• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kko kulture

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Kulture kratkih ophodnji (KKO) definiraju se kao intenzivni nasadi
drvenastih brzorastućih vrsta drveća (bioenergetski nasadi ili
bioenergetske plantaže) koje imaju mogućnost potjerati nove
izbojke nakon sječe.
Vrba,joha,grab,kesten,jasen,topola,bagrem,paulownia.
Rotacija za sječku svake 2 godine.

Iako se radi o šumskim vrstama način uzgoja KKO sličan je uzgoju u
poljoprivredi (priprema tla, sadnja, gnojidba, uklanjanje korova,
sječa)

PRIHODI
Prinos po hektaru x otkupna cijena
Izravna plaćanja:
• osnovno plaćanje
• zeleno plaćanje
• prvih 20 ha
Mjera 13 (ekološki značajne površine)

Zanima me dali se tko susreo sa ovim načinom razmišljanja i sadnje kko.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ja sam neke moje računice bazirao na površini od pet hektara i ophodnji od pet godina. S tim da se prve godine sadi prvi hektar, sljedeće drugi i tako u pet godina je posađeno svih pet hektara i prvi hektar ide u sječu. I onda je to samoobnovljivi ciklus.
 

zoran1506

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
41
i mene bi to zanimalo, na 3 ha...
Koliki su prinosi, jel ima tko kakve podatke...?
Znači koliko bi se moglo očekivati m3 po ha, ovisi o kulturi, a samim time i neka isplativost...?
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Zaboravio sam napisati da sam mislio na bagrem. Sadnja 1,5x1,5 metara to je cca 4400 sadnica po hektaru. Kao što sam već negdje napisao u petoj godini oko 700 kubika. Idealan slučaj. Množiš s tri i to je oko 2100 kubika sječke. Po 10 eura ti je 21000 eura. Nažalost s genijalcima koji vode ovu državu i trošarinama za biomasu ne znam što će smisliti. Poticaje za izvoz sigurno neće davati.
Za sve to se podrazumijeva i orezivanje grana koje su višak, gnojenje na početku vegetacije... Nešto brige.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Mcmarko0204 dali sam te dobro razumio po tvojoj računici po ha ispada 21.000eura ?
Koliko je meni poznato sječka ide po toni a ne po m3 i cijena je oko 40-50eu tona što bi iznosilo nekih 2.250eu ako ima nekih 45 t suhe sječke.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ako sam dobro razumio 4400 sadnica je po hektaru a 21000 je iznos za tri hektara,,,
ako pak pogledam tvoju racunicu (@Dillinger) ispada da petgodisnje stablo ima samo 10 kg,,,
nisam siguran da je to realna tezina,,,:s:
a nisam siguran niti u markovu racunicu da 6 pet godisnjih stabala daje kubik sjecke, bar ne na mojim pjescima,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Koliko može narasti za 5 godina? Može li do prosječno 16 cm promjera duljine 8 m? Toliko zahtjeva Markova pretpostavka količine u kubicima. Ili on možda govori o kubaturi sječke?

Ja bih bil sklon vjerovati da za 5 godina stablo nebu deblje od prosječnih 10 cm na duljini 6 m (uključujući granje). To daje oko 200 kubika drveta po hektaru. 200*0,5 (t/m3)=100 t.
100*40=4000 eu/ha.
Možda sam i ja malo preoptimističan?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Sad ja imam neke druge pretpostavke uglavnom....

Vrba -12.500-15.500 biljaka na ha žetveni ciklus 1-4 godine,prosječni promjer debla 15-40mm prosječna visina u vrijeme sječe 3.5-5m,biomasa svježa 30-60tona po ha.

Topola -8.000-12.000 biljaka ,ciklus 1-6 godine promjer 20-80mm visina 2.5-7.5m masa 20-45t/ha.

Bagrem-8.000-12.000biljaka ciklus 2-4 godine,promjer 20-40mm visina 2-5m masa 15-40tona/ha
U EU prosjek je 20.000kg suhe mase po ha.


P.S.za paulowniu nemam podatke ali ona mi se čini nekako još najisplativijom s obzirom da je kod mene rast u 1.godini je bio prosjek 400 cm visine i debljina debla na 125cm od tla iznosi prosjek 50mm
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Bobić ali se za kko ne ćeka 5 godina da naraste zato i je kko odnosno u što manjem vremenskom roku dobiti što više biomase ,ovo ako čekaš 5 godina to ide za ogrijevno drvo ne za sječku pretpostavljam.
 

Najnoviji postovi

Na vrh