• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

jel ima ko iskustva u sadnji graška??

  • Temu pokrenuo oranica28
  • Datum prvog posta
O

oranica28

Guest
Evo pošto sam nova na forumu,i neznam kako to sve funkicionira ,ako negdje zeznem nadam se da mi niko neče zamjerit.E ovako mi bi sadili grašak oko pola jutra,pa me zanima jel ima ko iskustva sa tim,i jeli isplativo?:)Koliko znam grašak nije jako zahtjevan ili se mozda varam:scratch:scratch
 
O

oranica28

Guest
kad počne zreliti obiđe se i pobere u ljusci, u početku ga nema bas puno a kasnije kada večina dozreli isčupaš stabljike i optrgavaš doma u hladu:)
 
D

DOMAGOJ9

Guest
kad počne zreliti obiđe se i pobere u ljusci, u početku ga nema bas puno a kasnije kada večina dozreli isčupaš stabljike i optrgavaš doma u hladu:)

Poz,
i ja svake godine sijem grašak, cca. 1 jutro.
dosta je profitabilna kultura i nije zahtjevna, meni je jedini problem to branje, uvijek sam ga izbjegavao :)
a što se tiče plasiranja na tržište, nikad nije bilo problema, ni sa cijenom ni sa potražnjom.
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

mi kod kuće u prosijeku posadimo 10-15kg graška i vrlo je zahvalna kultura s tim da ti je najgore čiščenje jer "dopizdi",što se tiče plasmana snalazi se kako znaš i umiješ s tim da ga možeš u zamrzivaču deponirati i polagano prodavati,moja preporuka da ga što ranije u proljeće posadiš i prekriješ agryl folijom(mreža za mraz) i što ranije ti dođe manja je opasnost da če biti crvljiv.
što se tiče zaštite ništa posebno da ga tretiramo
 
D

DOMAGOJ9

Guest
mi kod kuće u prosijeku posadimo 10-15kg graška i vrlo je zahvalna kultura s tim da ti je najgore čiščenje jer "dopizdi",što se tiče plasmana snalazi se kako znaš i umiješ s tim da ga možeš u zamrzivaču deponirati i polagano prodavati,moja preporuka da ga što ranije u proljeće posadiš i prekriješ agryl folijom(mreža za mraz) i što ranije ti dođe manja je opasnost da če biti crvljiv.
što se tiče zaštite ništa posebno da ga tretiramo

kod mene je berba u prvoj polovini 5 mjeseca, samo sam jedne godine imao problema sa bolešču i to zato što je bilo jako puno oborina, a grašku ne odgovara velika vlaga.
što se tiče zaštite ne koristim ju, barem dosad nisam imao potrebe.
prodajem ga u ljusci, na osječkoj tržnici, nije bilo nikad problema sa prodajom, ali su cijene oscilirale, od 4-10 kn/kg
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
kod mene je berba u prvoj polovini 5 mjeseca, samo sam jedne godine imao problema sa bolešču i to zato što je bilo jako puno oborina, a grašku ne odgovara velika vlaga.
što se tiče zaštite ne koristim ju, barem dosad nisam imao potrebe.
prodajem ga u ljusci, na osječkoj tržnici, nije bilo nikad problema sa prodajom, ali su cijene oscilirale, od 4-10 kn/kg
Jel sve uspiješ rješit na trznici ili imaš osiguran otkup. Čini mi se da Podravka otkupljuje grašak.
Koliki ti je prinos po kj?
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Jel sve uspiješ rješit na trznici ili imaš osiguran otkup. Čini mi se da Podravka otkupljuje grašak.
Koliki ti je prinos po kj?

sva roba završi na tržnici, prodajem ju direktno kupcima, a nešto i preprodavačima.... ove godine je bio prinos cca. 4 t/kj, možda čak i največi prinos dosad, s obzirom da nisam kupovao sredstva za zaštitu ni navodnjavao ga, mislim da je doba godina bila.
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
sva roba završi na tržnici, prodajem ju direktno kupcima, a nešto i preprodavačima.... ove godine je bio prinos cca. 4 t/kj, možda čak i največi prinos dosad, s obzirom da nisam kupovao sredstva za zaštitu ni navodnjavao ga, mislim da je doba godina bila.
aha, a jel 4t u ljusci ili zrnu? Kako je s berbom, mehanizacija ili ručno trebljenje? 8)
I da, jel ga sadiš na mrežu ili ovak na zemlji, čini mi se da grašak voli imati oslonac :roll:
 
D

DOMAGOJ9

Guest
aha, a jel 4t u ljusci ili zrnu? Kako je s berbom, mehanizacija ili ručno trebljenje? 8)
I da, jel ga sadiš na mrežu ili ovak na zemlji, čini mi se da grašak voli imati oslonac :roll:

količina je u ljusci.
u vrijeme berbe mi dolaze drugi poslovi, bavim se sa 15-tak kultura, pa ga nestignem čistit.
sijem ga 4-rednom sadilicom, bez mreže.
tu si u pravu, bolji bi bio urod i lakše ga je za brat kad je na mreži.
 
D

dalmatino

Guest
Poz,
i ja svake godine sijem grašak, cca. 1 jutro.
dosta je profitabilna kultura i nije zahtjevna, meni je jedini problem to branje, uvijek sam ga izbjegavao :)
a što se tiče plasiranja na tržište, nikad nije bilo problema, ni sa cijenom ni sa potražnjom.

Na koji razmak ga siješ, i koje sorte?
 

ludimilojko

Član
Tu od
6 Srp 2011
Poruka
245
količina je u ljusci.
u vrijeme berbe mi dolaze drugi poslovi, bavim se sa 15-tak kultura, pa ga nestignem čistit.
sijem ga 4-rednom sadilicom, bez mreže.
tu si u pravu, bolji bi bio urod i lakše ga je za brat kad je na mreži.
Aha, I koliko ti otprilike traju berbe? Jel ćupaš cijeli struk pa doma nosiš i optrgavaš ili?
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Na koji razmak ga siješ, i koje sorte?

Razmak između redova je 60cm, a unutar reda od 4-8cm, sijemo sadilicom pa je teško točno posijat.
trenutačno sam na poslu, pa nemogu provjerit sortu koju kupujemo, ali nabavljamo sjeme u mađarskoj.
 
D

DOMAGOJ9

Guest
Aha, I koliko ti otprilike traju berbe? Jel ćupaš cijeli struk pa doma nosiš i optrgavaš ili?

što se tiče berbe traje oko 3 tjedna, iz razloga što ne posijemo sve odjednom da ne dođe sav grašak u isto vrijeme... berbu obavljam na polju ne nosim doma, prvotno pokupimo zreli grašak a poslije čupamo cijele stabljike i optrgavamo ih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh