• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalkulacija i ekonomija u poljoprivredi

H

Helena

Guest
Od samog početka razvoja našeg gospodarstva se vodila kalkulacija ,uloženo ,dobijeno .Proizvodnja jedne litre mljeka ima svoju cijenu , a interesantno je to da većina lokalnih stočara zastupa tezu ,kao šta on ima tu kalkulirati previše ,i kažu kad bi čovjek brojo koliko se puta naveče skine i ujutro obuče ubio bi se :lol:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Da, osnovni problem jest da se ne rade kalkulacije (ili se rade lose) pa se s jedne strane preinvestira, a onda se nema novaca za drugi dio gospodarstva pa se tamo podinvestira (npr. kupi se prejaki traktor pa se nema novaca za odgovarajuce prikljucke, izgradi se stala, a nema se zemlje za hraniti tu stoku ... itd itd)
 
H

Helena

Guest
Smiljan kaže:
Da, osnovni problem jest da se ne rade kalkulacije (ili se rade lose) pa se s jedne strane preinvestira, a onda se nema novaca za drugi dio gospodarstva pa se tamo podinvestira (npr. kupi se prejaki traktor pa se nema novaca za odgovarajuce prikljucke, izgradi se stala, a nema se zemlje za hraniti tu stoku ... itd itd)
Apsolutno se slažem sa tvojim stavovima , mislim da je jedan od problema i taj što je kod nas na ovim prostorima u poljoprivredi prisutan tzv, ekonomski apsurd ,što u zemljama zapada nije slučaj , ako nisi rentabilan onda si bankrot , zašto u uvjetima proizvodnje mljeka postoji izračun o samom pragu rentabilnosti a to je 5000 L po kravi godišnje jasno uz sve ovo gore što si naveo o traktorima, zemlji itd. Jasno mi je i to da je svakoj državi strateški interes proizvodnja hrane ali nemogu prihvatiti činjenicu da država podržava jednog gubitaša u proizvodnji mljeka koji hrani krave sa pokvarenom silažom i kojem se krave razbole i krepaju , i onda takvom proizvođaču država isplati odštetu za krave po tržišnoj cijeni pa mislim ... :scratch
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,839
Ma ne vrijedi o tome raspravljati,kod nas je još sve vezano uz politiku i privilegije,netko može sve,a ostali ništa.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Djelomice se slazem, a djelomice ne. Mnogi nasi poljoprivrednici, svaka cast izuzecima, nekako mi se cini, bjeze od racunanja, odnosno bjeze od objavljivanja rezultata svog racuna. Rezultat je da imamo dvije kategorije informacija: jedna je teoretska kalkulacija koja kaze da se na zemlji mogu zaraditi milijuni i druga koja dolazi od prakticara da se samo gubi. Istina je, naravno, negdje izmedju.
Privilegija postoji, ali dajem ruku u vatru da velika vecina ljudi posteno radi.
 
B

Bobo

Guest
Ja se nemam sto stidjeti svoje racunice, a ako netko ne zeli objavljivat takve stvari na forumu, njegova volja...

Sto se tice postenih ljudi... Tu bi se dalo raspravljat.
U Pozegi i pozeskoj kotlini je valjda drugaciji zrak pa su ljudi svi neki cudni, u puno slucajeva konfliktni... Ne znam kako bih ovo opisao drugacije. Svi nesto otimaju, gledaju kako bi i susjeda zaznuli i kako bi pojedinac ostao plutati na povrsini.

Puno puta sam ja tudje "postenje" osjetio na svojoj kozi, a sto veci gazda to te vise hoce zavaljat... Svi neki ljubomorni jedni na druge...


Otac i ja se bas nesto prepiremo svakog proljeca oko te proklete racunice i rekao mi je da ce pisat sve troskove ovogodisnje psenice, satnicu obadva traktora i kombajna, otprilike potrosnju goriva, sve agrotehnicke mjere, bas sve ce se uzimati u obzir... Pa bas da vidimo da li postoji ikakva zarada ili ne.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
racunica je vrlo jednostavna,samo ako sami sebi ne zazmirimo na jedno oko...bas kako se spominje,radi se o necemu sto i ja razmisljam i tu ja grijesim kao i dosta drugih ljudi...kupnja traktora,gledam case jx80 21000€,dok jx95 kosta 26000€(nemojte me sad drzat za 1000€ razlike,nije to bitno,nego sljedece),i ja sad,pa radije dam 5k eura vise kad vec uzimam traktor pa imam 15ks jaci traktor "pa ako zatreba",da ne pricam da mi 99% nece zatrebat,onda zabrijavanja u glavi,sa 95-icom cu moc vuc 4 brazde,dok sa 80-kom 3,sa 95 cu brze bit gotov,tralalala...plug 4 brazdni je neznam kolko skuplji od 3 brazdnog,a da ne spominjem da imam ajmo rec 5 hektara zemljista!to mogu radit i sa imt-om za 5k eura(polovni) i dvobrazdnim plugom(istina da nebude gotovo vremenski kada i sa bilo kojim navedenim caseom,ali govorimo o ustedi od nekoliko tisuca eura!)pa sad opet malo teorizirajmo,sad uzmem traktor od 25k eura,plug od 4-5k eura,govorimo o pocetnom ulogu od 30k eura,bez sijacice,tanjuraca,i ostale potrebme mehanizacije i prikljucaka,i naravno kako bi covjek mogao doci u plus ili zavrsiti godinu sa pozitivom!u slucaju da uzemo imt-a i par prikljucaka potrebnih za kuruzu ako budemo u minusu,necemo bit u neznam kakvom minusu s obzirom da smo ulozili 20k eura manje nego sa novim traktorom...to je samo primjer traktora...jer razmisljam na nacin na koji razmislaj jos jako puno ljudi i naravno,pocinje opterecenje ratama kredita,itd...i dolazimo do toga da u poljoprivredi nema kruha!treba samo smanjit apetite,i ne pretjerivat ,jer kolko sam shvatio i i z vlastitog iskustva skloni smo pretjerivanju i to takvom ko da smo zemlja sa prosjecnom placom od 5000€ a ne 5000kuna!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Ja ču kratko i jasno reći da ne obrađujemo to malo zemlje bili bi gladni i bosi!


Naravno malo tko će iznijeti svoju zaradu.
90% poljoprivrednika će reći da nema zarade!

A tko to kažem, ja ga ukratko pitam:" A zašto onda radiš i mučiš se cijeli dan na traktoru? Pa bolje ti je u tom slučaju da doma ležiš u krevetu cjeli dan!"
Ovo je samo moje mišljenje!


Bobo kaže:
Sto se tice postenih ljudi... Tu bi se dalo raspravljat.
U Pozegi i pozeskoj kotlini je valjda drugaciji zrak pa su ljudi svi neki cudni, u puno slucajeva konfliktni... Ne znam kako bih ovo opisao drugacije. Svi nesto otimaju, gledaju kako bi i susjeda zaznuli i kako bi pojedinac ostao plutati na povrsini.

Bobo ovo što ti pričaš kao da živiš u Hrvatskom zagorju, a ne u Požeškoj kotlini!
 
B

Bobo

Guest
Cuj, nije bas tako crno kako pisem, al imas ljudi takvih i vise nego sto se na prvi pogled cini... Pricaju ljudi iza ledja svasta, pricaju ti u lice svasta?!?

Nije bas ko zagorje, al nije ni daleko. Kako volim rec da nam zatvor popravlja prosjek ;)
 
H

Helena

Guest
Mislim da je prošlo vrijeme seljaka tipa dudeka i regice ,sad se stvaraju farmeri koji uče i usvajaju znaja i spremni da primjenu isto na svojim gospodarstvima i to je dobro ,samo nije dobro upravo ovo što bobo i zbalija kažu ,tu se treba tražiti i ta kočnica koja koči kvalitetan razvoj jedne sredine i države ,mentalni sklop koji djeluje po principu ,Vidjela žaba da se konji potkivaju pa i ona digla nogu ,ovo je stara izreka , a kod bogece je modificirana ,sa istim značenjem ,Ima još jedna , Pruži se onoliko koliko se možeš pokriti , jer ako kalkuliraš ispravno dobit ćeš dimenzije pokrivača i toliko se i pruži, a ne moj susjed kupio trakror najveći u selu ma ja moram još veći bez ikakvog drugog realnog opravdanja ,još bih naveo jedno ponašanje mojih stočara iz sela koji su gledajući što ja radim sa silažom odlučili sijati kukuruz i raditi silažu ,a nemaju niti sijačicu niti silo kombajn a što je najvažnije znanje o postupku spremanja silaže .i spremi se silaža i ja poslije dođem da vidim , silaža se daje kravama kao mekinje onako malom lopaticom :cry: i sad da me netko ubijedi da je takav način isplativ ,tu računica mora pokazati debeli minus što se tiče koštanja postupka od oranja pripreme za sijetvu i samo spremanje .to je samo jedan od problema a da negovorimo o milijun stvari koje se moraju postaviti na sami početak i od tud krenuti .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Komer tako ti je to, zaboravlja se da je traktor samo radni stroj bez oruđa. On je mula za vučenje oruđa. Svi znamo koliko priključci koštaju. Zato profesori na fakultetima upozoravaju da se treba praviti mehanizacijski prestenovi. Traktor najviše stoji, ne postoji idealni,moraš ih imati dva,iskoristivost nikakva a koštanje ogromno. Zato se HBOR ogradio, kaže 1/3 investicije maksimalno u mehanizaciju, a mehanizacija je sve tj. traktor i priključci. Na 111 metara zračne linije oko mene ima 5 traktora sad bi ja još trebao kupti 6. Tu nešto ne štima, a sumnjam da mogu i sklopiti neki sporazum za korištenje traktora od susjeda uz naknadu ;) I eto troškova... Najbolje je napraviti udrugu ili zadrugu, skupljati na hrpu i kupiti točno određne stvari. Ovo dalje nema smisla. Mene raduje što je u krugu par km voćara cca 50 hektara, još da se svi upoznamo ;)
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kontam,svakako se slazem s tobom,samo zadruge neznam kako fukncioniraju pa neznam o tome nista zapravo...sad da kreces iz nule par godina trebas radit ko konj da dodes na nulu,pa tek onda o nekim dobicima razmisljat,a za par godina imas par godina star/e stroj/eve i eto opet prilike za utopit nekoliko desetaka tisuca eura i tako ukrug!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ma jok, ne dam desetke tisuća eura za mehanizaciju, dajem desetke tisuća kuna za mehanizaciju :) Bio se danas raspitati za holomogaciju i atest jednog traktorčeka. Nema nikakve hrpe para za radni stroj. Minimum minimuma :) Pa dokle služi... Bilanca prije srca!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
to je naravno osvjestenost!svaka cast sto se tice toga!nije uvijek najskuplje najbolje:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
He he, palo mi nešto na pamet. Jel bi se dalo izračunati nešto. Sjetio se jednog članka gdje neki Miškovićev čelni čovjek u agraru u Delta holdingu kaže kako IMT nije više što je bio. Zanima me da li jedan Johny ili Fendt od 100 000 eura može biti unčikovit kao recimo 30 IMT 533,539 tu i tamo neki Zetor, Belarus, znači njih 33 vs močni Jhony :) Recimo da je površina 100 ha, radi se oranje, tanjuranje, sjetvopremanje i sjetva. Tko bi prije odradio posao, tko bi se prije amortizirao, koga bi pojeli servisi i pad vrijednosti a koga dnevnice. Jhony neka vuće 5 brazda, jel malo? 7 brazda, a ovih 33 malih 66 brazda, cijena koštanja 33 pluga izrajbana i 7 brazdnog novog :) Zanimljiva bi to bitka bila :) A tek kalkulacija ;)
 
B

Bobo

Guest
Cuj, takve kalkulacije su prije i postojale. na ovdasnjem bivsem kombinatu je oralo oko 30 IMT-a 533 s dvobraznim plugovima. Prica mi baka da se u selu nije moglo zivjeti od buke kad se islo u oranje, jer je kombinat na visokom terenu...

Kad dodje vrijeme, pa ti mjenjaj ulje u 33 IMT-a, pa ti registriraj 33 traktora, pa ti promijeni 66 lemesa, i na kraju, plati 33 covjeka, umjesto jednog da ne pricam kad se gume potrose na ova 33, koji su to tek troskovi,a uvjek ce se nesto kvariti na njima, pogotovo da oru nekih tamo 120 hektara tablu...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
naravno da bi se dalo izracunat,samo daj neke brojeve...
potrosnja po satu,vrijeme potrebno za preorati 1ha,ja mislim da bi i manje od 33 imt-a odradila posao!pa daj neke brojeve da racunamo:)
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Mora nam Bobo izbaciti neke računice potrošnje :| Ispadne 1 IMT na svakih 3 ha. Baš me zanima gdje se matematike preklapaju. Ovo što se tiće cijene je samo omjer, možda velikog Jhonya isprate 2 loša Miloša, ops kriva priča 2-3 IMT tko zna ;) Plug je plug, brazda je brazda ;) Guma od Jhonya košta kao sve 4 kod imta, turbo punjač kod Jhonya košta kao cijeli motor kod IMT sa bosh pumpom ;)
 
D

DADAC

Guest
komer kaže:
Kontam,svakako se slazem s tobom,samo zadruge neznam kako fukncioniraju pa neznam o tome nista zapravo...sad da kreces iz nule par godina trebas radit ko konj da dodes na nulu,pa tek onda o nekim dobicima razmisljat,a za par godina imas par godina star/e stroj/eve i eto opet prilike za utopit nekoliko desetaka tisuca eura i tako ukrug!

E, pa za zadruge ja znam jer imam jednu!
Zadružna kobila nije nikad dugo vozila veli moj deda i ima potpuno pravo!
Možeš preko zadruge kupiti traktor ili priključak, al ako on nema čovjeka koji će rukovati i odgovarati za stroj, ništa od "zadružne kobile".
Strojne prstene su posložili tako da jedan dobije stroj i onda vrši uslugu tim strojem.
Tarifa za članove strojnog prstena je niža, a za ostale vrijede tržišne prilike!
Ja znam toliko.... :mrgreen:
 
D

DADAC

Guest
A kaj se po vašem uvaženom mišljenju najviše isplati proizvodit?
 

Najnoviji postovi

Na vrh