni.
Što više Kana viša doza dobrog regulatora.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Znači da poprskam regulatorom i opleti po KAN-u :D

Smije li se mješati sa herbicidom?
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Ne! Najbolje je miješati sa fungicidom u prvoj zaštiti,do vidljivog prvog kolijenca. I preporuka je Moddus,a ne neki jeftiniji.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Idem cycocelom zajedno sa herbicidom i ima efekta. Isao sam u jecmu dok sam ga sijao, a idem i u psenici zadnjih par godina.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
Znači da poprskam regulatorom i opleti po KAN-u :D

Smije li se mješati sa herbicidom?

Samo kan i regulator je dobitna kombinacija, idem do 400 kg/ha u dvije prihrane a ta druga ide nakon pojave 1 koljenica pa zatim opizdim i regulator om +fungicid, dal sad prije poslije ovisi o pritisku bolesti i vremenskim prilikama.
Ne znam za tvoju zemlju ali kod mene mora biti tak da se mogu nadati prinosu.

Ne! Najbolje je miješati sa fungicidom u prvoj zaštiti,do vidljivog prvog kolijenca. I preporuka je Moddus,a ne neki jeftiniji.

Postoji i rezerva a zove se Moxa od Orchema je, s istom aktivnom a puno povoljnija.
 

Jovek95

Član
Tu od
11 Tra 2012
Poruka
49
Samo kan i regulator je dobitna kombinacija, idem do 400 kg/ha u dvije prihrane a ta druga ide nakon pojave 1 koljenica pa zatim opizdim i regulator om +fungicid, dal sad prije poslije ovisi o pritisku bolesti i vremenskim prilikama.
Ne znam za tvoju zemlju ali kod mene mora biti tak da se mogu nadati prinosu.



Postoji i rezerva a zove se Moxa od Orchema je, s istom aktivnom a puno povoljnija.
Postoji i Next,al nije neka zamjena za Moddus.
 

Najnoviji postovi

Na vrh