• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruška Tepka

B

Boris

Guest
Dali ko zna koji način kako posaditi nove nasade ove kruške kako se razmnožava i bilo šta o njoj, ja osobno imam krušku promjera debla 1,30 metara i kad rodi svake 2 godine rakije ima ko u priči i vrhunska je. U budućnosti htio bi komercialno peći rakiju od nje i zasaditi nasad pa ako ko ima ideja nek se javi sa savjetima.

Na netu sam pročitao da neki čovjek cijepi na podloge starih krušaka, ali ne razumijem šta cijepi jer mladice oko debla ne rastu, kako je onda razmnožava!!
 
B

Boris

Guest
Re: KRUŠKA TEPKA

Na netu sam pročitao da neki čovjek cijepi na podloge divljih krušaka, ali ne razumijem šta cijepi jer mladice oko debla ne rastu, kako je onda razmnožava!!


Sad tek vidim kakve gluposti pišem, htio sam zapravo pitati dali rastu mladice, novi izdanci ispod tepke, i dali ko ima iskustva s cijepljenjem na divlju krušku najbolja metoda postupak.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Re: KRUŠKA TEPKA

A jel ima ta tepka neki drugi naziv? vidim na guglu da je poznata sorta, ali je ne mogu naći u literaturi.
 
G

greny

Guest
Re: KRUŠKA TEPKA

U obitelji domaćih, starinskih sorti voća u nas je i kruška tepka, poznata još kao tepkovica, tepača, pečenica ili vinogradarska kruška.
 
B

bank

Guest
Re: KRUŠKA TEPKA

Boris kaže:
Na netu sam pročitao da neki čovjek cijepi na podloge divljih krušaka, ali ne razumijem šta cijepi jer mladice oko debla ne rastu, kako je onda razmnožava!!


Sad tek vidim kakve gluposti pišem, htio sam zapravo pitati dali rastu mladice, novi izdanci ispod tepke, i dali ko ima iskustva s cijepljenjem na divlju krušku najbolja metoda postupak.

Pozdrav, najlakse ti je da das u rasadnik koji radi kruske, pupoljke da ti oni nakaleme. Mada ne maoras da kalemis na divlju krusku na sejanac, mozes i na neku vegetativnu ba29 sydo ... samo moras da obratis paznju na kolicinu aktivnog kalcija u zemljistu i da li je tepka kompatibilna sa ovim podlogama. Ja ne znam da li je kompatibilna ali ovako mozes da dobijes dobar zasad laksi za obradu.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: KRUŠKA TEPKA

...sa divljom kruškom su sve sorte kompatibilne. Samo trebaš te divlje podloge proizvesti iz sjemena, a nikako ne vaditi samonikle divljake po kojekakvim šikarama :shock:
 
B

Boris

Guest
Re: KRUŠKA TEPKA

Pozdrav, hvala na odgovoru.

Pozdrav, najlakse ti je da das u rasadnik koji radi kruske, pupoljke da ti oni nakaleme.

Dali možda znaš kakav kvalitetan rasadnik koji bi se htio s tim igrati. meni bi trebalo za početak nekih 50-100 sadnica.
 

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Re: KRUŠKA TEPKA

Boris kaže:
Pozdrav, hvala na odgovoru.

Pozdrav, najlakse ti je da das u rasadnik koji radi kruske, pupoljke da ti oni nakaleme.

Dali možda znaš kakav kvalitetan rasadnik koji bi se htio s tim igrati. meni bi trebalo za početak nekih 50-100 sadnica.
...imaš u Bapskoj kod Iloka privatni rasadnik, ako ti nije predaleko...
 

Zahar

Novi član
Tu od
20 Svi 2013
Poruka
13
Dali ko zna koji način kako posaditi nove nasade ove kruške kako se razmnožava i bilo šta o njoj, ja osobno imam krušku promjera debla 1,30 metara i kad rodi svake 2 godine rakije ima ko u priči i vrhunska je. U budućnosti htio bi komercialno peći rakiju od nje i zasaditi nasad pa ako ko ima ideja nek se javi sa savjetima.

Na netu sam pročitao da neki čovjek cijepi na podloge starih krušaka, ali ne razumijem šta cijepi jer mladice oko debla ne rastu, kako je onda razmnožava!!

Mozete li slikati to stablo i plodove da vidimo kako izgleda?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
imam je ja, rodi svake godine.

Fora je s njom da ne počinje rodit do neke starosti, cca 10 god....

Iz ove će bit 400-500kg....

37zvnoo53cozq9er1uio.gif



Masa ljudi me pitalo za sadnicu al ispod nje ne raste mlađe....
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,752
Ja sam imao tepku ali je u ratu dobila par gelera i osusila se. Rakiju ne pijem pa neznam kakva je ali kazu da je najbolja od tepke
 

Zahar

Novi član
Tu od
20 Svi 2013
Poruka
13
Fora je s njom da ne počinje rodit do neke starosti, cca 10 god....

Iz ove će bit 400-500kg....



Koliko je stara?U kom mesecu su plodovi zreli?Ako ces imati vremena slikaj i plodove..pozdrav
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Fora je s njom da ne počinje rodit do neke starosti, cca 10 god....

Iz ove će bit 400-500kg....



Koliko je stara?U kom mesecu su plodovi zreli?Ako ces imati vremena slikaj i plodove..pozdrav

plodovi će sad počet zorit krajem 9-og...

Kolko je stara - puno više nego ja pamtim i dosta više od mene, ima barem 40 god....
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
plodovi će sad počet zorit krajem 9-og...

Kolko je stara - puno više nego ja pamtim i dosta više od mene, ima barem 40 god....

e sad ne znam kako krajem devetog, jer je kod mene počela dozrijevati krajem osmog i skoro je već gotovo. bilo je krušaka, samo što mi ne pečemo rakiju, a ljudima koji peku sam nudio kruške, samo si moraju doći pobrati, nisu željeli, rekli su da će doći ako ja poberem. možeš si mislit.
i kruška je stara preko 120 godina. sađena je oko 1890.-1900. godine. I tepku se treba cijepiti na PRAVI DIVLJAK, znači na sjemenjak DIVLJE KRUŠKE. Jedini problem kod ove moje je taj što su joj jednogodišnji izbojci toliko visoki da je nemoguće doći do njih :)
I zrele su dosta tvrde i mnogi ih ne vole, plus što su im sitne.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
slika koju sam stavio je od pred cca 7 dana, vidi se da je sve zeleno........

Sutra ću je ponovno slikat, slikam plodove u krupnom planu pa objavim slike :)
 

Zahar

Novi član
Tu od
20 Svi 2013
Poruka
13
e sad ne znam kako krajem devetog, jer je kod mene počela dozrijevati krajem osmog i skoro je već gotovo. bilo je krušaka, samo što mi ne pečemo rakiju, a ljudima koji peku sam nudio kruške, samo si moraju doći pobrati, nisu željeli, rekli su da će doći ako ja poberem. možeš si mislit.
i kruška je stara preko 120 godina. sađena je oko 1890.-1900. godine. I tepku se treba cijepiti na PRAVI DIVLJAK, znači na sjemenjak DIVLJE KRUŠKE. Jedini problem kod ove moje je taj što su joj jednogodišnji izbojci toliko visoki da je nemoguće doći do njih :)
I zrele su dosta tvrde i mnogi ih ne vole, plus što su im sitne.

Ako imas jos plodova slikaj da uporedimo sa ostalim clanovima..i mozes i stablo ako imas vremena..poz
 

Zahar

Novi član
Tu od
20 Svi 2013
Poruka
13
e sad ne znam kako krajem devetog, jer je kod mene počela dozrijevati krajem osmog i skoro je već gotovo. bilo je krušaka, samo što mi ne pečemo rakiju, a ljudima koji peku sam nudio kruške, samo si moraju doći pobrati, nisu željeli, rekli su da će doći ako ja poberem. možeš si mislit.
i kruška je stara preko 120 godina. sađena je oko 1890.-1900. godine. I tepku se treba cijepiti na PRAVI DIVLJAK, znači na sjemenjak DIVLJE KRUŠKE. Jedini problem kod ove moje je taj što su joj jednogodišnji izbojci toliko visoki da je nemoguće doći do njih :)
I zrele su dosta tvrde i mnogi ih ne vole, plus što su im sitne.

Mozda je to neka druga sorta,na ovom sajtu pise da postoje dve tepke:
http://stare-hrvatske-vocke.com/katalog-starih-sorti-krusaka/150.html
http://stare-hrvatske-vocke.com/katalog-starih-sorti-krusaka/93.html
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706

E sad ne znam, ova moja počinje zreti krajem osmog mjeseca. kruške koje padnu u krajem sedmog što zbog vjetra što zbog težine su tvrde kao kamen. Možete zagristi samo kožicu i tu postoji opasnost od lomljenja zubi. Kad padnu poluzrele doslovno vam trgaju desni do krvarenja, a i zrele nisu baš da se tope u ustima, jesu mekane, samo ih ja volim jesti dok je meso bijelo, kad počinje smeđiti ne valjaju mi ništa...
Ove plodove što sam slikao su isti kao i na onoj stranici, jer su sve to genetske varijacije na plodovima, nisu svi isti. Listovi su isti, peteljke također, samo što su ove moje kruškice sa slike, na tlu dva tri dana i peteljka se lagano osušila.
Siguran sam da su to iste, samo je ova moja "neka ljetna".
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Da, tvoja je ljetna, moja je sad počela zoriti. Kod mene plod sad dozrijeva i iako je zreo i otpada intezivne je zelene boje...

Imali smo mi i drugu tepku, ta je zorila dosta ranije, plod je bio krupniji, žut ali istog okusa i još na drvetu je dozrijevao -nutra je bila na pola smeđa i prije neg je pao na pod..

1379835619-1440-x-810px-DSC_0797r.gif

1379835618-1440-x-810px-DSC_0796r.gif
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh