• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako najbolje iskoristiti zemlju?

B

Bobo

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Ratarko, nisi me skuzio...

Nismo planirali rane kukuruze uopce saditi, no malo se propitali (i bili pohlepni) pa posadili da vidimo sto ce biti. Plan je i ovako i onako svu zemlju zasijati zitom. No, ako kukuruz bude na vrijeme spreman za vrsidbu, povrsit cemo ga i onda zito, a ako ne bude spreman za vrsidbu, zaoravanje i onda zito. Bez obzira bilo vrsidbe kukuruza ili ne svakako zito ide. Ako ne budemo vrsili, bit ce to skupa zelena gnojidba ;)

Sto se tice vlezne jeseni, nema bojazni, jer covijek koji mi vrsi ima gusjenice za zmaja, tako da nema problema. Silom-prilika ih nabavio i od onda se ne rastaje od njih. Jedne godine su se visestruko isplatile, jer je imao vecinu zemlje pod kukuruzom, a nije mogao na gumama niti blizu...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Hehe , vidim da se površiti mora , pa makar i sa tim čudovištem sa gusjenicama :mrgreen:
Problem blatne jeseni sam mislio u vidu ne mogućnosti sijanja žita zbog blata a ne vrševine kukuruza .
 
R

ROKI

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Pa tom majstoru ima da uši otpadnu kad te gusjenice počnu cvilit i škripit! :lol:
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

ROKI kaže:
Pa tom majstoru ima da uši otpadnu kad te gusjenice počnu cvilit i škripit! :lol:

ÄŒekaj malo ...Kako će on to čuti kada vozi ZMAJA ...tamo već od prije sve škripi i cvili ;) :lol: :mrgreen: :blackeye ;)
 
S

sapat

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

mi smo svoje zmajeve prije vršidbe prvo namakali u ulju bar tjedan dana... onda ipak ne škripi toliko :D :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Ratarko kaže:
Hehe , vidim da se površiti mora , pa makar i sa tim čudovištem sa gusjenicama :mrgreen:
Problem blatne jeseni sam mislio u vidu ne mogućnosti sijanja žita zbog blata a ne vrševine kukuruza .

Cuj, kakve veze onda imaju kukuruzi s time? Ako je poorano i ostavljano, i dalj ce biti vlazno i nemoguce za posijati zito. Zar ne?

Sto skripanja tice, neka skripi koliko god hoce, ali kad jednom udju u blato, nema vise skripanja ;)

A sto se vlage i nemogucnosti sjetve tice: Jedne godine brali kukuruze beracem, i traktor (IMT 560) je zapadao na mijestima, jer je lezala voda na njivi. Sutradan njiva uredno uradjena i posijana. Malo paznej pri obradi, i sve se na vrijeme napravilo, bez ikakvih poteskoca.

Takodjer sam jedno vrijeme trazio "kandze" za traktor, no odustao sam od toga, jer sad imam prednju vucu. no kandze su zakon stvar, pogotovo po blatu, nema gdje 539 ne ide s njima ;)
 
S

sapat

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Bobo kaže:
Ratarko kaže:
Hehe , vidim da se površiti mora , pa makar i sa tim čudovištem sa gusjenicama :mrgreen:
Problem blatne jeseni sam mislio u vidu ne mogućnosti sijanja žita zbog blata a ne vrševine kukuruza .

A sto se vlage i nemogucnosti sjetve tice: Jedne godine brali kukuruze beracem, i traktor (IMT 560) je zapadao na mijestima, jer je lezala voda na njivi. Sutradan njiva uredno uradjena i posijana. Malo paznej pri obradi, i sve se na vrijeme napravilo, bez ikakvih poteskoca.

Takodjer sam jedno vrijeme trazio "kandze" za traktor, no odustao sam od toga, jer sad imam prednju vucu. no kandze su zakon stvar, pogotovo po blatu, nema gdje 539 ne ide s njima ;)
Ja rađe sačekam da se tlo stegne, smrzne, pa onda idem vršiti ili brati...ali od sjetve onda ništa do proljeća
 
R

ROKI

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Nema gdje ne ide, al nema tog kom kandže nisu nešto polupale u prijenosu. Sa kandžama je traktor malte ne nezaustavljiv i grebe nemilo, ali zato prijenos trpi.

Al kad je poorano čim se pruži prilika u vremenskim rokovima obaviš sjetvu, dok ovdje moraš čekati da kukuruz sazrije pa ga vršit, pa orat, pa... Dok ti to napraviš i posiješ moje žito već odavno niklo i zemlja se uorala i odmorila.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Bobo , pa ima veze . Ako uspiješ posijati žito iza toga kukuruza onda si po mome tek napravio pravi posao . Ovako je to samo krađa , uzmeš jednom od zemlje i gotovo . Tu foru treba ponoviti puno puta onda će možda i biti neke koristi od toga ...u vidu novog Massey traktora i slično , jel ;)
 
Č

Čugi

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Bobo, jesu li to originalne gusenice za Zmaja ili...?
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

E gospodo poljoprivrednici vidim da neki od vas ne koriste neka od nacela poljoprivrede.Plodored.Nego jedna kultura dva puta za redom na istu parcelu u skoro jednoj godini,nece moci tako ici.Opet se ponavlja pitanje stetnika u poljop.kulturama.Necemo o tome ipak je druga tema.
Parcelu mozemo iskoristit cijele godine ako pratite podored.Jedan primjer skinuli psenicu posijali nesto za zelenu gnojdbu sve osim repice jer spada u uljarice a na proljece upravo to planiramo sijati i ostavili do proljeca, preorati i na to posijali recimo soju ili suncokret koje se ranije skidaju i na to sijemo recimo pivarski ili stocni jecam.Nakon njegovog skidanja sijemo rani kukuruz ili soju ( 100 dana).zatim na to mozete sijati neke od ozimih smjesa za ishranu stoke koje se mogu sijat kasnije a dolaze za skidanje negdje pocetkom ili polovinom 4mj.Na to sijete kukuruz I sada mogu tu nabrajatu.U ovome najvise koristi imaju stocari za proizvodnju stocne hrane.Spominjete odmaranje zemlje da! ali kako?
Na belju siju kukuruze u strnjake za potrebe stoke( silaza)dok su strnjaci jednim djelom pod zelenom gnojidbom tamo gdje nece ici repa u proljece.
Jucer sam prolazio uz samu madjarsku granicu samo neki mali kanal djeli .selili smo mehanizaciju na drugu farmu.Koji salas sam tamo vidio naravno privatno,a strnjaci ni jedad nije neobradjen.
 
B

Bobo

Guest
Re: Kako najbolje iskoristiti zemlju

Zao mi je samo sto nisam poslikao kukuruze da ih samo vidite koliki su! Nema problema s vrsevinom, jer ce sigurno stici na vrijeme sazoriti, tako da se ne bojim niti za zito ;)

Sto se gusjenica tice: DA, original ZMAJ gusjenice. Imao ih jedan covijek u okolici pozestine, i posudio ih u kombinat jedne godine. Dok su ovi vrsili kukuruz, covijek umro i gusjenice dan danas zarastaju u travu na tom kombinatu. Odavno su prodali zmaj kombajne, a gusjenice nisu bez velikog vilicara mogli pomaknuti s mijesta. Samo su ih zgurali u jedan kut njive i tamo dan danas stoje ;)

Sto se plodoreda tice: Pokusavamo ga se sto vise pridrzavati, osim za duhan. Duhan vec trecu godinu za redom imamo na istoj parceli, i to ide na jesen pod zito, a duhan cemo vec negjde posaditi na drugom mijestu. Previse iz zemlje izvlaci, i ove godine je malo slabiji, posto je izvukao sav stajnjak koji je na tu njivu bacen.
 

Pierre

Novi član
Tu od
2 Ruj 2011
Poruka
11
Bok dragi ljudi,
Kako nabaviti "stodanac" i koje mu je stručno ime, mislim da ih ima više pa po vašem iskustvu koj je najpouzdaniji?
LP
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ma nema tu nekog stručnog naziva,pod stodancem se smatra kukuruz FAO grupe 100 jer bi mu trebalo u idealnom uvijetu oko 85 -100 dana da završi fiziološku zriobu ,štu u ovoj ekstremnoj situaciji i nije baš moguče,jedino da ima se navodnjavanje ali tu se javlja pitanje rentabilnosti,tko može ili mu tako odgovara taj kukuruz FAO100 kad se posadi u u standardnom roku onda za max 85-90 dana imaš kukuruz za branje ali sa znatno manjim prinosom koji možeš povečati sa guščom sjetvom unutar reda,preporuka struke za te hibride je oko 15 cm zrno od zrna a što se tiće hibrida to je najbolje pogledati po pojedinim katalozima od raznih proizvođača ali ima ih od sva tri najjača koji se koriste na ovim prostorima
 

Pierre

Novi član
Tu od
2 Ruj 2011
Poruka
11
Pogledaću za slijedeću godinu, pripravljam strategiju...
Uglavnom jedan veliki merci!
LP

PS vidim da si u bilogori, gdje si točno? Mi smo u srednoj diklenici i živio sam godinu dana u vrbici!
 
I

ihorzic

Guest
evo danas u poljoprivrednoj ljepo prikazano kako najbolje iskoristiti zemlju , primjer općina petrijanec
 

Najnoviji postovi

Na vrh