• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koja je razlika između ekološke i organske proizvodnje

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
@ Tomislav: Onda umjesto herbicida kultiviraj kukuruz, mislim da trebas 3 prohoda i imat ćeš eko gnoj,mlijeko i meso. Onda ti se isplati i prijavit eko proizvodnju. Najviše ljudi u eko stočarstvu ima ovce, najjednostavnije je, a dobiješ preko 300e/ha pašnjaka.

Hele, ja to sve radim na malo pa i neznam da li je moguce prijava ovako na malo.
Nneinformiran sam sto se tice tih poticaja.
Imam 6 ovaca i 2 krave, a kukuruz sijem na 3 razlicita mjesta po cca 3000 kvadrata.
Nije to kod nas kao u slavoniji da imamo velike po hektar oranice i njive ..heheh
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
e sad će netko reć da nezrelo organsko gnojivo jako zakiseljava tlo, velike hrpe su ekološki problemi, vrlo se lako ispiru u podzemne vode...
zato je to zakonski tako odrađeno, i za sve postoje norme koje treba zadovoljiti...tzv. MDK (minimalne dopuštene količine).
naravno, nema potpuno čiste ekološke proizvodnje, nit organske, nit biodinamičke...
...i svaki primjer s jedne strane ima svoj protuprimjer s druge strane...

Naravno, zato je i uvedena nitratna direktiva... Ja sam samo naveo negativne efekte mineralnih gnojiva i to je to... Moramo biti realni, za sada su mineralna gnojiva daleko najefikasnija
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
@ tomislav: sigurno imaš i nešto pašnjaka kad imaš ovce i krave?
 

Tomislav523

Član
Tu od
30 Kol 2010
Poruka
596
Da ali to su sve manje parcele neiskoristive,a posto ovdije kod nas nitko i ne radi o zemlji ovce pustim i na priajteljeve parcele ,
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Nema od trostruke kultivacije kukuruza ništa. Ne u smislu da ne pomaže, nego korove između biljaka ne rješava. Za to treba prstasti kultivator, a on je cca 5000 eura dvoredni. Uz to bi bilo dobro imati i štrigl, a zadnji prolaz možda i ogrnuti kukuruz.
Jedino je problem što uz svu tu tehnologiju se riješi oko 80% korova. Ostalo se riješava motikom. Najbolje poluatomatskom.
Pokušavao sam ja dvije godine raditi kukuruz bez prskanja, ali nema kruva bez motike.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ova tema me podsjetila na onaj vic ,
koja je razlika između muškog spolnog organa i aviona
avion kad se diže ide sve manji a ovaj drugi sve veči
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Itp, dobro si zaključil. Nema kruha bez motike u proizvodnji zdrave hrane. Samo kultiviranje nije dobro. Kaj se tiće ogrtanja, čital sam da više šteti nego koristi. Navodno korijen bez ogrtanja prodire dublje u zemlju i ojača, a kod ogrtanja ostaje više površinski.
No, domaću bijelu kuruzu smo oduvijek ogrtali.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Neka amaterska proizvodnja se ne isplati jer treba plaćati radnu snagu, osim ako imate vremena i ukućana da vam okopaju par jutara kukuruza.
S nekom profesionalnom proizvodnjom je druga stvar, samo što ćete onda kupiti sve strojeve i platit 10-15 ljudi da to okopa. Ali mora biti i cijena kukuruza dobra. Ja sam imao ponudu da radim kukuruz za jednu manju farmu nesilica, ali smo za sada odustali od toga, obostrano. Ako bi i bilo nešto u budućnosti, taj kukuruz u trenutnim uvjetima, s nekom vlagom od 13-14% ne može biti ispod 1,50-1,80 kn/kg u žetvi.

A što se tiče ekološkog stajnjaka, to i nije toliki problem. Stoka, goveda, se napasa na pašnjacima, noću i u hladnije dana je u zatvorenom i to se skupi. Samo, odnos količine stajnjaka i grla stoke je osjetno manji nego iz zatvorenog uzgoja. Ali su i ulaganja manja. I sa svinjama je slično. Ne moraju ni svinje jesti isključivo kukuruz. Ječam, zob, grašak, djetelina... Može se, nisu prirast kao u konvencionalnoj proizvodnji, ali je kvaliteta bolja. Postoji dosta kombinacija.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj je problem sa stajnjakom? Nema više dovoljno stoke. Kod mene je treba svijećom tražiti. Tko još hrani pokoju kravicu, taj gnoj upotrijebi za svoje potrebe.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kod nas ima stajnjaka, ima i stoke još. Jbg, ima još dosta velikih farmi. Stajnjak je relativno jeftin, ali što s time u ekološkoj proizvodnji? Zato je ove godine u planu kupovina sječke, pa u proizvodnju gnojiva, drvna sječka, pileći, pureći i svinjski gnoj...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Čemu to kada ne smiješ koristiti gnojiva sa velikih farmi?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma to se odnosilo na ovo od Iwanho-a. Hoću reći kod nas se nađe još stajnjaka, a nije ni skup, oko 500 kn za 10 t. Samo što ja nemam nikakve koristi od toga. Zato i razmišljam o dodavanju sječke u naš gnoj, jer ga nema ni blizu dovoljno.
Pšeno iz Josipovca kod Osijeka ima povoljna peletirana gnojiva, ako nekome treba, mogu mu poslati ponude što sam dobio od njih

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Neff

Novi član
Tu od
7 Ruj 2016
Poruka
10
Pozdrav! Da li možda ne tko od vas zna koje eko gnojivo bi bio se moglo koristiti a da ima otprilike isti učinak kao organska 15ica i kan? Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Nisu, samo trebaš imat potvrdu da sjeme nije gmo i tretitano
 
Na vrh