• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2022

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Ne znam kako je kod drugih ali kod mene je suha zemlja i tvrda kao kamen. Ako ne bude solidne kiše ne isplati se mučiti slabije strojeve.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Jel' tko počeo sijati, ili je prerano. Pitam pošto smo već ušli u optimalne rokove?
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Danas orao tek, sljedeći tjedan sjetva ak posluži vrijeme...
 

Prilozi

  • 20211009_123450.jpg
    20211009_123450.jpg
    95.2 KB · Pregleda: 39

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ja sam orao krajem osmog mjeseca, pa mi sad niknula proljetna zob. Što sad uraditi,samo potanjurati, frezati ili opet orati? IMG_20211009_164759.jpg
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Trebalo je biti dobro. Vjetar na kombajnu skroz na minimumu, no ipak se dogodilo da ima rasipa. Pitanje je što s njom?
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Mislio sam pofrezat,jer ako budem orao da ne izbacim slamu koja je u cjelosti zaorana.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ima samo jedna kvaka...ječam od svih žitarica najmanje voli drugu žitaricu kao pretkulturu...
tritikal je najmanje osjetljiv na to, a čak je i pšenica bolja opcija od ječma
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Kukuruz nema smisla, pošto su sve okolo zapuštene livade, divljači koliko hočeš.
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Mislio sam pofrezat,jer ako budem orao da ne izbacim slamu koja je u cjelosti zaorana.
kaj nisi bacio ureu?

ima samo jedna kvaka...ječam od svih žitarica najmanje voli drugu žitaricu kao pretkulturu...
tritikal je najmanje osjetljiv na to, a čak je i pšenica bolja opcija od ječma
ovo je istina...za ječam soja, krumpir ili tak nekaj, kukuruz i žitarice već slabije. Ja ga sijem nakon buče na jednom komadu i strah me kak to bude jer sam špricao zemljišnim herbicidom..
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ureu nisam bacio,sva slama bila malčirana i poorana. Ta zemlja je jedna od boljih.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,152
Problem je bila ta proljetna zob ove godine, tetak je dugogodišnji kombajner, vjetar smanjio skroz pa je opet prosipao. Jednostavno loš hl ove godine pa je išla van sama od sebe.

Ja bi to pretanjurao možda pa ostaviti da se posuši ta zob.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
kaj nisi bacio ureu?


ovo je istina...za ječam soja, krumpir ili tak nekaj, kukuruz i žitarice već slabije. Ja ga sijem nakon buče na jednom komadu i strah me kak to bude jer sam špricao zemljišnim herbicidom..
Pa i soja se prska zemljišnim pa ne bude problema sa ječmom
 

ASD

Član
Tu od
4 Tra 2020
Poruka
55
Pozdrav! Jedno glupo pitanje (koje se nadovezuje na ovu gore raspravu): Da li je pametno ići s ječmom na pšenicu? Prema ovim gore komentarima, pretpostavljam da ne. Naime, na nekoliko parcela (cca. 2 ha) imam problema sa srnama. Stoga sam prošle godine posijao pšenicu Sofru, koju zbog bodlji srne manje jedu. Iz istog sam razloga na te parcele sad htio posijati ječam.
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
A pogledaj si malo kaj je za kaj dobar predusjev, imaš fakat dosta po internetu, al ono nije neka sreća zbog bolesti itd...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
625
Možeš ječam po pšenici. Nije neka super pretkultura ali ne moraš se bojati za pojavu bolesti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a možeš kaj hoćeš, dok se ne pojavi problem...
susjed sijao ovo proljeće lucernu, na staro lucernište, gdje je nestala...
ja mu pokušavam objasniti da nije stara nestala bezveze, i da nova neće narast, ali njemu je bilo samo za poticaj...
i kad tamo, iznikla nije nijedna...a isti dan sijao komad gdje je lani bilo žito, iznikle sve...
rekal mi je da sam coprnjak.. 🤭
 
Na vrh