• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Koje su ovo sve bolesti na kruški?

A

astrbac

Guest
Alo ekipa,

dugo nisam davio :) pa rekoh krajnje je vrijeme. Krusku (veliku) i dvije male ("balerinke") mi napale bolesti i to puno njih.

Evo redom slike nametnika pa ako netko ima ideju sto je to i cime da se protiv toga borim, bio bih jako zahvalan. Slikano nekakvom losom kombinacijom fotica i povecala pa ne znam koliko cete skuziti; malo je mutnjikavo. Uvecanje insekata je oko 8 puta; u stvarnosti su JAKO maleni, otprilike kao 2, 3 zrnca maka ili pola sjemenke sezama.

(zasad sam u poljoapoteci dobio savjet - Confidor i Baycor, pomjesani i udri po svim vockama)

Bolest 1. OVA ME NAJVISE BRINE! Samo odrezati zarazene vrhove i lisce i spaliti?
mg5545l.jpg

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2.
mg5551.jpg

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2., straznja strana listova
mg5548b.jpg

By astrbac at 2011-05-21

Bolest 2., krupni plan
mg5555d.jpg

By astrbac at 2011-05-21

Nametnik 3.
mg5564.jpg

By astrbac at 2011-05-21

Nametnik 4.
mg5561.jpg

By astrbac at 2011-05-21
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Pozdrav.
Evo da probam koliko toliko rijesiti zagonetku.
Ova prva bolest: Ako na vrhu grancice ima spiralno postavljene tackice po sebi to jest ubusenja onda se radi o nekoj osi cini mi se, sve u svemu nista opasno, a ako nema onda .....
A nametnik 3 mi se cini da je jabucna zelena us, ovo ostalo neznam bas sta je, nisam bas neki doktor za bolesti, vise sam ortoped :rolfer:. Treba kolega Njoko da to malo pregleda on je doktor za bolesti kruske.
A jos da nadodam ako se neki od tih nametnika nalazi na vrhovima mladara i ako vocka pusta mednu rosu onda se radi o kruskinoj buhi. Toliko od mene, nadam se da sam koliko toliko pomogao
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
....

Bok!Pod jedan su simptomi najbliži napadu osice ali ne vidim spiralne crne točkice odnosno ubušenja osice,inaće se to često pobrka sa bakterijskom paleži.Bolest 2 ti je napad grinja,3. obična lisna uš ,mačji kašalj za riješiti a zadnja slika je jako mutna i slaba slika ali bi bila kruškina buha gledajući po boji ličinki.Uglavnom čestitke,dobio si jack pot,šala .:)Osica neka te ne brine,samo otrgni te suhe dijelove zajedno sa dijelom zelene mladice,za grinje ti je Ortus koji će riješiti i uši a buha će biti malo teže riješiva i nažalost skupa za rješavanje...ako ti je jako napala onda Kraft ili Vertimec,imaš za kupiti mala pakovanja.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Jel oko ličinki na zadnjoj slici ima medne rose?Dirneš prstom i to ti bude ljepljivo kao med.Ako nije otpiši buhu i uslikaj to malo bolje na listu.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Pozdrav svima!
Alo ekipa,

dugo nisam davio :) pa rekoh krajnje je vrijeme. Krusku (veliku) i dvije male ("balerinke") mi napale bolesti i to puno njih.

Evo redom slike nametnika pa ako netko ima ideju sto je to i cime da se protiv toga borim, bio bih jako zahvalan. Slikano nekakvom losom kombinacijom fotica i povecala pa ne znam koliko cete skuziti; malo je mutnjikavo. Uvecanje insekata je oko 8 puta; u stvarnosti su JAKO maleni, otprilike kao 2, 3 zrnca maka ili pola sjemenke sezama.

(zasad sam u poljoapoteci dobio savjet - Confidor i Baycor, pomjesani i udri po svim vockama)

Bolest 1. OVA ME NAJVISE BRINE! Samo odrezati zarazene vrhove i lisce i spaliti?


Bolest 1 - erwinia amylovora!

Bolest 2 - e-pyri i nemožeš mu ništa,,, naknadno da ga sprečiš...uglavnom napada list, a plod uspesno sazreva...

Bolest 3/4... rešava se insekticidima...
pozzz joe:mrgreen:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
1 Sušenje vrhova izboja kruškaina osa šiškarica mora imati sitne ubode ispod (crne tičkice)
-ako ima crvene kapljice onda je nažalost bakterijska palež,ali mislim prije na ovo prvo
2 kruškina grinja(akaricid)
3 uši

Tomislav je dao odgovore
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
1 Sušenje vrhova izboja kruškaina osa šiškarica mora imati sitne ubode ispod (crne tičkice)
-ako ima crvene kapljice onda je nažalost bakterijska palež,ali mislim prije na ovo prvo
2 kruškina grinja(akaricid)
3 uši

Tomislav je dao odgovore

Od cvjetnje pa do danas imao sam ukupno 12 prskanja i trebat ce jos 2 puta najmanje.jucer bas prskao samo vertimecom sa etalfix bez fungicida.
 

Njoko

Aktivni član
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,635
Od cvjetnje pa do danas imao sam ukupno 12 prskanja i trebat ce jos 2 puta najmanje.jucer bas prskao samo vertimecom sa etalfix bez fungicida.

Nikada od kada imam kruške nisam manje prskao do sada 8 puta,ali smo se dobrano naradili skidanjem zaraženih izboja i zel.rezidba dalje korisni predatori preuzimaju posao,tako da predstoji samo jedno prskanje balisom u 8 mj.
Zašto nekoristiš RIMON 10EC učinkovito suzbija kruš.buhu a neuništava korisne predatore.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
Nikada od kada imam kruške nisam manje prskao do sada 8 puta,ali smo se dobrano naradili skidanjem zaraženih izboja i zel.rezidba dalje korisni predatori preuzimaju posao,tako da predstoji samo jedno prskanje balisom u 8 mj.
Zašto nekoristiš RIMON 10EC učinkovito suzbija kruš.buhu a neuništava korisne predatore.

koja je cijena i kakvo je pakiranje
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,239
Bolest 1 - erwinia amylovora!

Kladim se da nije. Odma na naj gore :scratch

astrbac> uzmi i samo prelomi grancicu na prelazu izmedju zdravog i osusenog dijela, tu negdje bi trebao biti crv. Onda je to sigurno napad osice. A onaj zadnji stetnik naj vise mi se cini na kruskinu buhu
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
a joj
reži te suhe grane odmah,ervinija je u pitanju koliko vidim, i iznesi iz voćnjaka
ima tu još niz bolesti na lišću tako da ih i obavezno ošpricaj fungicidom i prihrani jer su dobrano nadrapale
 
K

Krešimir

Guest
a joj
reži te suhe grane odmah,ervinija je u pitanju koliko vidim, i iznesi iz voćnjaka
ima tu još niz bolesti na lišću tako da ih i obavezno ošpricaj fungicidom i prihrani jer su dobrano nadrapale

Da, to sam i mislio, hvala na savjetima, tako sam i učinio.
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
ervinija mi u 2 tjedna uništila nasad krušaka star 8 godina.šteta je velika i mogu samo naoštriti motorke i početi pilati. od 01.7 do danas u njima je već jesen.neću vratiti ni kune uloženo za ovu godinu.eto,nekoga pogodi led a nekoga ervinija.pojavila se i kod drugih koji imaju kruške blizu mene
sad ću moći odmarat do mandarina
 
K

Krešimir

Guest
nešto je to učestalo ove godine... mnogi se žale.... što je ovo....:mad:
 

Naivac

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2010
Poruka
402
nevjerovatno,mislio sam da sam uništio nasad prskajući vodom iz neretve a salinitet nije baš malen. bude nekad uzvodno i 4.8 ppt što je jako puno dok je more od 30-35 ppt
definitivno je ervinija da vi vidite kako to očajno izgleda.ima stabala na kojima je otpao sam list i stablo se osušilo.kruškina buha uopće ne reagira više na vertimec.pilam sva stabla čim oberem 3-5% od planiranog,ono ostalo je katastrofa.šteta gnjojiva i preparata za zaštitu a gorivo da ne spominjem
 
C

Chinook

Guest
Pozdrav.

Imam pitanje vezano za krušku. Cvala je jako bujno i ubrzo nakon cvatnje počela se sušiti. Listovi su bili jako sitni i skoro nerazvijeni, u početku zeleni, a kasnije su posmeđili. Razvili su se mali plodovi, ali su i oni ubrzo posmeđili i otpali. Samo pokoji plod je ostao na granama, ali smeđ. Do danas je cijelo stablo posmeđilo i više zapravo nema zdravih dijelova. Prilično sam siguran da je bakterijska palež, ali eto da provjerim s vama.

Ovako to izgleda:



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Nisam primijetio onaj iscjedak ni u proljeće ni sad...

Imam i još jedno pitanje. Cijelo to stablo kruške, ali i neke druge voćke mi imaju dosta ovakvih lišajeva, jel zna netko što je to:



Uploaded with ImageShack.us

Hvala na odgovoru.
 
M

Mirso

Guest
I kod mene na par stabala se ista stavr pojavila
zaoi mi vocki pšrskao sovim sonim al djaba je
mirso
 

Najnoviji postovi

Na vrh