• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Čitam malo poljoinfo forum,susjedi siju na preko 21cm razmaka,ide i 23cm i 24cm...da li im je to neka praksa ili?

Večina ih piše da u jako sušnoj godini beru samo oni koji su posijali na razmak 27, pa čak i 30 cm, kažu da tu onda bude neki klip.

Kod nas osobno je praksa za klip 25 cm slabija tla, 23 cm bolja tla, a za silažu kombiniramo 21-23 cm.
Znači ništa ispod toga, neznam kaj bi bilo da se posije na 17 ili 19 cm :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Mi nikad nismo sijali na razmak preko 20cm,ovo na 25 i preko mi se čini strahovito rijetko...
 

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Ja potrosio za tri rali 120000 zrna ili razmak na 20

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Mi nikad nismo sijali na razmak preko 20cm,ovo na 25 i preko mi se čini strahovito rijetko...
Neki dan si napisao da je palo 25 litara kise kod tebe, kod mene citavih 4. I tako u 90% slucajeva.
Jesenas cupam korijen kukuruza i s njim gnojivo.
Kad je dobra godina i rijedak ce dobro rodit kao gust, a kad je losa rodit ce bolje.
Slazem se da je 25 ipak previse rijetko.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Ja nikad nisam drugačije nego na 19cm,sad kemijam jesam u krivu ili ne...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,224
Onda vi svi imate strasno plodne zemlje..
Ja sam jedne godine na 24 i bila je dosta susa i bilo je jako puno stabljika bez klipa, ove godine na 26 i mislim da bude dobro..

Isto kao i sa psenicom, kod nas ko dobije 3 t po jutru ili 5 t po hektaru, taj je rekorder..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Neki dan si napisao da je palo 25 litara kise kod tebe, kod mene citavih 4. I tako u 90% slucajeva.
Jesenas cupam korijen kukuruza i s njim gnojivo.
Kad je dobra godina i rijedak ce dobro rodit kao gust, a kad je losa rodit ce bolje.
Slazem se da je 25 ipak previse rijetko.

Svatko zna koji razmak paše njegovoj zemlji i podneblju,tu nema spora,a preporuke proizvođača sjemena ne treba shvaćati doslovno,svaki poljoprivrednik na temelju svojeg iskustva otprilike zna kako sijati.
Ja bih bio sretan da kod mene pada manje kiše nego više,jer mi zemlja baš ne podnosi oborine.
Ako i ostanu vidljivi tragovi gnojiva,ne znači da nije odradilo svoje.
Gušći sklop uz adekvatnu gnojidbu daje više,a ako su prilike baš ekstremne,onda nema pomoći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
Svatko zna koji razmak paše njegovoj zemlji i podneblju,tu nema spora,a preporuke proizvođača sjemena ne treba shvaćati doslovno,svaki poljoprivrednik na temelju svojeg iskustva otprilike zna kako sijati.

Gušći sklop uz adekvatnu gnojidbu daje više,a ako su prilike baš ekstremne,onda nema pomoći.

Ovime je puno toga rečeno. Tko riskira, profitira (ili izgubi).
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja uvijek sijem na 17 cm,i uvijek imam dobar kukuruz.Znam da na razmak preko 20 nikada nemogu dobiti isti prinos jel fali broj biljaka za taj prinos.
Stvar je jednostavna,koga zanima neka si napravi pokuse na par njiva,tako sam ja napravio na par njiva i par puta,sve isto napravljeno samo rzmak različiti,uvijek je gušči sklop dao u konačnici više zrna i normalno više kila.
Nikada klipovi na rijeđem sklopu nemogu biti toliko veči nego na gustom sklopu,razlika je mala.
Kako je onda moguče da ja na gustom sklopu dobijem i po dva klipa na stabljici,ako gusti sklop ne valja.Neznam kako je kod drugih,kod mene gusti sklop odlično daje.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Svi se hvatate gnojidbe i sklopa u kukuruzu kao pijan plota. Ako prije dvije godine nitko nije shvatio sta je kukuruzu najbitnije onda o cemu pricamo. Mjesec i vise dana ulazim u njivu i pripremam, a tu se prica kako jos voda jos negdje lezi.
I onda mi pricamo o nekim univerzalnim nacinima sjetve. Toga nema. Đaba meni zemlja koja podnese 150 litara kise u danu kad od sjetve do mljecne zriobe ne padne toliko.
Ni 10 km od mene nije isto a kamoli 200 i vise.
Riskiranje i profitiranje u poljoprivredi koja ti je jedini prihod ne postoji. Takvih je bilo pa su brzo nestali. 15 godina sijemo tri kulture, na tri jednaka dijela i nikad nismo bili ispod nule.
Nije biljka kava pa da vidis jel dobro ili nije u par dana. Godina je duga...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam jučer posijao oko 5000m2 malo manje Kws solferino jednu vrećicu i taman danas pala lijepa količina kiše.
ed64375d598b302561e169e79c0a705d.jpg

Btw, zna li netko koje marke je ovaj stroj?

Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja jednostavno nemogu sijati na 17, 19-20, pa čak i 21 cm i brati kukuruz u klipu. Za zrno nema greške, nema veze kakav bude klip, ali meni koji berem u klipu je veličina klipa bitna, zato moram birati drugačije hibride i sijati malo rijeđe, na 23 cm se kod mene pokazalo najtaman, a na pjeskuljama na 25 ako se hoće imati nekakav klip.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Uglavnom,ujesen će se sve vidjeti. Koliko se sad piše,nema ni sklopa,ni gnojidbe,traje natjecanje tko ima najsiromašnije tlo,ali kad krene skidanje s polja,prinosa ispod 10t neće biti...
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam jučer posijao oko 5000m2 malo manje Kws solferino jednu vrećicu i taman danas pala lijepa količina kiše.
ed64375d598b302561e169e79c0a705d.jpg

Btw, zna li netko koje marke je ovaj stroj?


Poslano sa mog VOYAGER2_DG310 koristeći Tapatalk
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Uglavnom,ujesen će se sve vidjeti. Koliko se sad piše,nema ni sklopa,ni gnojidbe,traje natjecanje tko ima najsiromašnije tlo,ali kad krene skidanje s polja,prinosa ispod 10t neće biti...



He, he najači post od kad čitam forum. :(handshake):
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh