• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Košnja za sijeno, treba li gnojiti

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,915
Ne znam jesam li pogodio gdje da ovo pitam, ako već ima tema slobodno me upozorite.
Pitanje za iskusne poljoprivrednike, treba li livadu koja se kosi za sijeno ponekad gnojiti na neki način, makar zelena gnojidba?
Nekako mi se čini da ako uzimaš sa livade sijeno 2/3 puta godišnje i tako godinama, da je zemlja značajno osiromašena?
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Ne znam jesam li pogodio gdje da ovo pitam, ako već ima tema slobodno me upozorite.
Pitanje za iskusne poljoprivrednike, treba li livadu koja se kosi za sijeno ponekad gnojiti na neki način, makar zelena gnojidba?
Nekako mi se čini da ako uzimaš sa livade sijeno 2/3 puta godišnje i tako godinama, da je zemlja značajno osiromašena?
Naravno da treba..razbacati KAN u rano proljeće..ili ako imaš gnojnicu pa cisternom poliješ parcelu.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Naravno da treba..razbacati KAN u rano proljeće..ili ako imaš gnojnicu pa cisternom poliješ parcelu.

Tako je slazem se.:icon_thumright:
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,915
Naravno da treba..razbacati KAN u rano proljeće..ili ako imaš gnojnicu pa cisternom poliješ parcelu.
Ima li kakve alternative gnojnici?
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
moja preporuka je stajski gnoj u jesen kad više ne misliš kositi. moje osobno iskustvo je da gdje god bacim KAN na travu šćav se razmnoži ko blesav. bez greške, niti jednog šćava nema na njivama/travama gdje nisam bacao KAN i obavezno ga ima u izobilju na svim njivama gdje sam ga bacao. a i nikad zemlji ne možeš vratiti natrag ono što si joj uzeo samo sa dušikom fosforom i kalijem. sve ostalke mikro i makroelemente joj vraćaš ili stajskim gnojem, kompostom ili nekim drugim oblikom gnojidbe koji ne uključuje umjetna gnojiva (zelena gnojidba, malčiranje(mislim) ). naravno ako je riječ o intenzivnim kulturama sa više od 2-3 otkosa godišnje, osiromašit ćeš zemlju kako god okreneš i vjerojatno ćeš morati bacati umjetnjak ako želiš prinos koji odgovara zasijanoj kulturi. ja se osobno bacam više ne "eko" proizvodnju i ne koristim više umjetna gnojiva
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kod nas su svi koji su bacali gnojnicu a da je bila od bikova koji se hrane sa smjesom obavezno bi niknula trava sirokog lista visine od 30cm i neka debela tvrda i nemres ih se rjesit i ne valja za kosnju i krave.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Očito sve ovisi o podneblju i zemlji kod mene je kontra od mate 22 kod gnojidbe sa kanom u prolječe samo dobim kvalitetniju travu a ona lošija nestane..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Moze se neka losa zemlja obnovit i nahranit al treba posijat djetelinu mislim lucernu i nakon par godina se zemlja nahrani nekak ta djetelina svojim sastavom nahrani i obnavlja zemlju,nisam siguran jel lucerna al neka je od djetelina u pitanju i puno je bolja trava kad djeteline nestane nakon nekog vremena.
Kod nas je od kana isto trava super tamnozelena i gusta i stvarno daje puno sjena ....
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ne smije se se forsirati N komponenta zbog kiselosti tla,gnojnica i nezreli stajnjak dovode do pojave ščavlja ili Rumexa,naj bolja kombinacija bi bila sad u prolječe navesti nekoliko prikolica blizu livade,složiti na kup i nek sazrjeva gnoj do početka hladnih dana,prije zime ga sitno razbacati i da je financija u 2 mjesecu 100kg 7-20-30,to je to,normalno dve prihrane sa dušikom iza svakog otkosa,mada je najveći problem što su prirodne livade stavljene u ekstenzivno korištenje pa ne dolazi do prirodnog obnavljanja,kod nas se uvijek počinjalo kositi za sušenje oko sv.Vida,15.6 a ja planiram sad do 25 riješiti sušnju a sjeme bude bacila tek ova nekvalitetna trava,tako da iz godine u godinu prirodne livade sve lošije izgledaju
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako je tlo kiselo moze se rjesit posipanjem kalciferta (neka vrsta vapna) i rjesavas se tih divljaka od trave i korova koje krave ne jedu a kg kalciferta je oko 50lipa i pakiran je u vrece od 25 i 50kg,a ima i skuplji u granulama za razbacivanjem sa rasipabem.
Kalcifert je jako dobar za nasade jabuka,vrtove,krumpir....:p:
 
Na vrh