• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kako se računa dužina kardana

  • Temu pokrenuo oseloth
  • Datum prvog posta
O

oseloth

Guest
Pozz ekipa,

Dakle imam jednu kosilicu samogradnja. Kardan što je prije bio sad je kratak i kako mi je neravan teren kosilica pleše gore dolje i malo malo mi se kardan ištekava popola. Ide na živce. A sad da bi uzeo novi, šta mi treba od dužina. Spuštena kosilica, dignuta ili jedno i drugo.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
trebaš mjeriti i kad je spuštena i kad je dugnuta, kad je spuštena izmjeriš i ako je 70cm, znači kupiš kardan koji je izvlači do maksimalno npr 85cm, kad je dignuta izmjeriš i ako je 50cm, znači kardan mora biti uvučer 40cm, jer ako je na taman nabijat će ti ga.
znači treba ti prema ovim gore mjerama kardan npr koji ia hod od 40-80,85cm.

ako je što nejasno ja ću probati još bolje objasniti.
 
O

oseloth

Guest
hvala. S time da je meni kardan više razvučen kad je dignuta a skupljen kad je spuštena. Postoji opcija da približim kosilicu ali onda će se povećati i kut kardana što opet nij dobro. Sad je već negdje pod 45

ovo su mjere. Spuštena 53 od vrha do vrha osovine, 65 dignuta. Moj kardan je od osigurača do osigurača 50cm skupljen. Sama cijev između križva je 22cm.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Pa kupi samo par novih cijevi i zamijeni stare.
Nek ti vanjska cijev bude dulja za 5 mm od unutarnje.
 
O

oseloth

Guest
Hah. Nove cijevi sa ta tri vrha, zar to ima za kupiti. A opet mora mi netko to jako dobro zavariti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Ima za kupiti.
Postoji nekoliko standarda. Limun cijevi su Walterscheidove, dok ove trokutaste koriste Cerjak i Bondioli&Pavesi.
Cijevi se ne zavaruju za križeve, već se nabijaju u njih, a drže ih limeni štiftovi zabijeni kroz križ i cijev.
 
O

oseloth

Guest
Ahaaa. Sjajno. Gdje bi bilo za kupiti?

Hvala na odgovorima, svašta ću još naučiti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Sve kaj ti treba pogledaj OVDJE
Stranice u pdf-u od 78...105.
 
O

oseloth

Guest
našao sam sve. Cerjak kardani, ima i cijev i sve. Odem izmeriti kolika je moja i pogedam bolje i lik koji pravio prvobitnu kosilicu ipak je zavario cijev. Tako da od.mjenjnja cijevi ništa. Nema načina da to odsječem. Sutra ću ih nazvati vidjeti pošto je novi ili uzeti samo dio djelova pa složiti sam. Ah komplikacija radi 5cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,548
Produžetak od 5 cm čini čuda...
Pitaj ženski svijet :mrgreen:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,071
Odsijeci staru cijev sa svoga kardana , ubaci između (gdje si presjekao) bilo kakvu cijev približne debljine i sve ponovo povari , pokušaj zadržati centar koliko možeš i tjeraj
Nisam jednom radio takve improvizacije i trajale su ohoho
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Nema veze ak je zavaren.

Odrežeš 3 cm poslije kiža, ubaciš unutra tanji komad dužine 5cm i zavariš tak da ti tanji viri van neka 2 cm, na njega navariš novi komad koji kupiš. Na drugoj tanjoj strani ponoviš posupak s obrnuttim debljinama....


Kardane ni bar problem produživat...
 
O

oseloth

Guest
Jutro. Koji je max kut rada kardana. možda je opcija da ipak približim kosilicu, sve bi skupa radilo bolje da je bliže a jeftinije, no kako približim priključak tako mi se kardan kut povećava.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ak se radi o tih 5 cm, ima za kupiti produžetak kardanskog vratila, košta 140-150 kn i riješena stvar. Staviš ga il na stranu traktora ili kosilice, svejedno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh