• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krečenje voćnjaka

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Pošto je ovih dana bilo lijepo vrijeme koje sam iskoristio za krečenje voćnjaka. Krečenje je išlo veoma lako i brzo, pa reko da podjelim to iskustvo.

Uzmete najobičniju lećnu prskalicu od 10 l. Skinete filter, a stavite veću diznu. Najbolje crvenu herbicidnu jer baca tečnost u liniju, a ne u krug. Takoće je lakše krečiti sa herbicidnom, a i prosipanje kreča sa manje.

Smjesa za krečenje.
- Kreč 25 Kg u vreći (zidarski)
- Kuhinjska so 1 Kg (poželjno kamena, ne morska)
- Sumpor 1 Kg.

Sastojke sve razmutiti u vodi i ostaviti da ostoji najmanje 2 dana. Zašto zidarski a ne živi (negašeni) kreč. Zato što se mnogo bolje pokazao od negašenog jer se manje spira i bolje stoji na stablu. So daje ljepljivost i doće kao neki emulgator. Kad kreč odstoji dobro ga promješajte i procijedite kroz ženske najlon čarape. Mogu i korištene (po mogućnosti od komšinice :(giggle): :(giggle): :(giggle):) samo da ne budu pocijepane. Procjeđenu smjesu ponesete na voćnjak plus još neko bure od 40-50 l sa ugrađenom česmom. Smjesu sipate u bure koje još malo razrijedite, ali pazite da ne bude previše rijetko, isto tako ne pregusto jer teže prolazi kroz diznu. Bolje ostaviti malo gušće pa poslije usuti vode direktno u prskalicu, s vremenom se uhoda koja gustina treba. Zatim neposredno prije samog sipanja u prskalicu uzmete lijevak preko kojeg stavite zensku nalon čarapu, pustite kreč na česmu iz bureta, tako da se kreč još jednom procijedi. Zašto još jednom prije sipanja. Zato što se kreč suši na stijenkama sudova i prvi grudvice koje začepljaju diznu prilikom krčenja.

Kad smo nasuli kreč u prskalicu, onda pristupimo krečenju. U prskalici ne treba stvarati jak pritisak, jer se onda kreč puno rasprskuje. Sa ovakom metodom se može lako okrečiti od 300-400 stabala i to da se kreči cijelo deblo, ne samo do prvih grana. A evo malo i slika kako to izgleda.



 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
ja špricam sa atomizerom u nekoliko navrata dok se ne zabijele

koliku gustinu praviš, kao za smjesa za palačinke , gustina kao jupol ili...

jel možda pregusta tekućina smeta pumpi
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Da bi bijelilo ostalo sto duze mora biti sto tanji sloj, rekli bi neki kao sveta vodica,,,
i sam sam prije robovao debljini ali sa iskustvom sa spoznao da sto je tanji sloj duze ostaje na stablu jer se ne ljusti i ne otpada,,,

Meni je dovoljno 10 litara tekucine razmazane kistom za cca 900 satabala, doduse do visine cca 70-80 cm,,,

2z5qj5l.jpg
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Zašto se voćke kreče? Jeli potrebno krečiti sve voćke, ili samo ranije (trešnje, breskve, marelice,šljive i slićne?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Krecenje vocaka radi se prije svega da tjekom zimskih i proljetnih mjeseci nebi doslo do pucanja kore,,,
prevelike temperaturne oscilacije su razlog pucanja kore pa se krecenjem sprijecava pretjerano zagrijavanje debla a samim tim i mogucnost pucanja kore,,,

buduci da se u krec stavlja i sumpor sam postupak znaci ima i fungicidno djelovanje,,,

nadalje proljetnim krecenjem se direktno utjece j na odlaganje kretanja vegetacije jer bijela boja odbija sunceve zrake te otežava zagrijavanje debla i tako usporava kretanje sokova,,,
to je posebno vazno kod kasnijih proljetnih mrazova,,,
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
gustina kao jupol

Pa nije baš toliko gusto, ajde recimo u odnosu 60:40 (jupol-voda)


Da bi bijelilo ostalo sto duze mora biti sto tanji sloj, rekli bi neki kao sveta vodica,,,
i sam sam prije robovao debljini ali sa iskustvom sa spoznao da sto je tanji sloj duze ostaje na stablu jer se ne ljusti i ne otpada,,,

Probavao sam razne kombinacije, ali ova se pokazala najboljom. Kod mene kreč ostane skoro do kraja aprila (na šljivama). Mislim da je bolje gušće, bar se u praksi pokazalo. Dok na brskvi koja ima hrapavu koru skoro dočeka drugo kračenje.

Da li koristiš negašeni kreč (živi) ili ovaj zidarski u vreći. Ovaj živi se mnogo brže sapira i više ljuštri.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovakvo,,,

vapno-vreca.jpg


Meni je praksa pokazala da je mnogo bolje ako je rjeđa smjesa jer deblji nanos se vrlo brzo oljusti,,,
kako sam vec napisao ja sam do sad radio samo sa cetkom ali ovo sa prskalicom ne cini se kao los potez,,,
probat ce se u svakom slucaju,,,
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
To je baš taj kreč (živi), ako je to baš taj sa linka http://www.trgonom.hr/proizvodnja.htm to je problem što se ljuštri. Samo ovaj je gotov već razmućen.

Evo i malo pojašnjenje u vezi kreča:


Znači treba uzimati kalcijum-hidroksid. Bar se meni pokazao ubjedljivo najboljim.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A, probat cemo pa javim dojmove,,,
u svakom slucaju ne moze se pogrijesiti bilo kojim da se ide, stvar je samo u tome koliko dugo koji izdrzi gore da sluzi svrsi,,
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Toje krecenjeje po meni odlicno a dali se moze uradit krecenje prije rezidbe mislim sad dok malo otopli ili si tatkodvd vec uradio rezidbu
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Može, ali ne daje puni efekat. Krečenje treba obaviti u 11 ili najkasnije u 12 mjesecu. Mada ako bi uradio ovih dana nebi bilo kasano. Nisam još počeo sa rezidbom, obično krajem januara kraćem.
 

zlatko2

Član
Tu od
10 Velj 2013
Poruka
89
Sad je malo prehladno za krečenje, jer bi se vapno smrzlo. Ja sam, zbog drugih obaveza, malo zakasnio pa namjeravam to učiniti čim se temperatura digne iznad ništice. Jel to u redu?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Javljaju za vikend temperature u plusu, bar kraći dio dana. Pa bi se to moglo iskoristiti za krečenje, pogotovo ko ima manje stabala, a nije stigao do sad.

Evo i jedan zanimljiv podatak u vezi krečenja, Prikaz temperatura kore stabala bez i sa krečenjem.

 
Posljednje uređivanje:

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Da malo dignem temu iz mrtvih :D

Pitao sam u par trgovina za sumpor u prahu za krečenje voćaka i svi su me blijedo gledali i rekli da nema tako šta :unsure:

Da li netko može poslati link ili naziv pod kojim kupuje sumpor za krečenje? Vidim da ima i neki u granulama, ali nisam siguran da li se taj može koristiti?
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Ma znam to, al svugdje vidim da se u kreč doda sumpora i soli, soli da bolje hvata, a sumpor kao fungicid
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,334
Onda dodaš sumpor u bilo kom obliku. Imaš tekući i u obliku vodotopivih granula. Ne postoji specijalni za krečenje. Dozirač po uputi proizvođača. Ko npr za zimsko prskanje. On je fungicid u bilo kom obliku. Uzmi gašeno vapno,ne u prahu. I ne treba nikakva sol. Ako uzimaš u prahu,obavezno namači 24 sata prije korištenja
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,641
I ja stavljam isto sumpora malo u kreč....a sad se ne mogu sjetiti kak se zove taj prah. Ak se sjetim pogledati napišem
 

Najnoviji postovi

Na vrh