• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ječmena ili zobena slama

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
alene od ječmene slame i ostatka klasa mogu dobiti neku vrstu nekoga osipa i crvenilo kože.zobena slama ima bolju upojnu moč ali je žitka odnosno skliska i bježi,ipak je bolja od ječmene
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
alen28 kaže:
Neki ljudi kažu da ječmena slama nije dobra za nastir svinjama pogotovo za prasce te da je zobena slama puno bolja. Ja koristim ječmenu pa me zanima kakva su vaša iskustva?

može se davat i ječmena i zobena. od raži i tritikala je jako tvrda te ona nije pogodna.
ječmena slama može smetat kravama zbog osja koje ima pa joj se napika u grlo kod jedenja, inače slama ječma je dobrog sastava te u njoj ima nešto hranjivih tvari .
zobena slama je mekša od ječmene.
po mojim iskustvima gicama malim neče ništ bit od ječmene slame :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
branko kaže:
ja sam jednom slucajno stavil odojcima jecmenu slamu, drugi dan su izgledali ko da ih je netko pocesljal s drot kefom, naime ja uopce ne uzimam jecmenu slamu vec je dajem sogoru, ali je necaku ostala bala u presi tak da mi je ta jedna zalutala , trebalo je skoro tjedan dana dok nisu normalno izgledali. zobena je u svakom slucaju bolja, a mislim da sam negdje procital da zbog te svoje blage kiselkasti ima i antisepticka svojstva BTW krave je obozavaju jesti.


vidiš a ja nisam imao nikad problema s ječmenom slamom, vidiš vidiš, dva različita iskustva za istu stvar :scratch :D
možd je bila žilava friška slama pa je zato drapala prasce :?:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
može bit da je sortiment kriv, zato ja malo izbjegavam sve šta ima osje.primjera radi grašak sa tritikalom daje ogromne prinose al šta to vrijedi ak krave neče jest il ak njim se to napika u organizmu pa evo štete, ovak ja koristim zob il pšenicu bez osja i sve pojedu s graškom sjenažu.
nekad životinje baš traže slamu što je možda znak promjene ishrane koja im ne paše , pomanjkanje nekih tvari u drugoj hrani il probavne tegobe.
 
S

seljaček

Guest
Ja pak koristim ječmenu slamu i nisam imao problema pšenične imam jako malo tak da je njezin udio zanemariv ali sam čuo od nekih da se osje hoče zabit u ranu od kastracije pa dolazi do upale i komplikacija pa i uginuča.
 
S

seljaček

Guest
alen28 kaže:
Da, čuo sam da se brk od ječmene slame zaljepi krmači za sise i kad prasci sisaju progutaju te im se zapikne u grlo i ugibaju. Ja nisam imao taj slučaj al ljudi su mi pričali.
Ah ljudi vide pa lažu pusti selo neka prića samo pazi da se to tebi ne dogodi.
 
M

Mata imt 540

Guest
evo da ja iznesem nekaj svojega iskustva ...ja dok su svinje još male dok se izlegnu štrajim im s jelovum piljevinum....a kad porastu onda im roknem ječmenu slamu i bok ne puno tek tolko da im nije baš beton dole nek ono sitno .....
 
B

bduda

Guest
Najbolje je napraviti mali pokus, prostri malo slame od svake vrste negdje na beton i probaj leć na slamu, na kojoj hrpi ti bude najudobnije ta ti je slama najbolja i za prostiranje svinjama
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam čul da je zobena slama najbolja od svih slama (pšenica, ješam, tritikal....)

A i znam jer mi ona ima najljepši miris i nekako je svježija od ostalih, sitna je.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh