• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako protiv gusjenica, gubara......?

rkireta

Član
Tu od
12 Velj 2013
Poruka
35
Jućer u obilasku voćnjaka primjetio sam velik napad gusjenice gubara na trešnju, stotine gusjenica na jednoj grani, srećom samo na jednoj trešnji. Ali je napad toliki da je dio trešnje ostao u potpunosti bez lista, gusjenice su bile koncentrirane samo na tom dijelu trešnje i brstile sve pred sobom. Iza njih su ostale gole grane a listovi u potpunosti pojedeni...
Pošto radim u poljoapoteci u razgovoru s kupcima (voćarima) saznao sam da je u okolici povećan napad gusjenica na voćnjake, Požeška kotlina je posebno ugrožena pa ovo shvatite kao upozorenje i pripremite zaštitu...
Rekreativno se bavim planinarenjem (uglavnom po Papuku) te sam u tim mojim skitnjama na Papuku uočio velik broj kukuljica gubara na stablima, zato mislim da bi najezda gubara ove godine mogla bit zabrinjavajuća...


Evo i jedan članak od 08.04.2014. iz susjedne države
http://www.nezavisne.com/nauka-tehnologija/okolina/Gubar-se-iz-sume-preselio-u-vocnjake-239379.html

http://poljoprivreda.info/?oid=9&id=82
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Re: Gusjenica gubara...

Ako je ovako kao na ovoj bukvi neće biti dobro. Mi smo u našoj šumi našli 37 legala gubara, na površini od 3300 kvadrata. Problem je tim veći što obično gubar radi jajna legla na nekih 2-3 metra visine. Ja sam ih nalazio na granama u samoj krošnji.
Legla koja se vide treba skinuti i baciti negdje u vatru.
Kao što piše na jednom linku u voćnjacima na stablima staviti nekakve ljepljive pojaseve da se gusjenice uhvate.
Bio je kod nas jedan golobrst gdje je par stotina hektara šume uništeno. Sve se osušilo. Mislim da su mi rekli da je to bilo 1967. godine. Dan danas se te šume nisu sasvim oporavile.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Trešnja-problem gusjenica

Pozdrav, imam problem sa gusjenicama na trešnjama,pa me zanima čime prskat ,s obzirom na karencu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
Re: Trešnja-problem gusjenica

to sam primjetio i kod sebe,na jednoj grani bilo stampedo,pobrstile svo lišće.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,563
Re: Trešnja-problem gusjenica

ja sam ih riješio sa šmrkom vode,jer su bile na samo jednoj grani.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: Trešnja-problem gusjenica

I kod mene bilo toga. To su iste one koje su ljudima u mom kraju pobrstile pola vinograda. Nema škropiva za njjih, kjudi su ih brali rukama.

Uvoz iz kine.....


Kod mene na trešnjmi bilo isto zahvaćena 1 grana, odsjekao sam je i s njo na asvalt i sve podrobio...
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Negdje na forumu sam pročitao da u Indiji prskaju sa Coca Colom jer je relativno jeftino! Nek neko proba pa da vidi efekte. Ne škodi probati a možda budu pozitivni rezultati.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sve vrste gusjenica - Affirm.I kukuruzni moljac uz to.I tuta absoluta isto.Sve leptirasto.
 

Rot1

Novi član
Tu od
8 Ruj 2015
Poruka
6
Uzeti obican insektocid ,naprimer onaj kojim se prska krompirova zlatica.
 
Na vrh