• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Dobre su i te kalaisane, samo treba pažljivo mješat mast da se nekim udarcem ne ošteti kalaj.
Ako se ošteti onda hrđa čini svoje.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,657
Mi imamo dva emajlirana kotla: jedan duboki za grijanje vode za šurenje i drugi, plići, za topljenje špeka/sala, odnosno "cvrenje masti", kojeg se montira preko ringa, da bude dalje od plamena.
Oba su starija od 10g. i ni jedan nije oštećen tijekom tog vremena. Da se i ošteti, nebu pohrđal jer ga mast održava. Veći je problem da na oštećenom mjestu dobije rupu.

Ak možeš, kupi emajliranoga i nebu ti žal.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,997
Ja sam kupil mađara pred 20 let i u njemu se radi skoro sve.
Normalno da više nije ko novi i da ima oštečenja jer je radio, ali radi bez greške i dalje.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,903
Krmača, obrađena, otvorena i na jajnicima malo veča "nogometna lopta" - tumor!
Zakopana u šumi, ili je možda mogla biti za kobase, mislim meso ne tumor?
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Imam problem sa miješalicom za meso. Dakle kad stavim meso unutra vrti ga u krug a ne miješa.Sad problem može biti premali broj okretaja ili konstrukcija miksera.Pa molim za pomoć da ne eksperimentiram bezveze.
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
321
Nemam pojma zašto se čuje. Reduktor je skoro nekorišien, zupčanici OK, ulja ima, nigdje ne zapinje...
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Stavi neke zapreke na obod spremnika, tako da meso zapinje pa se neće više vrtit bezveze već će se počet miješat. Npr. Ušarafi vinklove okomito na unutarnjim rubovima, 3 komada na jednakoj udaljenosti na cijeloj kružnici.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Zasto meni veterinari iz veterinarske stanice velika gorica uzimaju 180 kn za "pregled" svinja prije klanja, a na vijestima je bilo da to kosta 70 kn??
Nek mi netko objasni taj lopovluk! I ovih 70 kn je pljacka jer su nesposobni za bilo kaj!
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Ovisi o tome u koju su vas kategoriju smjestili veterinari ovisno o stanju vašeg gospodarstva, pretpostavljam da ate u kategoriji 1 i zbog toga je to tako. Tražite ponovnu kategorizaciju koja se plaća 285 kn, i ako vas smjeste u neku drugu kategoriju ne treba plaćati.

Kolega karlom malo vam je presporo zato se to događa, ja sam složio da ima oko 50 okretaja i savršeno radi, naravno ako meso dulje vrijeme stoji u posudi i kad počnem miješati ona se sva vrti u krug ali nakon nekog vremena vidi se na oko da počne smjesa usporavati a da lopatice odrađuju svoj posao.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
To je dobro pitanje, konkretno nisam ni sam našao neku listu sa podjelom ali koliko sam skužio određuje se prema uvjetima u kojima se drže svinje, mjestu za pohranu hrane, način ishrane, da li je umjetno ili prirodno osjemenjivano
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
E o tome ja pricam. Smatram to jos jednim cavlom na lijes hrvatskog malog seljaka. Kaznjavas seljaka, uzimas mu harac na tu sirotinju koju je stekao svojim trudom. Jesam li ja ili bilo tko od uzgajivaca svinja u mom kraju kriv za pojavu africke svinjske kuge? Trebamo li mi platiti za eventualne posljedice ili bi drzava maceha trebala osigurati zastitu itekako unistenog svinjskog fonda? Jel to povratak u posljeratnu yugu u kojoj ce plijeniti nasu sirotinju?
A sto se tice kompetentnosti veterinara iz stanice u velikoj gorici, neka svoje diplome objese macku na rep. Doktori za macke, cucke i zlatne riBice koji se boje ustrojiti odojka, Koji se mrste i podsmjehuju na bilo kije pitanje vezano za svinju ili kravu, koji ne znaju koliko traje tjeranje krmace ili kako izgledaju fleke vrbanca.
Ali ocito vrlo strucni u kategorizaciji uzgajivaca svinja, o tome sve znaju. Arhitekti za stale i svinjce i nutricionisti svinjski.. Sanitarni strucnjaci za uvoz europskog i svjetskog skart mesa i otpada kojim hrane osiromasene Hrvate! Procjenitelji samo za prvu kategoriju uzgajivaca svinja jer ta mora najvise platiti. Fuj!
Gadi mi se sve vise. Sve vise razumijem ove koji odlaze prati guzice starim svabama i ribati posrane irske wc-e. Prvi sam protivnik toga, ali ocito druge nam nema.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da mislim koji idioti odrede kategoriju toboš po pregledu a nisu pregledavali
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Pozdrav ljudi zanima me kako vi topite čvarke?Kod mene dok se topi mast doda se mlijeko i kad je mast gotova skida se s vatre i ocjede čvarci i to je to.Ali jeo sam čvarke jednom prilikom u Novom sadu kupljeni na pijaci za probu ti su mi bili super hrskavi a ne tvrdi,pa sam se raspitivo kako to rade.Navodno(ako je istina) ne stavljaju mlijeko u mast vec kad mast bude gotova čvarke izvade pretresu mast vrate čvarke i dodaju mljeko i zapeku ih.dali netko tako radi,kakvi onda budu čvarci?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Ja sam pravio par puta takve.
Tope se do kraja bez dodavanja mlijeka. U mlijeku se otopi soli (vise se ne sjecam kolicine). Ocjedi se mast, cvarci se ponovno vrate u oraniju i doda se cca. litra masti, to mlijeko sa soli i par minuta na dobroj vatri preprzi, uz dobro mjesanje. Kad je gotovo presaju se normalno kao i svaki.
Meni su takvi cvarci vrh.
 
Na vrh