• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresija - LDA 820

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
Lijepi pozdrav !
pitanje : dali je netko več mijenjao klipne prstenove (LDA820) i dali
pored uputa u priručniku ima još koja fora,na koju treba paziti ?
(nema kompresije)
Hvala za moguče instrukcije i lijepi pozdrav svima !

prolječe je pred vratima,susjedi zuje traktorima po njivama a ja imam svoga raskopanog.
Ali,još malo pa če i moj.

Mak
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pozdrav i tebi.Kako si siguran da su obručki istrošeni,ali ako jesu treba videt i cilindar u kakvom je stanju(risevi,koliko ima ruba na vrhu)koliko je istrošen.Provjeri prvo ventile da ne propuštaju(da nije koji izgorio) pa i dihtung glave da ne pušta.:tractor::icon_scratch:
 

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
Lijepi pozdrav !
pitanje : dali je netko več mijenjao klipne prstenove (LDA820) i dali
pored uputa u priručniku ima još koja fora,na koju treba paziti ?
(nema kompresije)
Hvala za moguče instrukcije i lijepi pozdrav svima !

prolječe je pred vratima,susjedi zuje traktorima po njivama a ja imam svoga raskopanog.
Ali,još malo pa če i moj.

Mak

ja sam na svome menjao jer su se potrošili ali ne na promeru nego po debeljini pa su imali dosta lufta u kanalu klipa. Kada sam stavio nove (finipianti), odradio nove ventile i vođice te zamjenio uložak dizne, koja je imala jedno rupicu neprohodno, traktor je ponovo dobio snagu i dobro paljenje i još danas ide ok. mislim, da su karike stradale jer je nov traktor trgovac dovezao kuči davne 1987 20 km po cesti pa ga on vjerovatno nije štedeo po gasu jer cilindar nije bio potrošen. ili je pak bila loša serija karika pa so se potrošile, jer kanali na klipu so bili okej. a kompresija e toiko izbijala v karter, da je izbilo olje na odušku motora( tamo, gde se toči ulje u motor). Ti se samo drži radioničkog, proveri kako ti dihtuju ventii (isprobaj jih sa benzinom i po potrebi ušlajfuj) i ako ti cilindar nema veliki rub onda če ti se motor preporoditi. Kad zamjeniš karike ne zaboravi, da je jako bitno utekavanje motora (da ga nisi odmah upregnuo u težke poslove). Sretno sa radovima.
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
kompresija

Zdravo !
Hvala za komentare i upute.izglačao sam glavu, ventile nisam uspio skinuti(u stvari kako to ide)jos nisam nikad bio tako daleko ,ali meni izgleda glava O.K.isto cilindar,nema ogrebotina,jest da se oseti rub ,do gdje ide klip,malo je i naslage,to ču pobrusiti.
tu mi se čini bitna naštimana dubina glave dizne u cilindar,pa dihtanje ventila i "luft "na spoju
podizača i klackalica-da li tu mora biti bez "lufta"?
Kaj si to mislil-sa benzinom?

LP
Mak
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Napuni usisni i izduvni kanal benzinom i ako tece odozno na ventil znaci ne dihta, treba da se slajfa.
isto proveri dali ti je dobro zategnuta dizna i vidi bakrena brtva da nije pukla, i na kraju nasteluj kompresioni prostor na 0-8 do 1-1mm
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ispod cilindra stavi barem 0,1mm deblju brtvu od stare,da ne bi novi kompresioni obručak udaro u rub koji je osto od starog obručka pod vrhom cilindra.A sa dihtungom od glave,debljine su od 0,7 do 1,1 mm odrediš koliko ti treba da dobiješ pravi razmak klipa i glave.:cool2:
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
Napuni usisni i izduvni kanal benzinom i ako tece odozno na ventil znaci ne dihta, treba da se slajfa.
isto proveri dali ti je dobro zategnuta dizna i vidi bakrena brtva da nije pukla, i na kraju nasteluj kompresioni prostor na 0-8 do 1-1mm

Zdravo Štefan !
ventili su prosli benzin test,znaci su O.K.
kako bi ti nastelao kompresioni prostor na kako kazes gore?
sad glavica brizgaljke od vrha viri iz osnovne ploce glave(ne od ventila) 4.1mm.
a udubljenje u klipu iznosi 18,5mm.

LP
Mak
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
brizgalka je OK toliko i treba da viri
komresioni prostor se steluje sa brtvama sto se nalaze ispod cilindra, znaci stavis komad kalaj ili olovo od 2-3mm na celu klipa onda prisravis glavu nemora jako da je stezes onda zavrtis motor rukom 2-3 puta i onda meris koliko mm je olovo sabijeno trebalo bi biti od 0.8 do 1.1mm i prema tome odredujes debeljinu brtve ispod cilindra, al pazi olovo da ne udara u ventil.

klipne prstene montiras tako da razmak bude u kontra smer, i ona prva kompresiona bolje je razmak da bide sa strane usisnog ventila jer tamo ima manje eksplozije a druga za 180^ od prve, treca za 90^ od druge i uljna 180^ od trece
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
karike se na svakom motoru stavljaju pod uglom od priblizno 120stepeni. jos nesto je bitno a to je da razrez karike nebi trebao biti blizu bolcna klipa. time se smanjuje mogucnost ovalnog trosenja stubline. ventile proveris sipanjem goriva kad okrenes glavu i sipac na pecurku ventila. i ako dihtuju trebalo bi ih skinuti i proveriti dal neklimaju u vodjici jer je to dosta bitno za rad motora .naslage garezi se trebaju skinuti sa ventila obavezno jer smanjuju usis i izduv motora i vrtlozenje vazduha prilikom usisa. ventile je lako skinuti ali za namestanje ti treba alat ili jake ruke i pomocnik. za stelovanje zazora tanku kalajnu zicu stavis na klip sa strane kad je klip skoro gore i stavis glavu i stegnes .ima kalajne zice oko 1mm.samo nemoj stavljati u blizini gde je prostor za rad ventila .okrenes malo i vidis kad skines dal se spljostila zica i koja joj je sad debljina. ako joj je manja debljina od zadatih tolerancija dodajes za toliko plotne ispod hilzne pa opet ponovis postupak
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
glava motora lda820

zdravo mehaničari !
evo,opet sam počel raditi na mašini. nabavil sam novi cilindar sa novim klipom ,jer je stari
puknul po visini do polovine i zato je izgorjeli dim tuklo iz cilindra i nisu bile krive ni dihtunge ni
ventili .klip je imao odviše prostora do glave i jasno,da nije bilo kompresije.nisam vidio dok ga nisam ošmirglal.
evo,sad imam novog sa novim klipom,koji ima za razliku od staroga udubljenje u glavi decentrirano,pomaknuto prema rubu glave (ne u sredini).na debljem kraju(27mm) ima strelica sa oznakom Sp0.13
evo pitanje : na koju stranu mora biti pomaknuto to udubljenje sa širim razmakom ?
prema usisnom ili izduvnom kraju ?jer to finimpianti nema uputa za montažu.
obručke ču naštelati kak mi je napisal stefanmkd.
hvala za poruke i LP
Mak
 

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Evo ti za karike slika, gledaj da prva bude na strane usisa
TM-10-4320-307-24_531_1.jpg
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
glava klipa

evo,ovak izgleda glava sa strelicom.
samo predviđam,da strelica pokazuje usisnu stranu,ali nisam siguran.
ali po prilogu od Lisnika bi strelica morala pokazivati prema "einšpricdizni",tamo je i teme klipa
šire nego na suprotnoj strani,a u stvari bi to bilo i logično,jer je dizna ionako montirana pod kutom u kompresioni prostor.

LP
Mak
 

Prilozi

  • Scan2.jpg
    Scan2.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 1,021
  • Scan4.jpg
    Scan4.jpg
    65 KB · Pregleda: 764

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
Strelica se postavlja prema smeru obrtaja radilice, znaci gledano sa strane zamajca strelica treba da bude usmerena na desno, znaci prema usis
 
Posljednje uređivanje:

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
pozicija klipa

zdravo !
evo konačne odluke :
s obzirom na text od Lisnika ,"klip se montira tako,da je šira površina klipa okrenuta prema injektorskoj pumpi " sada izpada,da strelica na glavi klipa pokazuje prema usisnom ventilu,a to
znači,da je bio prijašni klip montiran u pogrešnom smjeru,otuda i zabuna.
s obzirom na sva mišljenja,da treba strelica biti okrenuta prema usisnom sklopit ču ga tako,pa
ako neče biti u redu morat ču ga potom opet raskopati.
ponestaje malo več vremena za filozofije,čeka me krumpir za sadnju itd...

živi bili pa vidjeli
LP
Mak
 

tomo522

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2012
Poruka
699
kolega samo sklapaj kako su ti kolege već rekli i nema brige..ima da bude sve OK:cool2:
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
zaključak

Zdravo !

Poručujem,da mašina radi ko pčelica Maja,ima jako simpatičan zvuk,ne dimi ni iz auspuha,
a to znači da je sve naštelano kako treba,kako smo i temu razradili i svim komentatorima velika hvala! sad ga ulaufam i idemo raditi.

:(smirk):

Lijepi pozdrav !
Mak
 

lisnik

Dobro znana faca
Tu od
15 Velj 2010
Poruka
2,110
Mozda grijesim al nisam procitao u tvojim postovima da si zamjenio i bar leteci lezajTo je onaj na klipu.
 

makferson

Novi član
Tu od
11 Ožu 2011
Poruka
24
izrađeni radovi na motoru

Zdravo !
Evo kaj sam sve odradio kao mehaničar početnik :
-skinul sam stari klip i montiral novi klip na ručicu
-zamenio sam puknuti cilindar sa novim(taj ide sa novim klipom sa novim obručcima)
i to dva puta(prvi put nisam cilindar okrenuo na pravu stranu pa sve ponovo uključujuči
ugurivanje klipa i obručaka na klipu
-naštelao sam kompresioni prostor klipa i nosioce klackalica
-naštelao sam klackalice(razmak klac i glave ventila pročitaš u radioničkom)
-proverio sam dihtanje ventila
-zamenio sam ulje u karteru
-pročistio sam filter za gorivo u rezervoaru
-odluftal sam pumpu za gorivo
-zamjenio sam filtar za ulje-novi
-nafilal sam aku i još mnogo manjih usputnih popravaka i čiščenja
cilindar je očito puknul jer je bio pun zaljepljen sa masnom zemljom i takav jasno nije hladio

U stvari se jako dobro osečam i to ti daje snagu za njivu.
Pa budite u cveču ! :tractor:
LP
Mak
 
D

delagano

Guest
Re: izrađeni radovi na motoru

Prijatelju mozes da navedes cene djelova koje si menjao?
 
Posljednje uređivanje:
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh