• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kako razrahliti zemlju

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Imam komad zemlje između kuće i suše u kojoj stoji traktor od cca 15*5 m, tu su do prije dvije godine bile kokice i kokošinjac. U međuvremenu su kokice deložirane pa borave u štali a ja bi tu stavlila neki maleni plastenik za osobne potrebe, recimo nešto salate zimi, za dužu berbu rajčice jer ju obožavam a ne mogu jesti kupovnu zbog alergije, za uzgoj flanaca i td.
E sada problem je taj da je tu zemlje jako nabijena, puna šljunka, korova i ostalog, traktorom tu ne mogu nikako zaći, da idem štihačom ću krepati dok to pređem sve. Ima li tko ideju kako to riješiti. Jedino mi je palo na pamet možda površinu nekako izfrezati, posijati nešto što rahli tlo ( ne znam što bi to bilo - djetelina, kakve žitarice za zelenu kosidbu ili savjetujte što je dobro) pa na proljeće fino nasuti, nakon dubljeg frezanja, kompost koji imam nakon što je stajski gnoj odstajao cca 4-5 godina, još pofrezati i nadati se najboljemu.

Molim savjet, ideju ili mišljenje što bi bilo dobro napraviti. Kako biste to vi riješili?
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
nasipaj 20-30 cm,kamenje ti poslje sam uništava noževe na frezi.
zob ti rasrahli zemlju.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
nasipaj 20-30 cm,kamenje ti poslje sam uništava noževe na frezi.
zob ti rasrahli zemlju.

Nema te parcele koju nemoze poorati mali zglobni traktor !
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ako želiš doista imati sve kako treba,prvo i osnovno ti je zemljište.Dakle,obavezno maknuti sloj od najmanje 40 cm.zemlje sa šljunkom,navesti normalnu oraničnu zemlju,a onda možeš dodavati ono što si navela.To zahtjeva truda,tako ti je to u životu.Vodi se po onoj narodnoj-možeš imati na sebi bundu od krzna i najtoplije veste,ako su noge bose,drhtati ćaš od hladnoće.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ako želiš doista imati sve kako treba,prvo i osnovno ti je zemljište.Dakle,obavezno maknuti sloj od najmanje 40 cm.zemlje sa šljunkom,navesti normalnu oraničnu zemlju,a onda možeš dodavati ono što si navela.To zahtjeva truda,tako ti je to u životu.Vodi se po onoj narodnoj-možeš imati na sebi bundu od krzna i najtoplije veste,ako su noge bose,drhtati ćaš od hladnoće.

Još nešto,ako je to zemljište negdje između nečega,pa je večinom u sjeni,pogotovo zimi i na proljeće,bolje odustani od truda.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Još nešto,ako je to zemljište negdje između nečega,pa je večinom u sjeni,pogotovo zimi i na proljeće,bolje odustani od truda.

Zemlja je između kuće na istočnoj strani i suše na zapadnoj strani, s juga i sjevera nema ništa tako da sunca ima zaista dovoljno, inače ne bi ni pomislila na to. Prvo sam tu mislila staviti povišene gredice, ali ne mogu nabaviti materijal za to bez jako velikih ulaganja ( staru ciglu prodaju 2-3 kune a meni bi trebalo cca 2500-3000 kom za 80 cm visoku gredicu) a to mi je punooooo za dati. Imaju u susjedstvu ljudi cigle ali nitko nije za neku trampu tipa oni meni ciglu ja njima neku uslugu ( šivanje zavjesa, popravak kompa kada zašteka, uređivanje ljubimca i slično) što sam pokušala predložiti jer su danas takva vremena da se baš i nema love. Sadašnji plan je da bi to sredila tako da makar malo podignem od tla, taj donji dio koliko-toliko razrahlila i na to navezla kompost iz gnojišta koji tamo stoji par godina jer nema više svinja i više nije ni zreli gnoj nego baš predivna crnica. Na ovaj zidić bi složila lukove za plastenik tako da tokom ljeta bude otvoreno kao vrt, a zimi baš plastenik.
 

Dydy

Član
Tu od
6 Tra 2009
Poruka
306
Zemlja je između kuće na istočnoj strani i suše na zapadnoj strani, s juga i sjevera nema ništa tako da sunca ima zaista dovoljno, inače ne bi ni pomislila na to. Prvo sam tu mislila staviti povišene gredice, ali ne mogu nabaviti materijal za to bez jako velikih ulaganja ( staru ciglu prodaju 2-3 kune a meni bi trebalo cca 2500-3000 kom za 80 cm visoku gredicu) a to mi je punooooo za dati. Imaju u susjedstvu ljudi cigle ali nitko nije za neku trampu tipa oni meni ciglu ja njima neku uslugu ( šivanje zavjesa, popravak kompa kada zašteka, uređivanje ljubimca i slično) što sam pokušala predložiti jer su danas takva vremena da se baš i nema love. Sadašnji plan je da bi to sredila tako da makar malo podignem od tla, taj donji dio koliko-toliko razrahlila i na to navezla kompost iz gnojišta koji tamo stoji par godina jer nema više svinja i više nije ni zreli gnoj nego baš predivna crnica. Na ovaj zidić bi složila lukove za plastenik tako da tokom ljeta bude otvoreno kao vrt, a zimi baš plastenik.

Steta da si nismo susedi , mi bi se sigurno dogovorili oko trampe !
 
M

mikas0007

Guest
najbolje ti je u jesen sa vilama obraditi taj komad zemlje, imaš za kupiti vile rahljače ili ih daš napraviti kod kovača ili bravara, staviš 5-6 zubaca dužine 30 cm, onda sa vilama ne prekopavaš tu staru zemlju nego zabiješ vile i pokrećeš ih naprijed natrag da se zemlja prozrači, par puta naprijed natrag i dosta je, u jesen na tu zemlju razbacaj kompost i po njemu razbacaj lišće u tanjem sloju od par centimetara, na lišće stavi sloj sijena - 10-ak cm. do proljeća će se lišće razgraditi, kao i dio sijena, zemlja će se lijepo razrahliti i ne moraš ju ni frezati. Tako ja radim, svake jeseni kompost, lišće i sijeno, zemlja je vrhunska...
 

Najnoviji postovi

Na vrh