• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krčenje starog voćnjaka

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
2014_02_13_11_51_18.jpg
[/url]
photo hosting[/IMG]

2014_02_13_11_52_20.jpg
[/url]
photo hosting[/IMG]

napokon ja vrijeme dozvolilo da stroj odradi svoje... za par dana bi to trebalo ličiti na nešto...:cool2:
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
Imam pitanje,

Iskrcio sam jedan manji teren koji je prije bio obradjivan, a onda je narasla suma.
Sumu sam prepilio no panjevi tj korijenje je ostalo, a stroj nemoze doci do te parcele. Htio bih to korijenje, s obzirom da ce nagodinu opet baciti mladice, premazati herbicidom, pa me interesira koji herbicid preporucate? Stabla su ugl od hrasta crnike
Hvala
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Premazi nekim totalom, iako sada kada je gotova vegetacija ne znam koliko će učinkovito biti. Ja bi rađe pošpricao totalom kada baci mladice.
Za što bi koristio tu parcelu?
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
To sam i mislio na proljece, sada sam prepilio crniku na cca 2m visine pa cu na proljece do tla i onda sa totalom, valjda je to ok. Dal da ga razrjedujem po uputama ili da pustim jacu koncentraciju? Ima nesto bolje od totala?

Za nista se ne bi koristilo, eventualno mi je namjera posaditi par stabala smokve i nekoliko podloga za tresnje, bitno mi je samo da ne bude gusta suma, a za pola godine cca bi pustio koze na ispašu tamo jer pretpostavljam da ce oštruga (divlja kupina) prva niknuti pa da se ne zagusti
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja sam stavljao jaču koncentraciju, ali sam to prije radio sa Cidokorom, ne znam kako djeluju novi herbicidi. Kao da se sjećam da su ljudi pisali da možeš izdubit panj odozgo i stavit soli u rupu, koliko se sjećam netko je možda i staro ulje spominjao.

Za namjenu zemljišta pitam jer ako ne izvadiš korjenje a sadiš druge voćke postoji velika opasnost od zaraze korijena. Malo mogu pomoć mikorize i pošpricat jame sa bakrom, kao i korijenje sadnice namočit u bakar. Inače se na mjestu krčenog voćnjaka ništa ne sadi 5 godina.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
mislim, nije to puno crnike na tom mjestu, nego znam iz iskustva da kad porezem stablo crnike do tla, dogodine će doć samo kaos od niskog granja, pa bi zato to prošao sa herbicidom, voćke koje ću posaditi nisu blizu tog korijenja, pa se nadam da neće biti problema...
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
74
Pozdrav... koju cijenu ponuditi za zapušteni voćnjak, nije obrađivan cca 10 godina. Treba ga iskrčiti. Veličina zemljišta ja 1 ha. Zemlja je dobra, lokacija Međimurje. 20240127_170339.jpg 20240127_170310.jpg 20240127_170250.jpg
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Ovo ako nema neke velike drvne mase, najbolje zapalit, sad je suho i biće ovih dana bez padavina, ako kuće nisu blizu.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,087
Problem bude predstavljalo korijenje. Što bi ti sa tim zemljištem? Da li bi ga pretvorio u oranicu ili bi opet sadio voćnjak? I u jednome i u drugome slučaju ćeš morati orati ili čak rigolati (ako planiraš oformiti voćnjak). Da li misliš krčiti sam ili platiti nekome? Napravi si kalkulaciju koliko bi te to koštalo i onda prema tome probaj odrediti cijenu koju bi ponudio. Koliko vlasnik traži za ovakav zapušteni voćnjak? Koja je cijena poljoprivrednog zemljišta u Međimurju?
 
Posljednje uređivanje:

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
74
Želim ponuditi neku realnu cijenu... za sad još neznam da li će biti oranica ili ću ponovno podizati trajni nasad. Mislim ponuditi cijenu poljoprivrednog zemljišta umanjenu za 50% zbog dodatnog posla krčenja. Svjestan sam svega što krčenje nosi sa sobom, većinu toga obavio bih sam,. Jedino bih unajmio nekoga s kombinirkom za čupanje panjeva. Jel to po vama realna cijena za ponuditi? Ne mogu to platiti isto kao poljoprivredno zemljište koje je u funkciji kao takvo, dok ovdje ima puno posla da se to privede svrsi.
 

MeđiMurec

Član
Tu od
13 Sij 2021
Poruka
74
Nakon kombinirke bi išlo rigolanje i ručno skupljanje većih korjena koji budu ostali, bar je tak nekakav okvirni plan
 
Na vrh