• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kaki i Nashi jabuke

  • Temu pokrenuo KočiÅ¡ ÄŒičak-Å oin
  • Datum prvog posta
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Azijska kruška ili nashi (Naši) je nova voćna vrsta, podrijetlom, kao što joj i ime govori, iz Azije. Njezini su plodovi slični jabukama, boja je smeđkasta do zlatnožuta, s iznimkom japanske vrte nashija, koja je žutozelena. Osobite su i točkice po plodu, kojeg je meso izvanredno sočno, hrustavo i aromatično. Nashi vrlo povoljno djeluje na ljudski organizam, jer pospješuje izučivanje vode i smanjuje količinu otrovnih tvari u tijelu, te što je posebno zanimljivo – ublažava učinak alkohola.

Domovina kakija je Kina i Japan, stoga ga zovu istočna ili zlatna jabuka. Voćna vrsta kaki (Diospyros kaki) izuzetno je lijepa kao stablo. Ima tamno zelene kožnate listove, lijepe cvjetove i plodove. U jesen mijenja boju lišča je i ukrasno drvo, kada lišće počinje opadati, plodovi ostaju na stablu, pustimo ih što duže tako dobivaju na kvaliteti i ubiremo ih prije jačih mrazeva. Plodove nekih sorti kaki jabuke možemo uživati i izravno ih ubravši sa stabla. Plodovi dozorijevaju u različito vrijeme, ovisno o sorti, vremenu, osunčanosti i osvjetljenosti, te položaju sadnje, nadmorskoj visini, prehranjenosti stabla, itd.

Ima li netko da se bavi s time..?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Azijska kruška ili nashi (Naši) je nova voćna vrsta, podrijetlom, kao što joj i ime govori, iz Azije. Njezini su plodovi slični jabukama, boja je smeđkasta do zlatnožuta, s iznimkom japanske vrte nashija, koja je žutozelena. Osobite su i točkice po plodu, kojeg je meso izvanredno sočno, hrustavo i aromatično. Nashi vrlo povoljno djeluje na ljudski organizam, jer pospješuje izučivanje vode i smanjuje količinu otrovnih tvari u tijelu, te što je posebno zanimljivo – ublažava učinak alkohola.

Domovina kakija je Kina i Japan, stoga ga zovu istočna ili zlatna jabuka. Voćna vrsta kaki (Diospyros kaki) izuzetno je lijepa kao stablo. Ima tamno zelene kožnate listove, lijepe cvjetove i plodove. U jesen mijenja boju lišča je i ukrasno drvo, kada lišće počinje opadati, plodovi ostaju na stablu, pustimo ih što duže tako dobivaju na kvaliteti i ubiremo ih prije jačih mrazeva. Plodove nekih sorti kaki jabuke možemo uživati i izravno ih ubravši sa stabla. Plodovi dozorijevaju u različito vrijeme, ovisno o sorti, vremenu, osunčanosti i osvjetljenosti, te položaju sadnje, nadmorskoj visini, prehranjenosti stabla, itd.

Ima li netko da se bavi s time..?

Kaki se često uzgaja na okućnicama u primorskm dijelu Hrvatske; i kao voćka ali i kao dekorativna vrsta.
U IT se uzgaja i intenzivno, ali kod nas koliko znam nema intenzivnih nasada. I mislim da je toploljubiva, teško da bi išla u kontinentu.
:D
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kaki se često uzgaja na okućnicama u primorskm dijelu Hrvatske; i kao voćka ali i kao dekorativna vrsta.
U IT se uzgaja i intenzivno, ali kod nas koliko znam nema intenzivnih nasada. I mislim da je toploljubiva, teško da bi išla u kontinentu.
:D

Evo,da se ljudi ne zanose kakijem,za naši ne znam,ja sam imala jedan posađen u dvorištu.Još je živ,četiri godine,ali se svake uredno smrzava.U selu ima jedno stablo,desetak godina,i rodi.Nekih godina ne,nekih obilno.
Prije dvije godine je podignuta plantaža,mala,pola ha,možda nešto više,u centru sela,iza vrtova.Vidjela se sa ulice u prolazu.Sadnice su nabavljene iz Mađarske,certificirane,sorta provjerena,odabrana po preporuci struke.Sve je izmrzlo,čak i podloga,nakon dvije godine šteta je stopostotna.Ovo je informacija iz prve ruke,pričao je vlasnik osobno mome suprugu pred desetak dana.Sada je sve na sudu.
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Evo,da se ljudi ne zanose kakijem,za naši ne znam,ja sam imala jedan posađen u dvorištu.Još je živ,četiri godine,ali se svake uredno smrzava.

Žena isto prije dvije godine kupila voćku kakija,prve godine je odmah rodio,bili lijepi plodovi,preko zime se smrznuo,a zaštitili smo ga,na proljeće sam ga odrezao 10 cm iznad cijepljenog,pa je potjerao,prošle godine bilo samo lišće,a ove zime ga nismo štitili.Ako se smrzne onda ću ga na proljeće izvadit van.
 

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
I moj se prošlu zimu smrznio, ali su potjerale mladice iz panja i to barem 1,3 metra visoko , nestrpljivo čekam proljeće... Star je dvije godine...
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Ljudi kako Vi štitite svoje sadnice Kakija preko zime?Ja sam prve godine dobro zaštitio voćku Kakija,ali je ipak smrzla.Izgleda da ta voćka nije za naše podneblje.
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Moja stabla su već velika tako da nema straha od smrzavanja.
Od obje voćke(kaki i nashi)dobije po par kašeta punih od vrha.
Ne mogu vam reći koji bi bio pravilan proces kada je voćka mlada,jer to vodio pokojni stari,koji je opet zvao susjeda kojeg takodjer više nema,da obrezuje,i učini što je potrebno..

Dakle,to su već velike voćke.Nashi sam morao prošle godine skratiti za visinu i dijelom sa strane jer je prelazila ogradu i smetala susjedima:)?),pa ću vidjet ovog proljeća kak će se razvijat.
Zbog kakija pak moram rezat bor jer raste ko lud..I tako je blizu zasađen kod trešnje da ne znam kak ću organizirat prostor.
Obje voćke su zasađenje sa dobrom voljom,ali si mislim da nije stari nije znao kak će to zapravo rast..
I mene dan danas čudi kak im klima ne smeta,tj.u okolici Zagreba.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ja sam posadio 2 kakija i to oba kupljena u velikim kontejnerima sa supstratom, no nije se ni jedan primio,:mad::madmana:
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Ja sam posadio 2 kakija i to oba kupljena u velikim kontejnerima sa supstratom, no nije se ni jedan primio,:mad::madmana:

Ja neznam dokle ce nama biti sve stoje izvana bolje nego nase domace kad mi imamo toliko nasih domaci stari sorti kojima te kineske ,japanske i sta znam vec koje jos nisu ni blizu po ukusu i kvalitetu naravno toje samo moje misljenje svak ima svoje pa neka radi kako hoce.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Ja neznam dokle ce nama biti sve stoje izvana bolje nego nase domace kad mi imamo toliko nasih domaci stari sorti kojima te kineske ,japanske i sta znam vec koje jos nisu ni blizu po ukusu i kvalitetu naravno toje samo moje misljenje svak ima svoje pa neka radi kako hoce.

Da, al' ovdje nije riječ o stranim sortama domaćih voćnih vrsta - već o potpuno drugim voćnim vrstama (speciesima)...
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Kaki se može uzgajati u unutrašnjosti HR. Potrebno ga je 2-3 godine po sadnji zaštićivati od hladnoće. Jednogodišnji izboji izdrže na starijem stablu i do -18 c. Dakle potrebno je zaštititi mladi kaki i to najlakše umatanjem u novinski papir. Lani je smrzao zato što je temp. bila i do -25 C.
Na starim stablima smrzli su jednogodišnji izboji,a na 2-3 godišnjim smrzlo se sve iznad zemlje.

Što se Nashija tiče to je okrugla kruška,već gore opisana,ona nije osjetljiva na hladnoću. Ponaša se isto kao i naše kruške,njima ne smetaju veliki minusi. Kalami se isto kao i domaća kruška na divlju krušku ili na neku od naših krušaka se može prekalamiti. Dakle s njom nema problema .
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Može li se to kalemiti?
I kad se obrezuje?
 
K

Kočiš Čičak-Šoin

Guest
Ja neznam dokle ce nama biti sve stoje izvana bolje nego nase domace kad mi imamo toliko nasih domaci stari sorti kojima te kineske ,japanske i sta znam vec koje jos nisu ni blizu po ukusu i kvalitetu naravno toje samo moje misljenje svak ima svoje pa neka radi kako hoce.
Dobro je jedno i drugo..Nemoj imati predrasuda što se toga tiče..Nije to ništa loše..
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Kaki je dobar ,i na našim prostorima se uzgaja već 50-ak godina. Istra,Primorje,mada može i na kontinentu.
Nashi nije tako kvalitetan kao naše sorte krušaka,ali tko voli...ja imam obje voćke.
 
Na vrh