• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pa očito si osovinu pomicao nazad a bio lijen pomaknut i blatobran😉😂
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jako blizu Prikolica je bila motokultivatorska. Za neke poslove mi i dalje bolje odgovara da je prikolica na vagi, a za neke kao vožnja drva mi paše da imam veći pritisak na kuki.. Sanduk je pomični, a blatobrani su otprije bili zavareni tu gdje su sad. Ako bi htel da budu uvijek iznad kotača, moral bi bi ih učvrstiti na osovinu. To valjda nisam napravil iz razloga jer smatram da mi ne treba, neki bi rekli iz lijenosti. ;)
Ono kaj sam na toj prikolici propustil napraviti kad sam stavljal jače rudo je proširenje sanduka za 12-15 cm. Toliko ima još mjesta do kotača. Osovina je od Audija 80, ali felga nisu original nego od francuskih vozila s većom centralnom rupom. Sad sve nose vijci. :oops: (n). Mogel bi barem dati istokariti neku piksu i priheftati je za felgu. Priznajem, tu sam lijen, :(, blatobrani su ipak samo štosni za vidjeti u ovom položaju. :hahah:.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Ak imaju konus, šarafi uvijek nose.
Naba ionak ima zračnost od koju desetu i služi samo za centriranje felge dok ne priheftaš šarafe.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Evo ja sam prošli tjedan (petak) podnio zahtjev za doznaku u svojoj šumi.
Zahtjev se podnosi u savjetodavnoj službi, treba kod njih donijet vlasnički list i posjedovni list.
Mora bit prisutan vlasnik zbog potpisa a zahtjev ispunjava djelatnik savjetodavne.
Taj zahtjev on šalje u nadležnu šumariju a oni imaju rok od 40 dana da se jave i dogovore sa vlasnikom.
Prema inome šta mi je rekao čovijek u savjetodavnoj jedini trošak je popratnica a ona dođe 15 kn po kubiku.
Znači trošak je 20 kn biljega za vlasnički i 10 kn za posjedovni list te tih 15 kn po kubiku za popratnicu.
Dali će se šta promijenit u međuvremenu, budem vidio. U srijedu ću sam zvati u šumariju da ih malo požurim.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
616
Pozdrav, evo malo akcije od jučer.. Poslije posla malo relaksacije.. Inače baš ne volim sa maseyem u šumu zbog previše opasnosti za stakla al ovo je bila iznimka..
Također isprobano novo vitlo.. prije imali 4,5 tajfuna.. takoreći ista mašina osim što je ovo malo više i šire...
 

Prilozi

  • 20200217_165359.jpg
    20200217_165359.jpg
    231.5 KB · Pregleda: 64
  • 20200217_165414.jpg
    20200217_165414.jpg
    158.8 KB · Pregleda: 69
  • 20200217_165937.jpg
    20200217_165937.jpg
    171.2 KB · Pregleda: 69
  • 20200217_165939.jpg
    20200217_165939.jpg
    188.3 KB · Pregleda: 68

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Drustvo zdravo,krajem drugog tjedna namjeravam saditi 600 kom.hrast/grab,ustvari dosumljavanje.Vidio sam uzivo dva rucna alata za sadnju sto mi se svidja.Jedan je ustvari cev ca.70mm oko 30 centi spljostena (plosnata)na jednom kraju i tu je navaren komad federplate(bude ko ostrica sjekire al cirka 80mm).Drska je hrastova nasadjena u cijev,s jedne strane precka za nogu(ubod) a alat se zabija u zemlju rucno tj, zabadanjem tezinom i dodatno nagaz nogom.Mrdas ga malo naprijed, nazad da napravis kanal(rupu)u koji satavis mladicu ca 0.5-1m,na nekih 10cm iza udaris jos jednom u zemlju i guranjem prema naprijed(prema mladici)pritisnes(nagrnes)zemlju te je mladica stabilizirana a nastalai Kanal ostaje za skupljanje vode.
Drugi alat je zbrusena na spic federplata 80x8mm x25-30cm,preko nje cijev(nagaz)ca.20cm te okomito zavarena cijev3/4(ca80cm) i rucka poprek,princip sadnje isti.
Zanima me ima li jos neku ideju jer vise ne sadim ko lani🙊iljadu komada sa stihacom ca. tri dana po cetiri glupana.
 

filipyamaha

Član
Tu od
4 Stu 2017
Poruka
47
Pozdrav, meni se dešava da mi kotači jako mlate u vožnji, ili kad prelazim preko neke grane u šumi izgleda kao da ce otpasti. Jel uzrok stup volana ili nešto drugo?
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,426
Ima li tko iskustva sa pilom 440 II... Meni bi služila kao glavna pila za rad u šumi ove godine, a gdje ona ne može, imam 365... Moram kupit nešto lagano za ogranke.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Yama,
slobodno još malo podigneš hidraulik pa bu se još lakše šlajsalo. :) Valjda je prečka na polugama dovoljno jaka.
 

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
616
Znam..bilo je taman da su malo u zraku ... problem je ako stavim skroz na kratko onda je teško zavijati na većim zavojima... jer imam dosta zavoja od 90"
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

yama13

Dobro znana faca
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
616
Mislim da idu još malo, al bilo je dovoljno da budu malu u zraku. Inače ne volim vuć drva bez vitla.. ovaj je traktor sad bio 3 puta u sumi. Više ga čuvam za poljoprivredu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Pa dobro nekome kočnice traju duže a nekome kraće, jer nije isto raditi u njivi i u šumi. U šumi se dosta više koriste kočnice i dosta više se forsira traktor.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Ekipa ajde mala pomoć oko cijena ako može.
Dakle, bavim se orezivanjem i rušenjem drveća, uglavnom ono koje smeta za neke objekte ili se nagnulo i tako nešto. Tu sam "doma" i cijenim posao prema svakom posebno, ovisi koliko je komplicirano.

E sada, imam upit za jedan više šumarski način rada nego što inaće ja radim. Trebao bi srušiti desetak stabala, orezati grane i ostaviti trupce i izvuči ih do ceste (20-30 metara uzbrdo). Iskreno nisam siguran što da kupcu kažem, da li da jednostavno posao računam po satu pa koliko bude? Ali koliko bi bila satnica? I moram angažirati traktor sa vitlom da to izvučemo, to je ok, koliko čovjek kaže to je njegovo (ja nemam traktor).

Unaprijed hvala
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,700
Jedan moj poznanik rušenje, obrezivanje i izvlačenje trupaca sa traktorom i vitlom računa 150 kn/m3.
 

Green23

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2020
Poruka
175
Jedan moj poznanik rušenje, obrezivanje i izvlačenje trupaca sa traktorom i vitlom računa 150 kn/m3.

Hm, moram priznati da mi se to vidi ipak malo premalo tj. možda ima smisla na konstantne veće količine ali na manji posao baš i ne. A vjerovatno je to cifra na crnjaka. Naravno ima tu puno faktora poput udaljenosti od posla, terena i sl. pa je teško nešto precizno definirati... Uglavnom, ako ima još tko neku pametnu ideju neka kaže :)
 
Na vrh