• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krečemo sa OPGom

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Pozdrav majstori,

Moja cura i ja krećemo sa opg-om. Odlučili smo se tome jer je moja cura agronom a ja obožavam takav posao kad znaš kaj si napravio tj. kada vidiš svoje plodove rada. Osim toga si zaslužiš bar nekaj usput.

Trenutno smo oko 6000 sadnica posadili. Ima svašta i svačega: rajčice, paprika, krastavci i to svega razne sorte. Postavili si budemo plastenik 20x4.5m samo čekamo da se vrijeme popravi. Čitam svugde da se grije plastenik. Naš se nebude.
Ostatak povrća kaj ne bude stao u plastenik ide na otvoreno. Trenutno mi cura dela popodne kroz sezonu a ja ujutro. Tak da je moja misija zalijevanje sadnica i grijanje da im bude uvijek oko 15 stupnjeva.

Saint pierre rajčica je več probila zemlju u raste kao luda. Drugo mi još ništa nije izašlo. Ali trebalo bi uskoro.

Pa ako netko ima kakve savjete za zelenog poljoprivrednika samo mi ih dajte :(call):

A ja jedva čekam da se vrijeme ustabilji da mogu krenuti sa montažom plastenika. :tractor:

Ja nisam imal curu agronomku,pa sam ipak znao neke osnovne stvari o povrtlarstvu,kad sam prije 10-tak godina krenuo u taj posao...
Prvo i osnovno,sorte poput Saint Pierrea su za sadnju u vrtove ili na okućnice,a ne za neki komercijalni uzgoj od kojeg bi trebalo očekivati neku zaradu...za to služe hibridi...
Što se tiče pikiranja presadnica, ono je svakako isplativo i ima svoje prednosti,samo se cijena povrća u zadnjih nekoliko godina toliko srozala da je potpuno neisplativo takvu presadnicu saditi na otvoreno polje zbog kasnijih niskih otkupnih cijena...
Svakako je puno bolja varijanta kao početniku naručiti gotove flance od nekog flanc majstora,nego ići sam u takav poduhvat kao početnik,a tamo možeš dobiti i neke osnovne savjete koji hibrid izabrati,kao i kasnije oko uzgoja,jer uvijek će se naići na probleme u uzgoju...
Puno sreće Vam želim,jer u ovoj državi nam je, svima koji se na bilo koji način bavimo poljoprivredom, prijeko potrebna...
 

adan

Član
Tu od
5 Sij 2013
Poruka
410
Sve je to lijepo,sadnja,branje,prodavanje itd,ali pitam ja tebe dali si stavio na papir koliko moraš plaćati nameta državi na taj OPG?Ako si izračunao,stavi tu brojke na forum.Ne zbog mene,jer ja znam šta košta,nego zbog drugih mladih koji bi željeli isto kao i vi.U emisiji "plodovi zemlje" bio je prilog(možeš to naći i sad na stranici HRT-a ) o ljudima koji su otvorili OPG i nakon šest mjeseci su ga zatvorili jer su im stigle uplatnice za razne namete.Sad im je ostao taj dug,a OPG-a više nema.Zato se nadam da si upoznat sa svakim slovom zakona,jer kožu će ti oguliti prije nego zaradiš 10 kn.Ja sam uzgajivač malina i htio sam otvoriti OPG,ali kad sam vidio da 80% svega moram dati državi,lagano sam odustao i sad sve radim na crno.Šlepam se uz druge koji imaju OPG i tako pomalo.Zato pazi,entuzijazam je dobra stvar,ali kad ti država pokuca na vrata,nema nazad.Sretno.

O kojim je nametima riječ. Ljudi su zaposleni, dakle plaćaju mirovinsko i zdravstveno osiguranje po osnovi nesamostalnog rada. Do prometa od 80.500,00 kn godišnje ne ulaze u porezni sistem. Dakle nema nikavih nameta. Hrabro naprijed i držite se. Poljoprivreda ima dobrih strana, meni je najbolja ona da neuspjeh jednostavno zaoreš i ideš dalje.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
što se neuspjeha tiče,uvijek ga ima i ako je manji od 20%,ja to smatram extraprofitom,a u povrtlarstvu si to možeš dozvoliti,jer još uvijek nisu ulaganja na nivou ratarstva,tamo moraš uložiti 8000 da bi dobio 10000...

kaj se tiče flanc majstora ,imam čovjeka za preporuku,ali mislim da bi zagiju to bilo predaleko...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Evo dugo me nije bilo na forumu. Imamo posla uvrh glave, budući da se bavimo OPG-om poslije našeg regularnog radnog vremena.

Bili smo prošli tjedan u petak i subotu na placu :icon_mrgreen:
Bakice su nas malo grdo gledale al smo se brzo skompali.

U petak nas je samo malo živcirala jedna žena koja preprodaje povrće pod svoje. Kada je u petak donesla 10 vreća graha i pun kombi robe, ja sam si mislil: "u ***** ti kak je ta žena vrijedna". A kada je u subotu donesla opet pun kombi robe i rekla da je to ona sama brala, ja sam si mislil :"da sigurno. Negdje u ZG-u na placu".

I bila još jedna druga žena, koja imala puno robe. Ali za nju znamo da se cijela obitelj muči ko konji pa mi drago da si zasluže.

Ipak težak početak i teška konkurencija. Ali naš paradajz je našel ljubitelje :icon_syda: Koji su u petak kupili 3 kile i u subotu došli po još :icon_mrgreen:

Sa vremenom će ljudi možda početi cijeniti nešpricano, kvalitetno i ukusno povrće. Samo treba biti uporan. Mogu reći da mi se sviđa atmosfera na placu :drink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A jel kako je lijepo popričati sa ljudima,nasmijati se,izvaliti koju bedastoču.Većina kupaca voli izmjeniti par riječi,neki ti ispričaju sve životne probleme,a ima i teških mrguda koji ti pokvare dan.Ali takvih je malo.Ja im većini znam doskočiti pa im nije jasno na kraju imaju li se razloga ljutiti ili nasmiješiti.Takvi su mi najdraži-dok ih malo zavitlam pa otvore oči i usta i ne znaju što bi rekli,a kada odu meni smiješak od uha do uha .
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Zagi, vidim da si iz zagorja...Iz kojeg dijela?
Inace ja inam vrt samo za sebe.
Volim poljoprivredu, znaci ne vidim tu neku zaradu ali jednostavno rad u vrtu me opusta i to je ono vrijednije od novca...
Inace sam nezaposlena, pa sam citala malo o otvaranju opg-a, ali koliko sam uspjela procitati, ako sam dobro shvatila, otvaranje opg z zaposlene je besplatno i jednostavno, a nezaposleni bi trebali placati ne znam sta sve ne...
Tako da se ne vidim trenutno tu..mozda u buducnosti kao hobi...
Inace ja bih i badava isla na plac prodavati :)
Ta atmosfera, kad maknes sipce i prekupce je super:)
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Kaj se tiče flanci. Prodali smo sve za 2 tjedna. Flance su bile tako lijepe i zdrave da ove s placa nisu bili par našima. Tak da se sami sebi čudimo po kojoj logici su nam s prve flance tako uspjele.
Možda zvuči naivno i glupo, ali naš cilj je samo da uzgojimo kvalitetno a ne kvantitetno. Povrća ima puno i to razno raznog po placu. Ali kvalitetnog, domaćeg, jako teško najdeš. I možda budu to jednom shvatili kupci.

@loncin
nisam videl tvoju poruku kad sam bas pisal. Mi smo iz okolice Krapine. Nekaj je kostalo otvaranje OPGa, biljegi i te stvari. Al ako si nezaposlena onda neznam kak to ide. Vjerovatno moras placati nekaj u mirovinski i za zdrastveno. Ali nemam pojma kaj i kolko.

Sve u svemu od toga nebi mogli zivjeti. Jednostavno imamo premalo povrsine, nemam traktor i prikljucke nego samo kultivator, prikolicu i frezu. A i za zivot trebas toga prodat ohoho. Jednostavno nemozes se probiti na trzistu kad je sve poplavljeno masovnom industrijsko branom i obradjenom robom. Tesko, jako tesko.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Evo dugo me nije bilo na forumu. Imamo posla uvrh glave, budući da se bavimo OPG-om poslije našeg regularnog radnog vremena.

Bili smo prošli tjedan u petak i subotu na placu :icon_mrgreen:
Bakice su nas malo grdo gledale al smo se brzo skompali.

U petak nas je samo malo živcirala jedna žena koja preprodaje povrće pod svoje. Kada je u petak donesla 10 vreća graha i pun kombi robe, ja sam si mislil: "u ***** ti kak je ta žena vrijedna". A kada je u subotu donesla opet pun kombi robe i rekla da je to ona sama brala, ja sam si mislil :"da sigurno. Negdje u ZG-u na placu".

I bila još jedna druga žena, koja imala puno robe. Ali za nju znamo da se cijela obitelj muči ko konji pa mi drago da si zasluže.

Ipak težak početak i teška konkurencija. Ali naš paradajz je našel ljubitelje :icon_syda: Koji su u petak kupili 3 kile i u subotu došli po još :icon_mrgreen:

Sa vremenom će ljudi možda početi cijeniti nešpricano, kvalitetno i ukusno povrće. Samo treba biti uporan. Mogu reći da mi se sviđa atmosfera na placu :drink:

Atmosfera na placu je ludilo...:mur:
Evo ja bio jučer i tak mi je bilo lijepo da danas uopće ne moram ići,sit sam ga za cijeli tjedan...
Najprije ujutro moram gledat kak cigići istovaraju dva kombija ukradene robe,kaj su nabrali za vikend na njivama,a onda tu istu dalje raspačavaju lažni poljoprivrednici,kaj ne znaju kak motika izgleda...
Najžalosnije je to kaj im ja sa cijenom ne mogu konkurirati,jer niti jedni,niti drugi nisu lipe uložili u ono što prodaju...
Kad sam si išal kupit nekaj za popit,da ne riknem od žeđi na 30+,klošar mi se već nastanio na prazni dio štanda i spremal se da si malo odrema ispod suncobrana nakon pola litre rakije,tak da je moral redar intervenirat...
Divne li države...
Najžalosnije je to kaj ekipa koja prima debele plaće svaki mjesec i sjedi u klimatiziranim uredima ništa ne radi,jer da rade,ja takve stvari ne bi moral svaki dan gledat oko sebe...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
bogme da, naši cijenjeni cigojneri su počeli radit luk na veliko...bem ti miša, noćima ne spavam zbog svojih pol rali...:(:
bijeli ducato i crni iveco...puni luka...
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Nadajmo se da je takva akcija kakva je sad bila u Rijeki (vidi vijesti na agroklub) šalje poruku takvim lopovima i prevarantima da ne uništavaju tržište poštenih ljudi koji su zgubili hektolitre znoja na polju.
 

marijan1

Član
Tu od
16 Velj 2013
Poruka
225
baš mi je fora ovak nevino idealiziranje mladog početnika...hektolitri znoja,poštenje,cijeniti kvalitetu

poetično,nema kaj

nhf Zagi,samo se prisjećam svojih početaka...
 
Na vrh