• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

krizantema

marina83

Novi član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
2
ukucaš u google "web osnove cvjećarstva" i skini prvi link koji ti otvori ... ima dosta o uzgoju krizantema ... s tim da treba s rezervom uzimati neke podatke ...npr vrijeme zamračivanja ovisi o podneblju isl.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Prvi put radim multifloru sitnog cvijeta u loncanicama.
Rasadena je 20.06 oziljena presadnica u posude 20cm.
Zanima me pinciranje kada ,kako i koliko puta.
Neke presadnice sam dobio vece u startu i one bolje i napreduju.
Cuo sam da se pincira nakon 2 tjedna kad je prirast presadnice oko 4cm,a pincira se vrh oko 1,5cm.
Neznam sta da radim jer bojim se zeznuti nesto.
Ove bolje-vislje bi trebalo ubrzo a one manje-slabije nek stoje.
Buni me to sto negdje imam po 3 grane pa neznam jel treba skratiti sve 3 ili samo jedna.
Svaka pomoc dobro dosla.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637

Zanima me dal u ovom stadiju trebam nesto pincirati jer prvi put radim krizantemu.
Nebih volio nesto zeznuti pa molim pomoc cvjecara koji su voljni da mi odgovore.
 

ron82

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
6
Skracujete sve grane. Mi prvo pinciranje radimo tako da biljci ostavimo 4 do 6 listova. Nakon sta izbiju grane iz tih listova onda pustimo da nam te grane narastu i kad grane ojacaju onda opet pinciramo tako da svakoj grani ostavimo 4do 6 listova i tako nekoliko puta. Ako pincirate previsoko biljka neće imati lijep oblik i što je još gore lako ce pucati. U ovo doba godine koristimo kristalon 19-6-20. Ako imate još kakvih pitanja slobodno pitajte.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Hvala ron@
Evo slike najvecih qanuc blanc one rastu ko lude.
Trebam li sto napravit sada
 
Posljednje uređivanje:

ron82

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
6
Ja bih ih jos pincirao . Previsoke su . Druga stvar mislim da su vam preblizu jedna od druge .Mi ih stavljamo na 55 cm razmaka računajući od centra posude. I ako se zelite ozbiljno baviti njima trebate uloziti u par stvari. Prvo tlo treba biti pokriveno telom ( cca 5 kn 1m 2 ) , drugo trebate imati zalijevanje sa vezicama ( s trakama ce te imati problem kad ih budete htjeli pakirati i lomit ce se ) i treće trebate imati mreze protiv krupe iznad njih . Polikat cu kako je u nas poslozeno pa cu staviti slike kad stignem.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Znam ja kako to izgleda na foliji,jedino to navodnjavanje s vezicama nisam vidio.
Moje su bile u plasteniku do nedavno pa sam ih izneo van jer mi treba plastenik za druge stvari a i previse su se duzile u visinu.
Nisu mi sve sorte jednake neke su niske i same od sebe imaju lijepu formu.
Ove visoke neznam koliko da pinciram,obicno sam im kidao samo vrh da bi poslije iz te grane dobio jos par grana al im je visina i dalje ostala ista.
Zvao sam bio covjeka sto mi je prodao presadnice i on je rekao da ce te biti najvislje i da ih treba par puta pincirati.
Takoder sam kidao vrhove onih grana sto su izbacile vrh slican cvijetu jeq sam cuo da te grane treba pincirati.
Kod mene je razmak 60-60 od centra saksije, mada tako na sliki ne djeluje.
Hvala ti na pomoci jer ti si jedini odgovorio na moj post.
 
Posljednje uređivanje:

ron82

Novi član
Tu od
28 Ruj 2016
Poruka
6
Na prvoj slici imate mali grafički prikaz pinciranja. Na drugoj vidite vezice kako ih ja zovem, a na trecoj imate oblik kakav je dobar ako se pravilno pincira.Mi ih nastojimo pincirati nisko jer ako se pincira visoko onda pucaju.Na zadnjoj slici mozete vidjeti prošlogodišnji rezultat.
Recimo ove crvene su pincirane previsoko i zato su nam pucale kao što mozete vidjeti na slici.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Hvala ti sto si se potrudio da mi pojasnis neke stvari a slike mi jos vise govore.
Vidim da si ulozio mnogo truda u proizvodnju i da znas svoj posao.
Jasno mi je sto su vezice kad vidim sliku nagodinu cu i ja uloziti u taj sistem,jer se bavim povrtlarstvom pa imam bunar,pumpu i dosta toga.
Moram biti zadovoljan ove godine jer mi vise od pola ima formu kao kod tebe,te su se same skoro oblikovale i nisu visoke a ostale cu sutra ispincirati tj.smanjit cu im visinu i potaknuti bocno grananje.
Te sto su visoke trebao sam u startu prekratiti jer su bile puno vislje od ostalih, sada su mi one sto su bile manje puno bolje oblikovane.
LP.
 

Najnoviji postovi

Na vrh