• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOMPOST

A

Ajla

Guest
Mene zanima proces kompostiranja. Mozete li mi reci koliko mi je potrebno organskog otpada mislim na lisce, travu, slamu, kuhinjski otpad tacnije koja je to kolicina da bi mogla da kompostiram na prostoru povrsine 5x10 m2. Jer imamo tog otpada i mogla bi ga iskoristiti ali me zanima koja je to kolicina svake od gore navedene komponenete. I za koji vremenski period bi mogao nastati kompost. Ja ne bih kompostirala u komposterima nego na povrsini zemlje na otvorenom.
 
D

dmeter

Guest
Ajla kaže:
Mene zanima proces kompostiranja. Mozete li mi reci koliko mi je potrebno organskog otpada mislim na lisce, travu, slamu, kuhinjski otpad tacnije koja je to kolicina da bi mogla da kompostiram na prostoru povrsine 5x10 m2. Jer imamo tog otpada i mogla bi ga iskoristiti ali me zanima koja je to kolicina svake od gore navedene komponenete. I za koji vremenski period bi mogao nastati kompost. Ja ne bih kompostirala u komposterima nego na povrsini zemlje na otvorenom.
Nema te šta tu zanimat počni odmah
Posloži palete na pod
Između paleta postavi drenažne cijevi fi 5 cm
Grane isjeckaj i poćni bacat na hrpu velićine 1-2 m
Travu slobodno bacaj kako hoćeš
Poljevat vodom da se ubrza truljenje
poslije 30 dana bacit malo ureje ili kana da prihrani bakterije
ili otiđi u zrinjevac da vidiš kako profesionalci rade
 
D

dmeter

Guest
cabage kaže:
Eh, mene zanima kako iz slame dobiti kompost
Isto kao i od ostalog organskog materijala
 
V

Volintena

Guest
Mene bi zanimalo da li se lišće od oraha i smokve može koristiti za kompostiranje, tj. za dobivanje humusa i da li taj humus ima ikakvih otrovnih djelovanja na bilje koje bi se s njim gnojilo? Znači, zanima me prirodno trulenje bez korištenja glista, jer kako san čita za gliste je lišće oraha otrovno, pa ih njima ne bi dava, a kad pogledan kolike su 'kvadrature' listovi, a opet da se ostave da propadnu tek tako, nekako mi izgleda previše 'griješno'...

Bez viceva molin, jer san u ovom početnik... :scratch

E, da, još i ovo: nema glupih pitanja, već - odgovora! :mrgreen:

;)
 
B

brundalo

Guest
Iman i ja puno pitanja, ali zasad samo ovo
Kad se samelje organski otpad malcerom iliti mlinom za drva, te se prosusi par dana staviti kao stelja(prostirka) za ovce i koze?. Mislim da bi se na taj nacin ubrzalo raspadanje.
decko gori spominje drenazne cijevi. Nijemi jasan sistem kako djeluju ako se poliva kompost?
I zadnje moze li se masa "polivat" vapnom da brze sagori? :scratch :scratch :)
 
A

amateRRR

Guest
sve o kompostiranju mozete naci i na Obrisan neispravan link.
 
K

kakan99

Guest
Volintena kaže:
Mene bi zanimalo da li se lišće od oraha i smokve može koristiti za kompostiranje, tj. za dobivanje humusa i da li taj humus ima ikakvih otrovnih djelovanja na bilje koje bi se s njim gnojilo? Znači, zanima me prirodno trulenje bez korištenja glista, jer kako san čita za gliste je lišće oraha otrovno, pa ih njima ne bi dava, a kad pogledan kolike su 'kvadrature' listovi, a opet da se ostave da propadnu tek tako, nekako mi izgleda previše 'griješno'...

Bez viceva molin, jer san u ovom početnik... :scratch

E, da, još i ovo: nema glupih pitanja, već - odgovora! :mrgreen:

;)
lisce od oraha ne valja jer je otrovno mi smo se isto poceli time baviti ali sa kalifornijskim glistama i nikakver palete suhi betom ispod drvena ograda pokriveno geo textilom i samo organski otpad kravlji i kozji gnij ;) i sjeckano granje i to ne bilo koje (bor,orah,... ne valja)
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kompostiranje treba biti aerobno,a organske tvari biljnog porijekla tipa: granje,lisce,rozgva.zetveni ostaci najbolje ih je kompostirati u tkz. kontenjerima ili improvitzirati(napravite svoj od drveta,cigle,zice...) Bez prodora kise ili sunca!

Kompost nemoj stavljati na nista,najbolje je da bude na zemlji,samo na pod dodaj oko 15ak cm suhog sijena,slame,grancica.
U komposter baci i ostatke voca i povrca iz domacinsta,sto ce pospijesiti reakciju mikroorganizama.
Pozeljno je sve sto stavljas u komposter usitniti,na nekih 3-5cm radi brze razgradnje (nije uvijet).

Masu NE stiscite,jer je potrebam zrak za aerobne uvijete i razvoj mikororg u kompostu.

Netko je napisao negdje gore da treba dodavati vodu,da se ubrza truljenje(truljenje nikada nije pozeljno,vec je pozeljna razgradnje organske tvari putem mikroorganizama u aerobnim uvijetima. Ako je doslo pljesnivosti odmah trebamo dodati suhe tvari).
Takoder je u tome postu spomenuto dodavnje umjetnih gnojiva,sto takoder nije tocno. Nepotrebno je dodavanje mineranih gnojiva u kompost,jer je to sama po sebi prirodna razgradnja mikroorg. netreba ju ubrzavati!

Voda se moze ubacivati ali skroz malo,jer i ako dodajete vodu,tu masu morate izmijesati da bi voda dosla do svih mjesta u "kontenjeru" gdje se vrsi kompostiranje. Ako vodu samo nalijete odozgo ,ta voda nece stici do sredisnjih dijelova i donjih dijelova jos nezrelog humusa.

U kontenjerima MORA biti aeracija ,npr mogu se izbusiti rucipe sa strane ili najbolje ponekad ga ispremijesati!
Kompost je gotov za oko hm,ako dobro pamtim od 7-10 mjeseci je zreo i spreman za upotrebu.
Postoje faze razgradnje,faza prerade i faza izgradnje :mrgreen:

PS:
U velikim kontenjerima namjenjenim za kompost,ako se dobro "skladisti" kompostna aktivna faza vam traje oko 3 tjedna=20 dana,zatim se vadi i pod krovom na zraku ostaje jos 2 mjeseca i tada je spremno za kompostiranje (tako smo mi vidjeli da je Nizozemskoj,Austriji)

Skoro zaboravih odgovorit na pitanje o liscu smokve,oraha i hrasta i bukve i kestena. Tu stvari ovako stoje,ti listovi se sporije razgraduju jer su prekriveni slojem smole.
Orah list je najbolje kompostirati sam i zatim koristiti za uklanjanje korova i trava.
Za ostalo se nesjecam,proguglaj.

Ako nekoga vise zanima,o odnosima plinovina,o pasterizaciji itd,pisite na pp,vec sam dosta napisao :oops: :oops:
Da Vam kazem koji je biootpad bogat dusikom,a koji ugljikom,da se znate izracunat odnose,jer i to je jedan vrlo bitan cimbenik na koji ljudi ne obracaju paznju. pp ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
drmr, odličan članak. Nemoj posustati. Dobrih informacija, nikad previše. Imam livade, a ne trebam sijeno. Pokosim travu dok još nije zrela i nabacam svježu na hrpu širine cca. 2 m i visine oko 1 m. Ako imam stavljam i drugi organski otpad, npr. nasječkane grančice iz vočnjaka i nasječkane rozgve od rezanja trseva na brajdi. Povremeno polijevam vodom (20 - 30 lit/m2). Ove godine sam imao jednu hrpu na livadi i nisam je zalijevao. Kako je bila suša, hrpa se izvana jako osušila, a iznutra je bila pljesnivo siva. Prije mjesec i pol sam je dovezao doma i povremeno je polijevam. Ovih dana ću je vjerojatno presložiti.
Nakon 2 do 3 mjeseca hrpa se slegne i tada je presložim. Vanjske slojeve koji su suhi stavim ispod, a onaj dio iznutra, koji je sličan stajskom gnoju, na suhi dio. Novu hrpu ponovo slažem na visinu cca. 1 m. Nakon drugog preslaganja masa postaje sitnija, poput mokre crnice. Upotrebljavam to umjesto stajskog gnoja i tako smanjujem potrebu za mineralnim gnojivima.
Zaboravio sam napomenuti da svaki sloj visine 30 cm posipam s hidratiziranim vapnom i to otprilike 2 litre na 4 kadratna metra. Čini mi se da je bolje tako raditi, nego kositi, sušiti i onda spaliti ko moji susjedi.
Ako netko zna, a siguran sam da drmr zna :mrgreen: molim da mi ukažete što trebam popraviti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh