• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

koji kombajn kupiti

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
imam starog claasa europu i radi bez greške ali uzeo bih drugi kombajn ne veči sa hederom od 3 m zbog malih parcela ,
inače podišnje površim do 20 ha. i htio bih uzeti kombajn sa sevo volanom i da se može staviti adapter za kukuruz, pa me zanima koji mi kombajn preporučate, opet da nije preskup, mislio sam uzeti zmaja 132 ili 133 ali vidim ovdje na forumu da baš nemate neko visoko mišljenje o njima kad je u pitanju žetva kukuruza, inače ja bih imao kukuruza za žeti do 2-3 ha najviše u sezoni , pa bi htio0 čuti ivaše mišljenje što mi preporučate
 

suljos

Član
Tu od
9 Tra 2007
Poruka
341
vimi kaže:
imam starog claasa europu i radi bez greške ali uzeo bih drugi kombajn ne veči sa hederom od 3 m zbog malih parcela ,
inače podišnje površim do 20 ha. i htio bih uzeti kombajn sa sevo volanom i da se može staviti adapter za kukuruz, pa me zanima koji mi kombajn preporučate, opet da nije preskup, mislio sam uzeti zmaja 132 ili 133 ali vidim ovdje na forumu da baš nemate neko visoko mišljenje o njima kad je u pitanju žetva kukuruza, inače ja bih imao kukuruza za žeti do 2-3 ha najviše u sezoni , pa bi htio0 čuti ivaše mišljenje što mi preporučate

Po mom skromnom misljenju,za tako mao kukuruza nesplati se kemijati oko kupovine drugog kombajna i adaptera,ako vec drugi kombajn ali bez adaptera,bolje nadji malo vie da skidas psenice da platis uslugu za kukuruz.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
da samo kod nas nema nitko kombajn za kukuruz niti berač a gledam po oglasu da je zmajevima adapter oko 1000 e ( mislim na 133)
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
vimi kaže:
imam starog claasa europu i radi bez greške ali uzeo bih drugi kombajn ne veči sa hederom od 3 m zbog malih parcela ,
inače podišnje površim do 20 ha. i htio bih uzeti kombajn sa sevo volanom i da se može staviti adapter za kukuruz, pa me zanima koji mi kombajn preporučate, opet da nije preskup, mislio sam uzeti zmaja 132 ili 133 ali vidim ovdje na forumu da baš nemate neko visoko mišljenje o njima kad je u pitanju žetva kukuruza, inače ja bih imao kukuruza za žeti do 2-3 ha najviše u sezoni , pa bi htio0 čuti ivaše mišljenje što mi preporučate
132 i 133 rade kukuruz odlično što se ne bi moglo reći za žitarice.ako ga misliš uzeti samo za kukuruz onda je to ok ali za pšenicu su katastrofa.bolje je da ga ne kupujepš ako misliš u žetvu žitarica sa njim.
 
B

Bobo

Guest
Tu si se zezno... Zmaj pravi dosta cist uzorak, samo ga ljudi ne vole jer je u radu spor, kao i na cesti... Tko ima zivaca za zmaja, moze vrlo dobro izvrsiti svaku zitarice s njime. Kukuruz je problematican za malog zmaja, jer ljudi nemaju zivaca ici polako, pa ga voze koliko heder moze gutati, iako je kombajnu jako tesko to izvrsiti kako treba... Kukuruz dosta razbije limove kraj korpe, jer su dosta tanki, a kukuruz kao kukuruz... Adapter za kukuruze je tezak tonu, a poluga je dugacka, pa se bez tegova na zadnjim tockovima ne bih bas usudio ici po grbavom terenu s njim.

Poznam covjeka koji je prije imao 133RM is njim je vrsio kukuruze u 2. brzini bez greske, ali poslije u zitu to nije isti kombajn. Ovaj sto je kupio kombajn od tog kolega mi tvrdi da je kombajnu lakse u 2. brzini u kukuruzu, nego u 1., sto mislim da je izmisljotina, ali ajde...

Tvoja tvrdnja da ne radi u zitaricama kako treba, proizlazi bas iz toga jer je taj kombajn vrsio kukuruz i zito vise ne vrsi dobro, tj, nemoguce ga je vise sastelati kako treba...

Koji god 131,132,133 se u ovom kraju prodavao, nije prodan blizu i prije se prodavao kukuruzni heder, pa tek onda kombajn, jer tko god vidi u dvoristu 133 i kukuruzni heder za njega se odmah okrece i ne zeli ga kupiti, jer zna o cemu je rijec...

A da na njega namontiras kukuruznu adaptaciju to je previse posla za 3ha a kako ti suljos kaze, za ta 3 ha kukuruza se ne isplati kupovati adapter. Cjena im je sa SVOM opremom u kompletu i da je adapter ispravan oko 6 000Kn, tako da se ne zeznes i da ne platis samo adapter 1000€ a korpu, blokirajuce limove, sita i ostale djelice da moras traziti okolo... za tih 6 000Kn platis vrsidbu i uzivas, a uvijek ces moci malo vise zita skinuti da platis nekome vrsidbu i miran si.

Imam 132RM za kojeg znam gdje je bio od prvog dana i znam da nije u kukuruzu bio. Prijasnji vlasnik ga je kupio posebno s namjerom da s njim vrsi samo kukuruz, a za zito si je htio ostaviti 780, ali posto nije mogao naci adapter, odlucio ga je prodati...
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
bobo imaš pravo kad kažeš da je spor.ja sam ga imao do prije 6-7 godina i nikako nam nije radio kako bi trebao da radi kupljen je kad je imao 4 godine i odmah smo sa njim imali problema iako je kombajn odlično izgledao ,imali smo ga 15-ak godina uz njega je bila i 142-a koju smo generalno remontovali 96-e i odonda nismo imali na njemu gotovo nikakvih popravaka i to gdje koji ležaj, poneki remen i jedna osovina slamotresa,a svake godine je vršio min.100jutara žitarica.prije 4 god.smo za njega kupili kukuruznu adaptaciju i samo je prošle godine ovršio oko 60ha kukuruza.a kad kažem da je 132 radio kukuruz fantastično to ne kažem radi njgove brzine nego radi kvalitete posla koji je on obavljao.imao je jako mal lom zrna i malu primjesu što nam je odmah na silosu smanjivalo vlagu a to je u kukuruzu vrlo važno.mal lom je imao iz razloga što su se okretaji bubnja mogli smanjiti na 300o/min sto je recimo na 142 nemoguće. zato kažem da je u kukuruzu dobar kombajn.u pšenici nam recimo nije bio za pohvaliti jer se nikako nismo mogli riješiti pljeve i obuvenca a probali smo svašta da ga naštelamo i na broju okretaja,zazor na bubnju,na sitima,usmjerivačima vjetra i dr.i sve to bez nekakvog uspjeha.to što je on bio spor nas i nije toliko živciralo kao taj njegov nečist posao u pšenici.i kum mi je isto imao 132 i hvalio je njegov rad iako nije ništa bolje radio od mog kombajna.on je skidao svake sezone po 2-3 puta mjenjač što kod nas nije bio problem,ali smo zato imali drugih problema.ni jedne sezone nije prošao bez makar jednog kvara a najviše smo imali problema sa onim vijcima što drže oprugu(nesjećam se više jel na bubnju ili na biteru)jer su stalno pucali,a par puta smo mijenjali osovinu bitera.dobro si rekao da mu je heder težak,ali na ravnom sa tegovima može ići bez problema.možda se ti ne slažeš sa ovim sto sam napisao ali je činjenica da je kod mene i kuma bilo dosta problema sa tim kombajnima.ako ti znaš kako smo se mi mogli riješiti pljeve i obuvenca molio bi te da mi objasniš pa da znam gdje smo to sve ove godine griješili.
 
B

Bobo

Guest
Steta sto nemam slika od psenice i jecma sto je moj susjed vrsio sa 133... nema ni sat za okretaje bubnja isparavn, a cjeli kombajn je u dosta ocajnom stanju... jecam savrseno cist, a zito je zadovoljavalo, dakle, dosta cist uzorak je davao.

Svih tih godina ste grijesili samo sto ste ga u kukuruz tjerali, i nigdje vise. Takodjer je moguce da mu je vjetar bio skroz usporen, pa si zato imao pljeve, a kad kazes da si imao puno pljeve u bunkeru, moguca je i greska negdje na povratnoj masi...

Da se razumijemo, zmaj kad je nov ne moze 100% ocistiti zito, ali je daleko od toga da lose vrsi. Pricam i dalje o kombajnu koji kukuruza nije vidio... Godinama su mi zmaj 133 i 142RM vrsili i zito i jecam i tritikalu i nikad problema. cak sam jedne godine kolegu sa 780 zvao da mi dodje vrsiti...

Sto se tice obrtaja bubnja na 300, za to moras imati remen 1500x45, sa original remenom (1715x45) je to jednostavno NEMOGUCE, jer vec pri 500 okretaja proklizuje kao podmazan... a koliko znam da se na 13x za vrsidbu kukuruza stavljaju lanac i lancanici za pogon bubnja i tu imas otprilike fiksnih 500 okretaja.

Sarafi s oprugama sabijaju vanjsku remenicu bubnja i oni rjetko znaju praviti probleme. Problem nastaje kad imas puno lufta na kajli i kad se remenica klima po osovini i tu se ti sarafi kidaju. Kad je kajla dobra i glavcine, lufta nema i sarafi nema da mrdnu.

Ne znam gdje ste grijesili, ali sam 90% siguran da su ga kukuruzi razbili, jer je taj kombajn jednostavno premekan za te radnje i u zitu nije onaj stari nikad vise.
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
iskreno dečki brzina mi i nije bitna jer kod mene su jako male parcele oko 1000 m2 ( nja sam iz dalmacije tj. zadra)
nego mislio sam usput uzeti heder za kukuruz da poženjem najviše sebi i da odmah zrno bude u vrečama a ne da se gube klipovi okolo po dvorištu.
ej, Bobo a znaš koja je cjena tog zmaja i imali bunker jer bez bunkera nebih uzimao.
Ljudi nečete vjerovati da kod nas se još koriste kombajni sa presom za slamu, i dosta se gleda kako kombajn nabija slamu !
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
remen je bio 1715 ali nije bilo proklizavanja kao što ti kažeš,a sto se tiče vjetra on je bio dobar jer smo stavili nove remenice pošto su stare bile dosta potrošene,a za povratnu masu ne znam gdje bi moglo biti greške jer lanac se normalno vrtio a lopatice su bile dobre.mislim da se zbog pljeve ne bi trebala spominjati povratna masa nego zbog obuvenca(za neoljušteno žito iz pljeve kažemo da je obuvenac). na 132 nismo stavljali lančanike jer je stvarno radio na 300 o/min dok 142 ne pada ispod 600 o/min i na njega obavezno stavljamo lančanike.upravo sada sam pogedao u teh. podatke od 132 i vidim da po njima okretaji ne bi mogli da idu ispod 420 o/min ali činjenica je da je kod mene išao od 300-1150 o/min. ti kažeš da da njegov rad kod tebe zadovoljava možda taj isti mene ne bi zadovoljio i možda taj kod tebe radi isto kao što je i moj radio a nadam se da radi bolje.volio bi da staviš fotku ako imaš kod koga uslikati žito što je taj kombajn radio pa bih onda znao usporediti njhov rad .
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Da bi bilo koji kombajn ispravno radio početna stavka je broj okretaja bitera odnosno motora.Ako motor nema dovoljan broj okretaja kompletna vršalica ne radi dobro.
 

igor_peradar

Član
Tu od
24 Sij 2007
Poruka
277
Pitanje!

Namjeravam kupiti kombajn, ali veliko ali što uzeti.

Imam jednu ponudu na 27000 €
Claas Dominator 88 (150ks mercedes motor), cca 2500h, 90_to godište, klima, sječma, žitni 3,6 i 4 redni za kukuruz.

Opet čitam da puno ljudi fali deutz Topliner.

Što preporučate?
 

vimi

Aktivni član
Tu od
9 Stu 2008
Poruka
532
majstore!
neznam za novije claasove ali moja stara europa odrično radi i dosta je brza samo što godine nose svoje, ali mislim da je jako dobra marka claas
 
B

Bobo

Guest
josip123 kaže:
remen je bio 1715 ali nije bilo proklizavanja kao što ti kažeš,a sto se tiče vjetra on je bio dobar jer smo stavili nove remenice pošto su stare bile dosta potrošene,a za povratnu masu ne znam gdje bi moglo biti greške jer lanac se normalno vrtio a lopatice su bile dobre.mislim da se zbog pljeve ne bi trebala spominjati povratna masa nego zbog obuvenca(za neoljušteno žito iz pljeve kažemo da je obuvenac). na 132 nismo stavljali lančanike jer je stvarno radio na 300 o/min dok 142 ne pada ispod 600 o/min i na njega obavezno stavljamo lančanike.upravo sada sam pogedao u teh. podatke od 132 i vidim da po njima okretaji ne bi mogli da idu ispod 420 o/min ali činjenica je da je kod mene išao od 300-1150 o/min. ti kažeš da da njegov rad kod tebe zadovoljava možda taj isti mene ne bi zadovoljio i možda taj kod tebe radi isto kao što je i moj radio a nadam se da radi bolje.volio bi da staviš fotku ako imaš kod koga uslikati žito što je taj kombajn radio pa bih onda znao usporediti njhov rad .

Cuj, nemam niti jednu sliku zita koje je ovaj kombajn radio, al ce uskoro biti ;)

U svom zivotu sam vidio dosta loseg izvrsaja a ono sto ljudi vrse sa zmajevima je bilo daleko od loseg. Za vrsidbu soje sam bubanj namjestio na 500 okretaja i 1715 remen i on je skakao kao jarac, cesto je proklizavao, i na kraju sam ga spalio i remen se raspao. Dobio sam dzabe od susjeda 1650 (pogonski) jer je bila nedjelja i trgovine nisu radile, s tim remenom sam puno lakse soju vrsio, jer je bio utegnutiji od zitnog remena. I taj mi je proklizavao, ali je potrosen bio, tako da ono... Sad imam novi 1715 i 1500 za soju, jer kad 1500 namontiram, nema sanse da proklize.

Na 142 takodjer ljudi stavljaju 45x1500 da bi mogli vrsiti kukuruz u 2. brzini te za laksu vrsidbu soje.
 
S

Simon1980

Guest
josip123 kaže:
ako ti znaš kako smo se mi mogli riješiti pljeve i obuvenca molio bi te da mi objasniš pa da znam gdje smo to sve ove godine griješili.

A kakve su šinje/ljetve na bobnu? Jer kad su obrabljene i to najviše na sredini bubnja tamo se ne izbija zrno dovoljno.
 
S

Simon1980

Guest
josip123 kaže:
na 132 nismo stavljali lančanike jer je stvarno radio na 300 o/min dok 142 ne pada ispod 600 o/min i na njega obavezno stavljamo lančanike.upravo sada sam pogedao u teh. podatke od 132 i vidim da po njima okretaji ne bi mogli da idu ispod 420 o/min ali činjenica je da je kod mene išao od 300-1150 o/min.

Kad je remen več pretrpio svoje nešto je uži zato su minimalni obrati manji al se i max.obrati smanjuju.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
igor_peradar kaže:
Pitanje!

Namjeravam kupiti kombajn, ali veliko ali što uzeti.

Imam jednu ponudu na 27000 €
Claas Dominator 88 (150ks mercedes motor), cca 2500h, 90_to godište, klima, sječma, žitni 3,6 i 4 redni za kukuruz.

Opet čitam da puno ljudi fali deutz Topliner.

Što preporučate?

pa deutz topliner nije ništa bolji od claas-a dominatora. ako je claas dobar na tvojem mjestu bi prije uzeo claas-a nego toplinera. ja godinama radim s deutz fahrom i moj djed i tata prije mene al ne radio sam i s claasom i s fiatom odnosno newholand i od toga prije bi kupio fiata odnosno newholanda čist posao i izvrsno radi i tiho i jeftini su djelovi a puno paše od zmaja. na drugom mjestu bi stavio claasa solidno radi i čisto i sve ok a na treče mjesto bi stavio deutz fahra. to je preštimano ime i sam kombaj al to ga ne čini dobrim za vršidbu. dosta nečisto radi naspram ostalih ma da su dobri kombajni i sve al ja da mjenjam kombajn svakak bi gledao fiata ili newholanda a i dobrog claasa al s deutz fahrom godinama radim i nije mi baš neki prečist radnik. radi čisto i sve al naspram fiata se može sakrit. a i djelovi su u rangu jako velikih cijena. tak da svakak bi preporučio claasa tog da uzmeš ako je tak malo sati i dobro izgleda
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
Simon1980 kaže:
josip123 kaže:
ako ti znaš kako smo se mi mogli riješiti pljeve i obuvenca molio bi te da mi objasniš pa da znam gdje smo to sve ove godine griješili.

A kakve su šinje/ljetve na bobnu? Jer kad su obrabljene i to najviše na sredini bubnja tamo se ne izbija zrno dovoljno.
ma šinje su bile ok.jer smo ih mijenjali.
 
B

Bobo

Guest
Kazem ti od cega je najvjerovatnije lose kombajn vrsio... Tjeran je u kukuruz i onda to vise nije to.
 

josip123

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2009
Poruka
1,340
kikic MF kaže:
[quote="igor_peradar":1on29y6a]Pitanje!

Namjeravam kupiti kombajn, ali veliko ali što uzeti.

Imam jednu ponudu na 27000 €
Claas Dominator 88 (150ks mercedes motor), cca 2500h, 90_to godište, klima, sječma, žitni 3,6 i 4 redni za kukuruz.

Opet čitam da puno ljudi fali deutz Topliner.

Što preporučate?

pa deutz topliner nije ništa bolji od claas-a dominatora. ako je claas dobar na tvojem mjestu bi prije uzeo claas-a nego toplinera. ja godinama radim s deutz fahrom i moj djed i tata prije mene al ne radio sam i s claasom i s fiatom odnosno newholand i od toga prije bi kupio fiata odnosno newholanda čist posao i izvrsno radi i tiho i jeftini su djelovi a puno paše od zmaja. na drugom mjestu bi stavio claasa solidno radi i čisto i sve ok a na treče mjesto bi stavio deutz fahra. to je preštimano ime i sam kombaj al to ga ne čini dobrim za vršidbu. dosta nečisto radi naspram ostalih ma da su dobri kombajni i sve al ja da mjenjam kombajn svakak bi gledao fiata ili newholanda a i dobrog claasa al s deutz fahrom godinama radim i nije mi baš neki prečist radnik. radi čisto i sve al naspram fiata se može sakrit. a i djelovi su u rangu jako velikih cijena. tak da svakak bi preporučio claasa tog da uzmeš ako je tak malo sati i dobro izgleda[/quote:1on29y6a]
ma sa tobom se definitivno slažem nh je super kombajn,ima ga bratić model 8070 iz osamdesetih platio ga je 18000e u njemačkoj.kombajn je kod njega 5 god. i promijenio je samo jedan ležaj na sječki.uz njega je dobio i stol za uljanu repicu i mogu odgovorno tvrditi da uljanu repicu radi bolje od DF 1322 kojeg ima kolega
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
ja imam fahra i zadovoljan sam očeš u kukuruzu ili običnom žitu al kad sam vidio fiata kako radi ma u pm da je 3 puta deutz fahr al ovaj bolje radi i jeftiniji za odrćavanje a potrošnja je približna tak da ako ču i mjenjat svojeg sigurno ču uzet fiata ili new holanda.
sad se polako sezona sprema pa je pilu polako pripremam moram par ležaja promjenit stavit novu kosu i zakapčit heder i sparkirat da spremno dočeka prvi dan žetve
nego sam skoro zaboravio da pitam. da li postoji netko tko ima felge s gumama za fahra 13xx zadnje 18 cola s 5 rupa felge jer ja imam 16 cola i prenizak mi je otraga pa mi oče jako derat zadnje gume. ako ima tko nek mi javi na pp
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh