• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kamini

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
U kuci na selu grijemo se klasicnim stednjakom na drva...Plamen sa pecicom i plocom za kuhanje.
Odlucili smo sada to izbaciti i napraviti kamin...gotovo, kupljeno loziste, napraviti mu kuciste i ostalo potrebno.
Ja sam morao dati svoj obol pa sam odlucio stvari malo zakomplicirati, odlucio sam zrak koji se grije iznad kamina upuhivat u sobe.
Zapravo sam stvar vidio u prijatelja...a nije mi izvedba pretjerank komplicirana buduci da imam prazan sufit iznad.
E sad...to se sve skupa protivi puno fizikalnih zakonitosti...ali u naravi nesto toplo puse.
Stednjak grije jako u svojoj okolini, da bi nesto doslo do soba, uglavnom treba debelo pretjerat sa okolinom stednjaka...sto se nama u kuci bas i ne svidja.
Znam da cete me nagovarat na centralno...ali to nije opcija, zanima me malo prodiskutirat kako iz ove ideje izvuc najvise.

Evo da se pribacim sa moba...pa cu stavit neku skicu
Zivili
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727


gdje je na skici hladnjak tu je bio stednjak na drva, koji je maknut.
Crvenom bojom je prostor oznacen za kamin i linije kojima bi se zrak vodio do soba.

Prostor iznad kamina bi bio zatvoren...tu bi se zrak grijao i onda bi ga ventilator upuhivao u sobe kroz rozetne u plafonu...
naopako je...sve mi je jasno...ali moze pozluzit...vidio sam
 

Prilozi

  • gornji_kat_1.jpg
    gornji_kat_1.jpg
    13.8 KB · Pregleda: 76

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Ima taj sistem,vidi na internetu,meni je isto malo cudno kak to dela valjda ventilator vrti polako da ne ladi zrak.
Inace ja se isto grijem i kaminom no moje sobe su na spratu,te zrak prolazi kroz resetku u zidu(logicki pri plafonu) u odnik a dalje po stepenistu na gornji sprat.
No sobe budu otvorene a kasnje pritvorene.:icon_pidu:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
posteno za rec nisam se previse potrudio proucit sta ima na internetu
iako jesam trazio, ali nisam nasao...ima u nas Bogu hvala govornih podrucja, pa treba malo promislit o kljucnim rijecima.

Nego sta mene zanima...
Taj zrak koji je iznad, on se mora odnekle uzimat iz prostorije ce bit dosta suh, vanjski, vlazniji bi puno bolje prenio toplinu?
Moj prijetalj je to napravio vrlo jednostavno...on ima ventilator negdje u toplovodu i zrak uzima samo iz prostorije...meni to i nedjeluje bas idealno

taj dio termodinamike ja ne znam sam vizualizirat...a Bogu hvala ovde ima ko zna
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Vanjski zrak je samo za izgaranje,ja ga vucem iz podruma(otvoren prozor) dolazi ispod kamina a sa strane vuce unutarnji zrak koji se zagrijan dize(u komori-kucistu) i izlazi na tri resetke.
Ma ukucaj samo kamini i doce stranice gdje mores da nadjes.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Da pitam ima neko nekoga ili pozna nekoga da dela krušne peći?
Kak imam sušionu za meso doma imam tak jedan čošak koji je neiskorišten,e sad planiran tam neku krušnu peć napraviti da si tu i tam mogu speći domaći kruh,ili ti ga onak ko tijesto od pizze,pogaču neku.A odma i da taj čošak iskoristim.
 
Na vrh