• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava se nece tjerati

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Krava (junica) se prvi puta otelila, od toga je proslo 5 mj. i sad se ne goni, tj ne pokazuje uopce nikakve znakove..
Bili su i veterinari i davali nekakve inekcije, ali i dalje se ne goni..
Sta sad napraviti?
Krava stara 2 i pol godine i pred pola godine za nju dali 11000 kn.. Pa nebudem ju sad dal u klaonicu..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Da joj ne fali možda energije? U kakvoj kondiciji je krava? Ako ti veterinari pregledali i nisu uspeli, teško da može neko sa foruma da ti pomogne...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Pa u dobroj je kondiciji krava, nije mrsava, ne bole ju noge, lako se ustaje, uvijek sve pojede i pije dosta vode..
A sad jel joj fali energije ili ne, to ne znam, a i kako se to moze vidjeti?

Ma ne vjerujem ja veterinarima vise nista, svi se zale kako im krave ne ostaju steone i kako ih moraju po par puta osjemenjivati, a kad odvedu pod bika odmah ostaje breda..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Kondicije imaš nekoliko, na primer: priplodna, tovna, radna, mršava... Krava bi trebala uvek biti u priplodnoj ili bar da se teži ka njoj. Što znači nesme biti mnogo mršava, ali ni predebela. Svaka kondicija je različita kod različitih rasa.. Priplodna kod HF i Simentalca nije ista, ali ti bi trebao najbolje da poznaješ svoju kravu...
Energija je takodje povezana sa kondicijom, kad je mršava nema energije da potraži, a kamoli da ostane, tu joj i inekcije teško pomažu i takve krave mogu i da pobace, ako ostanu...

Što se veterinara tiče.. Svuda ima takvih, ali ti si odgovorio na svoje pitanje.. Vodi je kod bika... Samo je dovedi u dobru kondiciju i zamoli nekog veta da joj da neku inekciju da pojača estrus.. I nadaj se najboljem.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
A kad da je vodim biku kad ne znam kad se tjera, jer ne pokazuje nikakve znakove, ne previja se, ne ispusta sluz, ne skace na druge krave, uvijek je mirna..
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Kao što sam napisao, zamoli nekog veta da joj da hormonsku inekciju da pojača estrus ili dogovori se sa njim da izazoves estrus isto hormonskim inekcijama, možda će da te izađe skuplje, ali za dobru kravu vredi, isplati ona to kroz laktaciju...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Isti takav slučaj kao Ivan imam i ja.Prošle godine kupio steonu junicu,normalno se otelila,tele živo,zdravo al ona ni 3-4 mj. od teljenja nema znakove gonjenja.... zovem veterinara i on joj da inekciju i za tri dana osjemenjavanje.Nakon tri dana on dođe osijemenit a ona ni tad nije imala neke izražene znakove gonjenja,al logično krkan nju osijemeni...
Dva mjeseca poslje dolazio on do nas pa ga ja priupitam da ju pregleda hoće bit šta,i on opipa i kao imaš sreće izgleda da je:mur:
Prođe još mjesec dana i meni to sve bilo sumnjivo i opet on dolazio i opet ja njega priupitam da prekontrolira.... i opet on ruku unutra kad ono ništa,nije steona nego ima cistu na jajniku :icon_hang:
Nakon toga joj dao inekciju da se cista povuče pa nakon nekih 12-13 dana ponovo inekciju da se goni,pa nakon tri dana osjemenjivanje:confused:
Sad je prošlo tri mjeseca od osijemenjivanja i čekam priliku kad će naić da ga priupitam da pregleda,mada čisto sumnjam da će i sad šta bit... krava ide na pašu i neprimjećujem ikakve znakove gonjenja al čisto sumnjam da je steona :mad:... a i veterinar bi se mogao provest veselo :icon_axe: nakon cjelokupno i krajnje neozbiljnog i neprofesionalnog odnosa koje me je koštalo i para i živaca :icon_weed:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Moj i tvoj veterinar su išli vjerovatno skupa u razred. Imam junicu koju sam sam odhranio. Hranio sam ju po p.s.-u. Ide na pašu, imam vitamine od Dulata Silamin. Več dva mjeseca dobiva vitamine za tjeranje. Sad joj je vet dal u inekciji vitamine. Ima 15.5 mj. i još ništa. Ako se ne bude tjerala u roku 10 dana ide hormonalna. Uglavnom junica ima izgled za izložbu. Od EL Paisa je i stvarno je prekrasna. I sad ti znaj.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ovaj izraz hranim po ps.-u je najbitniji u ponašanju hormona kod krave.

Mnogi ljudi počnu krave hranit kao svinje,sa napojem i ono najgore razno razni preparati za pospješivanje ovog ili onog.

Ako vam su veterinari dolazili samo jesnom dat neku pitaj boga koju injekciju,eto razloga zašto se ne tjera...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imel sam sličan slučaj , došel je mladi veterinar sa ultra-zvukom odredil terapiju i garantiral uspjeh cijena je bila 1100 kn . Žena ga zezala ako ne uspije morat će vratiti novce rekel je da pol vrača ali mora uspjeti i uspio je .Također se radilo o prvotelki nakon troga tri put je ostala bređa bez problema a gratis je ultra-zvukom pregledal 6 bređih krava i sve je bilo kak je rekel .:(clap):Krave hranim po Sanovom programu .(ne ja nego žena:(giggle):)
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Oficir daj malo pojasni teoriju zavjere u vezi cepljenja. Stalno vade krv i cjepe.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Nesto se bude moralo jos poduzeti, jer steta mi ju je dati u klaonicu, a dobra krava.
Daje 20 l dnevno, a ne jede sad ne znam kakvu hranu, jede sijeno, kukuruz i posije.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Cilj je istrijebit male proizvodače,pogoduje se velikima i uvozu.
Kravama kod malog proizvodača daju supstance koji poremete cjeli hormonski ciklus kod krava i krave po dvije godine nemogu ostat brede i počnu davat manje mljeka,pa je čovjek primoran ju dat u klaonicu.
Koliko je kod nas bilo takvih slučajeva da ni sam nemrem zbrojit,a mnoge je to dovelo do bankrota,jer su se kupovale nove krave i junice pa nakon godinu dvije opet ispočetka dok čovjek više nemože financirat sve i rasproda sve.

Cjepiva koja im daju rjetko ko od nas može kontrolirat i puno puta se desi da kravu koju se može spasit sjebu veterinari,što namjerno što iz neznanja,puno ih je priučeni...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
I još da samo dodam, nakon što joj je dao terapiju da se cista povuče nakon 12-14 dana kontrola ,pa ako se situacija popravi onda opet inekcija za gonjenje pa osijemenjivanje...
I tako prošlo i ti dva tjedna,ništa on kontroliro nije,iako je to dva-tri puta napomenio... odma inekcija za gonjenje i za tri dana osijemenjivanje???
Jednostavno nezna čovijek šta bi im rekao... junica plaćena 11t/kn,za lječenje i osjemenjivanje dao 800-900 i na kraju ništa:icon_scratch:
Malo sam pratio literaturu u vezi ovog problema i u 90% slučajeva kad se radi o problemu s gonjenjem(izostalo ili je svakih 7 dana...) se radi o cisti... to uopće nebi trebao bit neki veći problem pogotovo kod prvotelki i mlađih krava,i da se riješit uz adekvatnu terapiju ,al kad je pristup kod posla kao što je njihov, onda je sve problem!!!
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,201
Pa ako je to tako kako pise Oficir, pa to bude morala izbiti nekakva pobuna, pa koliko ima malih proizvodaca koji pristojno zive od svog rada, pa zasto to unistavati..
Pogoduje se velikima, to se cuje sad na svakom cosku, pa ja sam siguran da mi mali proizvedemo daleko kvalitetnije i cisce (bez mikroorganizama) mlijeko, od nekoga tko ima 50, 100 krava..
Bez uvrede forumasima koji hrane puno, ali tako je..
Pa gdje stigne onaj koji ima 50+ krava za dojenje prati i dezinficirati muzilice, mljekovode, vimena kao jedan mali koji ima cca 10 kom..

A evo i jedan primjer hranidbe kod krava, moje jedu pretezno suho sijeno, sto se tice krmiva, a sad u ljetu kosimo i zeleno dok god ima..
A dok se u zimi pocne davati onaj treci otkos obicnih livada zamotan u rolobale, mlijeko dobije drugaciji miris i meni vise ne valja za piti, a ni mojim ukucanima..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
@KREŠO ako se sjetiš Barabe,dok je on bil u našem kraju sve je štimalo,a sada samo sranja sa govedima.

Moja susjeda je našla ampulu sjemena s koje je uzeo jedan veterinar sjeme i na ampuli je pisalo 2002god punjenja itd...
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Eto, seme moze u tecnom azotu da se drzi max 10 godina.. Ali 2002, je bas preterano...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
E a da počnemo priču o nazivanju inspekcija od strane podobnih veterinara..
Znam to za sjeme,a di su druga sredstva s kojim sve filaju vaše,naše krave?
 

Najnoviji postovi

Na vrh