• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

kosilica Alpina

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
E da, to je taj ! Kako oni znaju da dođe u kn okruglo 1000 kn ?:(devil):
 

Kon3R

Novi član
Tu od
7 Lip 2015
Poruka
3
Poštovanje
dali neko zna koji je model kosilica sa slike
 

Prilozi

  • kosacica6.jpg
    kosacica6.jpg
    78.3 KB · Pregleda: 100
  • kosacica5.jpg
    kosacica5.jpg
    72.5 KB · Pregleda: 99
  • kosacica2.jpg
    kosacica2.jpg
    56.3 KB · Pregleda: 93

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
To će biti neko malo starije Talijansko čudo. Motor je Minarelli (talijanski), znači od nekog Talijanskog proizvođača (vjerojatno bivšeg). Čini mi se da su Rapid kosilice (slične ovoj) imale slične motore (Mag) sa takvim sličnim karburatorom, a isto tako Rapid ima slične takve kosilice sa dvotaktnim motorima Mag.:icon_e_confused:
 

Kon3R

Novi član
Tu od
7 Lip 2015
Poruka
3
evo još par slika
 

Prilozi

  • kosacica.jpg
    kosacica.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 104
  • kosacica3.jpg
    kosacica3.jpg
    53.6 KB · Pregleda: 94
  • kosacica4.jpg
    kosacica4.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 99

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Već duže vremena sam razmišljao o ovom malom poduhvatu, pa je i to došlo na red. Kotači su preširoki i gume nikakve, evo kako izgledaju.

IMG_20180707_125540_1.jpg


Napravljeni proširivači (dvije prirubnice i osovina).

IMG_20180707_125753_1.jpg


Kotači su nabavljeni od Mute (gume 8 - 4.00), promjera 42 cm kao i stari kotači. Montirani i malo pofarbani proširivači.

IMG_20180707_143613_1.jpg


Malo sam isprobao u košnji, i pokazalo se odlično, trag kotača proširen za 11 cm, puno veća stabilnost na kosini, uži kotači i nove gume (puno bolji grip).

IMG_20180707_152122_1.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sad bu jedan forumaš rekel da si preopteretil poluosovine s proširivačima
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
To mu je najmanji problem,njemu bi sad mogao pući diferencijal i proklizati lamela.Da ne spominjem kak bude zdrobilo zupčanik od 6. brzine :icon_lol:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Niš od nabrojenoga ne bi smjelo riknuti, jer tog ni nema.:^):
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Upravo zato sam to i rekao,jer tu nema što poći po zlu zbog tih distanci
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
A stari kotači su bili 6,00-6?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Nakon cijelozimskog sna danas sam probudio zvjerku (samo takvu)!
Predprošle sezone nakon završetka košnje, sam ispraznio svo gorivo iz rezervara i karburatora, kako bi slijedeće sezone krenuo u košnju sa eliminiranim problemima kos startanja. Prošle sezone to nisam napravio, i nadao sam se da će biti problema kod startanja.
Ali nije, bilo je još goriva od lani, malo nadolio novoga goriva, podmazao noževe (jer su uvijek) uključeni (što malo otežava) prvi start.
Upalila je od prve, u drugom povlačenju. Ovakva kosilica može zamijeniti ratacionu kosilicu i trimere i ostala čuda za košenje!:hahah: IMG_20210518_104604[1].jpg
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
890
stric mi ima traktorsku kosilicu alpina, Alpina BT 98 SD B .
E sad, ima jedan po meni vrlo zanimljiv problem.
Dakle, vergla ali nece da upali. Jednom mu se isto desavalo, poveo na servis, oni kao nesto napravili. On dosao kuci upalio je jednom pokosio vocnjak, nakon sedam dana opet htio da kosi ona ista stvar. Vergla ne pali, kakav god akum da joj stavis. Nakon nekih 5 min verglanja cuje se eksployija iy auspuha...
Po meni rastelovani ventili ili kompresija raspad, sta mislite_
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Ajde da se menjamo, ja tebi onu moju (sa slike), koja j e ispravna već nekih cca 55 godina. Sad bi upalila samo da joj zašarafim diznu (koju sam momentalno posudio ) za jedan drugi motor.
Za taj tvoj trakrtor, koji momentalno ne pali!
Ma naravno samo se šalim, ali ipak ne bi je mijenjao. :LOL:

Kad sam vidi novi post u ovoj temi, poradovao sam se da je možda u pitanju neka slična mojoj, a kad ono space - shatl naspram moje prdalice.

Znao bi nešto oko ovakve (kao moja) , ali ovog zmaja ne baš.:cautious:
 

Sven Rendulić

Novi član
Tu od
30 Lip 2022
Poruka
4
Dobar dan, na poklon sam dobio alpinu export koja je stajala 30 godina.
Imam jedan problem ne mogu dobiti isku na njoj. Ocistio sam platine i karburator. Molim za pomoć
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Preciziraj malo o točno kojoj kosilici se radi, koji je motor u pitanju?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
"A ke komplikejšen" :LOL:
Već modificirana prirubnica za gumene kotače (od Mute), na njima je centralna rupa 85 mm i prema njima napravljena prirubnica. E sad nabavio željezne kotače (isto od Mute), rupe za vijke se poklapaju ali dentralna rupa je bila cca 40 mm. I tako ja jučer kod tokara i pitao ga da li mi može rupu proširiti n a 85 mm. Ha , a koliki je ukupni promjer kotača, 455 mm, e j..i ga u stroj može do promjera 445 mm.:mad:
A nič, kotači u kofano i kod drugoga koji ima plazmu i veći stroj. Dođem ja kod njega i kaže mu da treba proširiti centralnu rupu na 85 mm , OK pridi jutre pole obeda.
Odem i pokupim kotače, dođem doma i malo premjerim i ono rupe skoro 90 mm i plus van centra.:cautious:o_O
Ali pošto su rupe za vijke 18 mm, dok vijci na prirubnici 12 mm, i pošto rupe na fe kotaču (su sa jedne strane konusne) uspio sam zavidat da bude donekle u centru. Tako da sam stavio najprije rascijepnu šajbu (12 mm) taman u konus, pa cijelu podlošku (12 mm) pa vidu.
I dobro su sjeli.
IMG_20220824_164441[1].jpg
IMG_20220824_171535[1].jpg
IMG_20220824_171757[1].jpg
Probni rad je dobro prošao, mada taj dio di sam kosio i nije nešto baš strmo.😉
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Inače, kotač ne centrira središnja rupa već rub felge. Malo čudno rješenje.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,461
Da ne rečen ča je tvoj post!:sick:
Kotače centrira centralna rupa i naravno vijci, ako je sve to u kombinaciji na originalnom mrt (npr. Muta). Ali pošto tu nije takav slučaj, nego je trebalo napraviti i prilagoditi prirubnicu na postojeće rupe na kosilici (kojih ima tri).
Kotače koje sam nabavljao su od Mute, tako da vjerojatno ne od istih tipova, jer nemaju iste rupe. Da sam istovremeno našao gumene i željezne kotače onda bi prema njima napravio prirubnicu, ali to nije bio slučaj. Najprije sam nabavio gumene kotače i prema njim a napravio prirubnicu, da bi tek određeno vrijeme našao željezne kotače. Inače kod nas nema Mute, kotače sam našao u Sloveniji.
Ono što je bilo najbitnije je da su rupe za vijke u istom rasponu, ali različitih promjera? Na felgama su rupe 14 mm dok na željeznim 18 mm (sa konusnim) upustom.
Nisam baš pribjegao rješenju pripasivanja da idem sve bušiti na 18 mm, vijci za kotače od 18 mm bi bili primjereni za neki kombi ili manji kamion, a ovdje to nije slučaj.:cool:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Govorim za gumene kotače 8". Centrira ih kočni bubanj na rub felge. Centralna rupa nema zub na nabi za oslonac... Matice šarafa imaju konusni dosjed.
Tak je bar na originalnoj prikolici...a ti ne vjeruj ako nećeš.
 
Na vrh