• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kesten pitomi

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
pa odreži četiri, jednu najbolju ostavi...normalno je da raste kao grm, kaj nisi nikad bila u šumi? 🤭
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Ima u šumi i Kita, cviječa, a znamo da naša forumašica obozava cvijece 🤗
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mangupi, sramite se! :)
Imate sreće kaj sam dobra duša pak vam bum svejedno napravila lijepe nadgrobne dok merjete, gledajte da bu to bolje k jeseni kaj ukomponiram i kestene. :)
Sad ste gotovi, ne bum vam dala dok rode. Kestene. Ups. Marune.
Iako, kako ovdje govorite da sjemenjaci dugo ne rode, možda i da vam dam ne bi mogli konzumirati jer bute prije krezubi postali. ;)

Ih, zaboravila sam ono bitno i ozbiljno - zbilja moram porezati sve grane i ostaviti samo jednu, bez obzira kaj ih je odmah u startu niknulo četiri - pet?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,070
Htel sam reči da je onda najbolje dati im prije nego pogube zube, ali bum rajši prečkomel.:cool:
Kaj se ja razmem v marune?
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
305
... zbilja moram porezati sve grane i ostaviti samo jednu, bez obzira kaj ih je odmah u startu niknulo četiri - pet?
Veći plodovi kestena većinom imaju više jezgri. To znači i više biljaka nikne iz istog ploda.

Osnovna definicija marona je da iako imaju veće plodove, ti plodovi imaju mali % dvostrukih ili višestrukih jezgri. Zato hibride, koji imaju veće plodove od klasičnih marona, ne nazivaju maroni iako to trgovci ignoriraju i često vidimo u trgovačkim centrima naziv maroni za hibridne kestene.
Druga odlika marona je da se lako gule, tj. da je njihova prerada jednostavnija.
A onda dolazi okus. Veličina je tek iza ovih prethodnih uvjeta. U Italiji je tako.
No u Francuskoj se drže samo kriterija da treba biti manje od 12% više-jezgrenih plodova da se nazove sorta maron. Španjolci se uopće ne zamaraju sa maronima i kestenima jer marone nemaju u tradiciji ...

Dakle možeš ostaviti više grana, no pametnije ti je ostaviti jednu najjaču iz jednog ploda kako bi se bolje razvila biljka.
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Mi jučer popikali 40 komada, ostalo još 20 za proljeće ukoliko se ne primi nekaj, a vjerujem da ne bude dosta uspjelo jer smo kopali mali rupe, ilovača je grda i nismo dali gnojiva nego samo pijeskovite zemlje. Al to smo staviti 3x3 udaljenost da ak kaj uspije imamo za sebe u neko dogledno vrijeme...
 

Prilozi

  • IMG-20221102-WA0004.jpeg
    IMG-20221102-WA0004.jpeg
    98.3 KB · Pregleda: 18

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
kupljeni pa su pustilo prošle godine klice. Čitam da treba oprašivača pa to planiram u proljeće.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ako su iz sjemena, od prvog uroda vas dijeli samo 7-10 godina.... ;)
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
Ma super, mladi smo pa imamo vremena čekati. Vele da se čekanje isplati, pa ono :D
Ugl. hvala za info, baš me zanimalo... I savjet samo molim, jel da onda stavljam oprašivač ili se ti mješani mogu međusobno oprašivati? Nemam pojma nikaj o sorti ili bilo čemu...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

flor

Novi član
Tu od
24 Srp 2023
Poruka
6
Pitanje,zašto na sadnicama pitomog kestena piše samo za ukrasne namjene? To mi je nejasno ako je jestiv.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
Možda misle na to da je reprodukcijski "nepodoban", ili čitaj impotentan.
Pitomi kesten muku muči s rakom kore, pa je možda ovo nekakvi klon koji nema mogućnost reprodukcije....
Ne znam, samo razmišljma na glas ( ili tak da svi mogu pročitati)
 

gorjanac

Član
Tu od
17 Velj 2008
Poruka
94
Rasadnicima je jeftinije i jednostavnije dobiti deklaraciju za ukrasno bilje nego za voćne sadnice zato na deklaraciji tako piše.
 
  • Like
Reactions: ZJ
Na vrh