• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kravlji sir

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Supruga mi do sada nije radila nikad svježi sir. Napokon joj je uspio od trečeg puta, ali vrhnja je dobila samo 1dl od 3 l mlijeka. Nije radila od veče količine jer nikako da joj uspije. susjed veli da nemože se dobit vrhnje, jer je još mlado mlijeko. Junica se otelila pred 12 dana. Po njegovom tek nakon 1 mj. je mlijeko dobro za svježi sir i vrhnje. Ako ima tko kakav savjet u vezi pravljenja svježeg sira i vrhnja. Molio bi ljude koji rade sireve da stave recepte kako se prave sirevi koje rade.
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Od kad ja tražim recepte za sireve po internetu, toga nigdje nema ili niko neće da keže...onako neke jednostavne recepte bez puno lagerovanja...

Mi u kući pravimo normalni sir ali nakon sto pokupimo pavlaku...(sir s smanjeni dijelom masti ...:D )...najbolji je kad se odmah jede ili kad se pomješa s vrhnjem, a preko zime pravimo tvrdi slani sir i to onako dobro dođe uz sudžuk, pastrmu ili neko drugo suho meso uz tv ili film...

U normalni friški sir ide oko 2-3 litre mlijeka a u ovaj tvrdi oko 10 litara za 1 kg sira...a recept sutra postavim ( nisam ja taj koji pravi ).
 
M

MOCO

Guest
od 5l mlijeka dobije se obično 1kg sira i kajmaka koliko je mlijeko masno, znači od malomasnog mlijeka nema se šta gore uhvatit! od friškooteljenih krava nije baš dobro za sir, najbolje je čekat par mjeseci ako se može! moji u mlijeko dodaju kiselo vrhnje iz trgovine i onda čekaju par dana da se ukiseli, jer kad ostave to sve "prirodno" već sam se nabaco tog

ova knjiga je odlična: http://shop.gospodarski.hr/products/124-mlijeko-od-muznje-do-sira.aspx
i nije skupa
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

gmiža

Član
Tu od
19 Kol 2007
Poruka
410
Supruga mi do sada nije radila nikad svježi sir. Napokon joj je uspio od trečeg puta, ali vrhnja je dobila samo 1dl od 3 l mlijeka. Nije radila od veče količine jer nikako da joj uspije. susjed veli da nemože se dobit vrhnje, jer je još mlado mlijeko. Junica se otelila pred 12 dana. Po njegovom tek nakon 1 mj. je mlijeko dobro za svježi sir i vrhnje. Ako ima tko kakav savjet u vezi pravljenja svježeg sira i vrhnja. Molio bi ljude koji rade sireve da stave recepte kako se prave sirevi koje rade.

Moja mama to radi na način da svježe pomuzeno mlijeko stavi na hlađenje u hladnu vodu, a nakon toga to ohlađeno mlijeko stavi na kiselenje prirodnim putem, dakle samo u neku prostoriju, ili sad kad neložimo peć na drva stoji u kuhinji na toj peći. Obićno nakon dani pol melijko se ukiseli i iz njega se onaj gornji dio obere-to je vrhnje a ostatak se stavi grijati. Inača kod nas se mlijeko oduvijek kiseli u glinenim čupovima za tu namjenu. Mljeko koje se ukiselilo grije se u tim glinenim loncima na način da se naloži peć na drva i oni se stave na rub preći a ispod njih se podloži glineni crijep da se mlijeko ne zagrije preneglo. Dok se mlijeko grije mješa se povremeno i kad se odvoji sirna masa o d sirutke izcijedi se u plastične cjeiljke da se još preostala sirutka ocijedi. Sir se jede sviježji s vrhnjem ili se osuši u sirnici i dobije suhi sir.
Ponekad radi i kuhani sir, ako vas zanima mogu i taj recept napisat. Inače kod kuhanog sira nema vrhnja i on je punomasan, a i mlijeko se ne treba kiseliti na prirodan način
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hvala svima na savjetima. Budem probao tako. Gmiža kuhani sir je uspio bez greške, hvala.
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ovako ja radim sir od kozjeg mlijeka, mlijeko ocijedim i stavim kuhati ( oko 3 l jer i za to skupiti mi treba 2-4 dana, do tada čuvam u frižideru), kada zakipi ugasim i ostavim kratko hladiti, dodam alkoholnog octa koliko l mlijeka toliko žlica octa, lagano umiješam i ostavim. Ako je sve OK brzo počne siriti, kada se ohladi procijedim i ostavim u situ da ode sirutka iz njega. I to je to. Tako dobijem mekani sir.
Ono što mene zanima je kako dobiti tvrde sireve, one koji se dime, koji je postupak, te one koji izgledaju "plastično".
 
M

MOCO

Guest
to sa octom je nešto kao mozarela i nema okus kao tzv "svježi kravlji sir" gdje se mlijeko mora ukiseliti pa onda zagrijat pa onda ocijediti!

u onoj knjizi (60kn)što sam vam stavio link imate sve o sirevima, ja sam mami kupio, a najviše je ja listam jer ima puno o obračunu mlijeka i svašta.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
moj način izrade kravljeg sira, uzmem 6 litri svježeg domaćeg mlijeka i stavim u lonac na toplo, za dva dane se ukiseli, skinem vrhnju i narežem sa dugačkim nožem na kockice te dodam malo jabučnog octa i stavim na peć te tu i tamo promiješam i čekam da se zagrije do 40 stupnjeva, nakon toga mičem i stavljam na stranu cirka pola sata, nakon toga se sirutka odvoji, sirutku u jednu posudu a sir u cjediljku, od 6 litara mlijeka imam cirka 1,5kg sira, oko 3 dcl vrhnja, oko 4 litre sirutke, ništa ne zagrijavam tako da je sve faktično sirovo..i to je to
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
dali je netko od vas probao staviti obični kravlji sir u crijevo za kobase? ono obično plastično ili kolageno. sa ciljem sušenja u crijevu. znam da se inače sir suši u gazi.
imali još koja tehnika?
 

miro1234

Novi član
Tu od
2 Stu 2022
Poruka
5
Poz ekipa,ovako,poceli smo radit doma kuhane sireve,sirevi su odlični po okusu,ali naime,problem je sta sir kad se reže raspada se,nemoze se odrezat ljepo na šnjite,kao da nije dosta tvrd,kalupi su samoprešajući iz probiotika,sa time da još stavim gore cca 2 kile utega,sir stoji u kalupu okvirno 8 sati..u cemu bio mogao bit problem?
 

Najnoviji postovi

Na vrh