• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava ima proljev

Emeli

Novi član
Tu od
18 Lip 2020
Poruka
2
Lijep pozdrav svim clanovima.
Nedavno smo kupili kravu za svoje potrebe.
Zena od koje smo kupili kaze da joj nikada nije davala napoja itd i izgleda da sam ja pretjerala sa hranom.
Davala sam joj napoj 3 puta dnevno i ujutro kad sam usla u stalu krava je dobila proliv.
Sada joj dajem samo sijeno i mekinje da lize ali je proliv i dalje prisutan i smanjila je na mlijeku.
Imala je 14 litara a sada samo 9.
Ima li neko iskustva da li da zovem veterinara krava sada fino jede ali me strah da li ce vratiti mlijeko kao i prije ili sam je ja zeznula?
Hvala puno na odgovorima ako se iko javi
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Što je to napoj?znam što je napoj za svinje,ali neznam za krave što je.
Držite je na sijenu isključivo.
Vjerujem da je do promjene prehrane i ambijenta(stres) uzrokovalo proljev.
Ukoliko krava jede(ne odbija hranu) i pije vodu, biti će sve ok.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Vidi,, nisam veterinar,, al tako bavim se tim stočarstvom,,,
ta nagla promjena u ishrani je prouzrokovala problem,,,
a problem je u probavnom traktu,,,
iz ličnog iskustva bi krenuo ovako
izmjeriti joj temperaturu,, ako nije povišena nema upale,,,
ja to radim ovako,,, uzmem drvenog uglja,, onaj z roštilj,,, ne briket,,,
sameljem ili istucam u prah,, i jedno dvije supene kašike,,,, iliti ga žlice u taj hamur može i mekinje ubacim i pomješam, dva do tri puta na dan,,, a ako nema poboljšanja onda ide veterinar,,,,
al ako krava jede i preživa onda je to to...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Ajmo da se prvo rasčisti o tom napoju.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Napoj ti je hrana koja se daje u kanti,,
hamur, mekinje,, onda se doda tu ostataka od povrća i koječega ko šta ima,
posoli se,, stavi se kostovit,, sve se prelije vodom i izmješa se,,
e to vam je napoj,,, kod vas se možda drugačije zove,,,
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Pa nije krava svinja.

U slučaju problema sa probavom prva je akcija, da životija dobije zdravog sijena.
Ako još što fali, ne jede ni koncentrata, ni drugo, a sijeno uzme skoro uvijek. Sijeno pomaže da se vamp ponovo aktivira.
Možeš ga i slušat, obično se nema stetoskop, a prisloni uho na levu stranu trbuha, pa se čuje da ide u valovima ko da mešaš nešto gusto sa puno mehuriča.
To možeš isprobat kad je životinja u normalnom stnju, da dobiješ osjećaj kako to treba da se čuje.
Ako se to ne čuje ili se čuje slabašno i sporo, pomaže i da se da neki Digestan ili sličan preparat plus obično koristi i nešto sode bikarbone u istu flašu kad daješ.
Ako nemaš iskustvo, bolje da platiš veterinaru nego da reskiraš da gubiš kravu.
 
Na vrh