• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

JEČAM sjetva-žetva 2012.-2024

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,778
Dobra ideja s markerima, nisam to još videl do sad. ? Jesu to one plastike s kojima označavaju instalacije u zemlji?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Dok smo imali jabuke s tim smo oblagali vocke dok su bile mlade, od srna i zeceva.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,585
Kada obaviti zaštitu od bolesti na ječmu, a kada od korova?

Neki dan dobio 100 kg/kj KAN-a, pomak se već vidi dobro.

19536
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@Marko355

Što se tiče prskanja ja ga obavljam od cca 20.03. do 01.04. (da obavim prije početka sjetve kukuruza i suncokreta) i to s kombinacijom preparata preventivno protiv bolesti i protiv korova u jednom prohodu. Protiv bolesti koristim Amistar Ultra i Lancelot je prva kombinacija, kasnije upada Sekator.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
kada prskati ozimi ječam sa tornado forte, pošto nije bio prskan prije nicanja
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Kaže uputstvo:

  • Primjenjuje se u stadiju razvoja od 3 lista do kraja busanja žitarica (BBCH 13-29) u količini 1,25 l/ha.
  • U svrhu postizanja optimalne učinkovitosti, preporuča se tretirati sredstvom u stadiju razvoja 2 lista jednogodišnjih širokolisnih korova i u stadiju razvoja 1-3 lista obične slakoperke (Apera spica-venti).
  • Sredstvo se može koristiti i u proljeće, do kraja busanja (BBCH 29) ozime pšenice, ozimog ječma i pšenoraži. U interesu dobrog herbicidnog učinka važno je da vrste korova osjetljive na sredstvo ne budu razvijenije od gore navedenih stadija razvoja.
Znači ovisi o stanju na polju.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
mislio sam ga prskati ovih dana pošto je bačena prihrana prije šest dana, bačeno 150 kg/kj kan. U dobroj je formi. Zanima me dali ne smeta prskanju ako bude ujutro slučajnih temperaturnih minuseva.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,348
Evo jedno pitanje dali ječmu dati prihranu preko lista i s čim bi to valjalo odraditi,nadam se da ću sutra postaviti slike da vidite kakav je trenutno u sijanju sam bacao NPK15 15 15 početkom 12 mjeseca KAN i opet početkom 2 mjeseca KAN.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
@mikke
Ne znam, što se tiče temperatura, mislim da nema problema jer preko dana bude toplo jedino predjutro bude hladnije. Evo kod nas je kombinat prskao kada su temp. bile kud i kamo niže. Ja do sada nisam imao potrebe ići prije sredine 3. mjeseca nikada. Preparatu treba cca. sat vremena da se absorbira u biljku, nakon toga jedino jak minus može napraviti neko mirovanje biljke, ali svejedno je u biljci i kad krenu kolati sokovi on je tu, ne nestaje. Dok je ovako vrijeme, samo naprijed ako ima korova.

@Viduka OPG
U ranim fazama nikada nisam prskao sa tekućim gnojivima, samo u cvatnji s 8% UREE rastopljene u vodi kada radim i posljednju zaštitu usjeva. Od baš tekućih gnojiva je UAN od petrokemije, ali ga ja osobno nisam koristio jer kako sam gore već naveo rastapam UREU.

Znači obojici odgovaram iz osobnog iskustva, ne mora biti pravilno niti točno niti se podudarati s nečijim drugim. Svatko ima nešto svoje što radi drugačije, ako mogu pomoći svojim iskustvima, rado to i činim. :D
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,348
To za ureu već koristim na nekim drugim kulturama u omjeru 7kg na cca100l vode, na ječmu još nisam a planirao sam pokušati na jednoj manjoj površini lucerne

Evo moga ječma slikano danas 19592

Evo i zobi 19595
 

Prilozi

  • IMG_20190303_172319.jpg
    IMG_20190303_172319.jpg
    147.2 KB · Pregleda: 10

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,348
Ajmo kolege jeli počela kiša kod vas, ja evo nadam se da će noćas poštena kakvo je nebo kod mene.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Žito izgleda super. Ove godine sam ječam u tritikal posijal na najlošije zemlje, tak mi je ispalo. U jesen bačeno, mislim, 100 kg/ral 0/20/30 vukovarski. Nedavno 100 kila kan-a/ral. Još jednom toliko i špricanje ureom. Žito podnosi do 16% otopinu uree. Budem napravio otopinu 15-16% pa budemo vidjeli. Ovi mi je prvi put da mi žito nije bilo žuto.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Šta mogu znati kad sam ga prvi put bacio. Znam samo da mu je granulacija jadna. Ima svega i svačega. Zaboravio sam napisati da sam tu zemlju prije oranja pošpricao i sa biostimulatorom tak da tko če ga znati šta mi se sve potrefilo. Znam samo da sam na toj zemlji imao najjadniju rauolu za zelenu. Ako ona nije htjela rasti onda možeš misliti kakva je to zemlja.
Viduka zašto ti se poznaju ovako redovi ?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Zato te i pitam za taj Vukovarski. Čuo sam svašta, najnovije da se UREA prosuta po dvorištu nakon kiše i temp oko 20°C ne topi... A cijena kakvih 50-ak kuna po paleti jeftinije...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
20:30 vukovarski deponiram u vinograd. Osim sto ima dosta prasine, lose granule i smrdi ne cini mi se da je lose po ostalim svojstvima.
Mislim da je dosta jeftinije od kutinskog 7:20:30
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Smrad nisam primjetio ali prašinu i granule jesam. Po ovome kak sad žito izgleda izgleda da je dobro odradilo.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,348
Redovi se poznaju jer još nemam sijačicu planiram je kupiti za na jesen a naj kasnije za dogodine tako da sad sijem rasipačem umjetnog gnojiva a priprema ma kakva bila drljača odnese na redove, stim da mislim da je ovo sijano sijačicom da bi možda čak bio i 15 do 20 % bolji, ali što je tu je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh