• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krave

  • Temu pokrenuo jasarevic
  • Datum prvog posta
J

jasarevic

Guest
Primjetio sam da je ovaj forum iskljucivo za Hrvatsku,a ja sam iz Bosne i Hercegovine pa bi mi bila cast cuti i vase misljenje. Svi znamo da je teska finansijska situacija na citavom Balkanu pa se sve vise ljudi okrece najstarijem zanatu,tj. poljoprivredi. ja sam momak koji je zavrsio gimnaziju,naravno,bez posla sam i imam 22 godine. Sa svojom porodicom sam pokrenuo posao koji je vezan za uzgoj muznih grla. Svaki je pocetak tezak,pa tako i ovaj moj. Uspio sam nabaviti traktor i jos nekolicinu prikljucaka za njega,te sam sagradio stalu koja me kostala 4 000 KM i uspio sam nabaviti 2 krave,i jednu junicu,koja je u moju stalu stigla kada je imala 14 dana sa farme jednog Hrvata koji zivi u Tuzli,kojeg covjeka jako respektujem i ugledam sa na njegov sistem rada.

Ali zbog nedostatka finansijskih sredstava,nisam u mogucnosti da sirim svoj biznis,i primoran sam cekati na novac koji mi donesu te 2 krave. Osjemenjene su prije 3 mjeseca. Jednu od te dvije krave je dan poslije sjemenjenja izbacila krv? Moze li mi iko objasniti sta bi to moglo da znaci?? i kako inace da znam da je krava ostala steona?

Takodjer bih zatrasio od vas savjet kako da hranim te krave?? Imam silazu,sijena,pravim im kombinaciju psenice,razi,jecma,zita,naravno uz to ide soja i kostovit. Kao sto mozete vidjeti hranim ih iskljucivo prirodnom hranom koju sam proizvedem, da li je to ispravan nacin?? krave mi nonstop variraju litrazu mlijeka. Ako ih hranim zelenom travom i ako su na ispasi idu preko 25 litara mlijeka,a zimi je to sve manje? Koji su vasi savjeti za ovaj moj slucaj i sta mi vi predlazete??? HVALA VAM NAJLJEPSE
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Pozdrav i dobrodosao!
Puno toga imas u temi stocarstvo,malo pregledaj,prouci,imas puno dobrih i korisnih savjeta...
 
J

jasarevic

Guest
hvala vam... novi sam pa i ne razumijem kako se ovo koristi...pa u prouciti...hvala
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Pozdrav i dobro nam došao!!

Forum jest Hrvatski ali nije isključivo za Hrvatsku, ima dosta članova iz BiH, Srbije, Slovenije...
Problemi vezani za poljoprivredu su svugdje isti, način spremanja silaže, ishrana krava, uzgoj teladi itd. je uglavnom svugdje isti.
Zato ako imaš kakav problem ili te nešto zanima slobodno pitaj
 

nlo1

Član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
497
kao sto rece kolega procitaj temu stocarstvo ima dosta toga... svaki posao je posao nije bitno sta covjek radi...

to sto ti je krava dan poslije osjemenjavanja pokaza krv znaci da je prestala sa vodenjem i to je dobar timing za osjemenjavanje,a kako znati dali je ostala steona sacekas 3 mjecesa i obavezno zovi veterinara da je pregleda da znas na cemu si,ako ne se ne bude opet krava tjerala a to ces znati tako da od tog dana kad ti je pokazala krv nakon 18 dana bi trebala opet da vodi,ako to bude slucaj onda nije ostala svena i opet zovi veterinara... a ako se da tako kazem umiri i prestane sa trazenjem onda je 80% steona...
 

Najnoviji postovi

Na vrh