• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krava za domacinstvo

katav

Novi član
Tu od
17 Stu 2017
Poruka
3
Htjeli bismo imati kravu, pa sam se bacila na citanje o pasminama krava i ostalim "kravljim" pitanjima. Ima za procitati svasta, ali se sve odnosi na ljude koji se ozbiljno bave, a nama treba:
1. krava koja je naucena na to da pase travu i koja bi se vecinom hranila tako da sama ode iz stale piti vode i pasti travu, i sama se skloni u stalu kad joj je zima ili pada kisa. Zimi bi se trebala hraniti vecinom sijenom. OK je da dobije i nesto zitarica, ako treba ali nikakvi koncetrati, silaze i slicno.
2. krava koja ne daje toliko mlijeka da tele ne moze sve popiti, ali se moze i musti. naime, tako drzimo koze: cim jarad malo stasa,nocu ih zatvorim odvojeno od jaradi, a ujutro pomuzem. Nakon toga tijekom dana su zajedno. A ako negdje moramo ici ili je neki problem, jednostavno ih ostavim zajedno i preskocim muznju. Tak bih htjela i s kravom.
3. Kravu trebamo samo jednu, ali imamo i koze i konje. Bitno bi nam bilo da se krava moze drzati u drustvu drugih zivotinja (barem nekih). Da ne moramo imati sve odvojeno.
4. Bitno nam je da se krava moze sama oteliti i da opcenito nije prekomplicirana.
5. Tele bismo ostavili s kravom do kraja pasne sezone, a onda pospremili u zamrzivac za svoje potrebe.
6. Mlijeko i mlijecni proizvodi bi isto bili samo za nas.
Ako netko zna kakvu kravu da trazim i na sto obratiti paznju, bila bih zahvalna.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Teško sve to osim da si je sama odgojiš ..jer govore u mom kraju , "ne možeš staru kravu učiti voziti " ( pod voziti se misli da vuče kola a ne da vozi bicikel
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,543
Nabrojila si previše pravila koje bi trebala udovoljiti jedna jadna krava koja ne poznaje pravila ! Takvu kravu nećeš naći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S obzirom da je kolega brgud u pravu, trebaš odrediti kaj ti je prioritet. Mlijeko ili tele za klanje.
Ako je tele, onda neku od pasmina koje su primjerene za uzgoj u sistemu krava-tele. Ona bi udovoljila većini tvojih zahtjeva, a jel se kod nje može "ukrasti" malo mlijeka, nisam upoznat.
Ako je prioritet mlijeko, nek ti proba netko drugi odgovoriti.
 

katav

Novi član
Tu od
17 Stu 2017
Poruka
3
Imam previse zahtjeva?
Ne treba mi ni mlijecna ni mesna krava, nego neka kompromisna. Kod koza smo to rijesili tako da imamo mlijecne koze, ali mesnog jarca.
Ne znam moze li se tako i kod krava.
Mlijeko mi je bitnije, ali mi ga ne treba puno. 5 litara mi je sasvim dovoljno. a ni velicina teleta mi nije presudna. Koliko razumijem, svaka krava daje mlijeko, a i tele.
Skotsko govedo mi izgleda super, Komer. Hvala na sugestiji. Ima li sanse da skotskoj kravi maznem koju litru mlijeka dnevno? Jesu jako divlje?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
Kažu da su ko maze kad se nauče..dolaze na poziv i miroljubive su..4-7 litara mlijeka dnevno..prirodni malčer.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
...kad istarsko puštaš van iz štale, na svaki rog mu nabiješ balu sijena...da mu se nađe...:icon_rofl:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pa zar BUŠA ne ispunjava sve navedene zahtjeve?, a ne zahtjeva skoro ništa!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jučer na dnevniku prikazali u Lici krave od nekog čovjeka vani nevide se od snijega . Vojska se probijala do njih i nosila im sijeno.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Imam previse zahtjeva?

Problem je kaj takvu "gotovu" kravu teško kupiti, najlakše ju je odgojiti. Od teleta do krave, tako da je zdresirana(to su ti zahtjevi) na sve prohtjeve vlasnika.
Pasminski tebi treba mesni simentalac ili salers. Mesni simentalac i salers su dobre mesne pasmine za ekstenzivno držanje, a opet daju dovoljno mlijeka da se može "ukrasti" teletu.

Znadem jednog čovjeka koji drži krave ali ih ne muze već drži telad da ih sisa, kad ga proda (cca 180kg) kupi drugo koje nastavi, sebi ručno pomuze koliko mu treba od one koja ima viška mlijeka. Drži simentalca, kažimo u starinskom tipu, ishrana samo sijenom, prefinom kukurozovinom,...
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
856
Treba ti jedna najobičnija krava iz sela.
Vidi ako imaš kojeg mlijekara blizu, pa od njega uzmeš kravu koju ima u planu da ne drži više jer ima premalo mlijeka.
Nije sad da svaka krava iz te 'klase' tebi odgovara, moraš i ti malo da probereš. Bitno je, da ima normalno vime i nije divlja. Ak je steona još bolje, ako nije i ima mlijeka, uzmi neko tele, pa nek ga odgoji u toj laktaciji.
Ako ima neke probleme sa somatikom, tele pod njoj sredi to.

Razna stoka tipa škotsko ili istarsko govedo može bit i opasna zbog dugih rogova. Ne mora bit ljuta, pa te ipak može opalit rogom ako ju ujede neka muha ili slično.

U svijetu so to bile krave rase Guernsey, koja baš iz tog razloga nestaje, jer krave nisu prilagođene držanju u većim stadima.
Kod nas u Slo tom namjenu služi domača cikasta rasa.

sampionka_krav_0.JPG
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh