• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kondenzacija silosa..

  • Temu pokrenuo ambasada
  • Datum prvog posta
A

ambasada

Guest
pozdrav..

imam limeni silos, kapaciteta 800kg.. javlja mi se problem kondenzacije.

ona je pun a nista ne baca van jer se sve primilo, ko tijesto je unutra. na gornjem poklopcu kad ga skinem ima ogromnih kapi vode..

da li je moguce to sprijeciti? da li postoji neki premaz?

on je skroz zatvoren, da li mu onda napraviti par rupa radi protoka zraka ili kako?

hvala na odgovorima..
 

daniel2356

Član
Tu od
14 Svi 2009
Poruka
551
ovako, ima za kupiti filc koji se može zalijepiti na taj lim, recimo kod limarije sebastijan sam ja naručio gotov lim sa filcom koji sam stavio na svoj krov od silosa, i nema problema sa orošavanjem. a kolega je stavio bez filca, i na krovu mu valjda ima sto litara vode koja samo čeka da padne na suh kukuruz....
 
A

ambasada

Guest
ovako, ima za kupiti filc koji se može zalijepiti na taj lim, recimo kod limarije sebastijan sam ja naručio gotov lim sa filcom koji sam stavio na svoj krov od silosa, i nema problema sa orošavanjem. a kolega je stavio bez filca, i na krovu mu valjda ima sto litara vode koja samo čeka da padne na suh kukuruz....


kud se zalijepi taj filc?

silos je pod krovom, ne pada po njemu kisa ni nista..

radi se o tome da se stvara kondenzacija i ta voda u kontaktu sa srotom (mljevena psenica, jecam, kukuruz) koji se nalazi unutra stvara se tijesto i sve se primi, ne moze puz tjerati to van..
 
A

ambasada

Guest
Ako taj matrijal smije biti u doticaju sa zrakom na vrhu silosa napravi ventilaconi otvor , naravno zaštičen od kiše(ako je vani) i štetnika koji bi eventualno rado ušli unutra .

materijal je srot (mljevena psenica, kukuruz, jecam).. to moze biti u dodiru sa zrakom, barem tako mislim..

pod krovom ne silos, ne moze kisa padati po njemu..
 
A

ambasada

Guest
Filc bude samo hvatao kondenzat na sebe ..i opet ako ga se skupi više od njegove moći upijanja voda bude kapala dolje .to je moje mišljenje i osnove dinamike vode , ne iskustvo .

Volda hlapi iz mješavine smjese i kondenzirase na hladnom poklopcu ....trebaš dopustiti toj vlazi da izađe van ..dakle na najvišem djelu silosa ostaviti otvor .
Drugo riješenje bi bilo toplinski izolirati silos ..a to (mislim) nitko ne radi .

da, to bi bilo najjednostavnije rjesenje, otvor na poklopcu..

hvala na savjetima..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
da, to bi bilo najjednostavnije rjesenje, otvor na poklopcu..

hvala na savjetima..

Samo ventilacija ne bu potpuno riješila problem, ali ga bu ublažila. I na nadstrešnicama koje su skroz otvorene se stvara kondenzat kod jednostrukih limenih pokrova.
Najkvalitetnije rješenje, ali i najskuplje je termoizolacija ( ako nije u kontaktu s šrotom mogel bi našpricati PUR sprej u debljini 1-2 cm. Plus ventilacija.
Filc u kombinaciji s ventilacijom bi trebal biti zadovoljavajuće rješenje. Filc bu primil na sebe kondenzat kad su uvjeti za stvaranje istog, a ventilacija bu isušila filc kad se temperature izjednače.
Osim ventilacijskog otvora u sredini na vrhu, treba napraviti i otvore za ulaz zaka okolo pri vrhu zida.
Dakle ventilacija je nužna, ali nije dovoljna.
 

Najnoviji postovi

Na vrh