• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Nije li malo rano za berbu?
Svake godine ista priča za berbu u klipu. Berba počinje kad vlaga zrna padne ispod 30 %, a negleda se kalendar niti zelena stabljika. Ispod 30% nema bojazni o pljesnivosti u čardaku, osim ak se skladišti negdje na tavan, gdje nema dovoljan protok zraka, tada je poželjno ispod 20% vlage u zrnu.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Vlagomjeri, posebni uređaji namjenjeni mjerenju vlage u žitaricama, soji repici itd. Dosta skupe stvarčice od po par tisuča kuna.

3b8ef88e4a34116a9fbf72b1f73eba19.jpg


Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk

Jel to KWS Krabas.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Luka01

Novi član
Tu od
3 Lip 2016
Poruka
5
1394

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Ja za orijentaciju mjerim vlagu onim ubodnim vlagomjerom za drvo i papir. Ubodem do kraja u zrno, pritisnem i on sam pokaže. Spravica od deset eura.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovaj tjedan buju dobili u Lidlu ovakve. Mjerno područje za vlagu u drvetu (6-44%) je adekvatno i za žito.

Dide ivo, jel tvoj vlagomjer takav?

Samo, kak s ovim, zbog razmaka elektroda, izmjeriti vlagu kuruze, pšenice ili bučnih koštic? Jel dovoljno gurnuti elektrode između zrnja na hrpi ili u posudi? Može li se, možda, izmjeriti vlaga zrna na klipu zabijanjem elektroda u dva zrna?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ti vlagomjeri rade na vodljivost , pa je vjerojatno skala baždarena za drvo ..
znači određena vlaga u drvetu ima određenu vodljivost .. za druge matrijale vrijede druge skale baždarenja
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ja imam ovakav i mogu reći da za novce koje sam ga platio funkcionira izvrsno
7945c014f78c87cf02acd29fb25c60a1b33409a7-GalleryBig.png


Ima ih nekoliko po njuškalu naravno za višlju cijenu, a ja sam svog platio oko 180 kn na ebay-u i evo već treću godinu dobro služi. Tko ima malo iskustva sa sušarom i kukuruzom više mu ni ne treba vlagomjer jer se odmah može primjetiti dali je kukuruz jako vlažan ili nije, npr. ako je kukuruz suh u prikolici nema šanse po njemu hodati nego se upada do koljena, a dok je jako vlažan hodaš po njemu bez brige. :icon_wink:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Nešto slično ovom u Lidlu. Zabijem ove elektrode u dva zrna na klipu do kraja i on očita. To je meni za orijentaciju, a ne za precizno mjerenje. Mislim da on oni nisu za žitarice u zrnu jer na onim skupima zrno prije usitne pa mjere vlagu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Ne sitni ni jedan zrno sto sam ja vidio. Mada ih je 99% dickey john.
Koliko je to u postotku za orjentaciju?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ti vlagomjeri rade na vodljivost , pa je vjerojatno skala baždarena za drvo ..
znači određena vlaga u drvetu ima određenu vodljivost .. za druge matrijale vrijede druge skale baždarenja

Hvala. Gle, to je runda pijače v prosječnoj bertiji. Ako, npr, u kuruzi, odstupa od stvarne vrijednosti do 10%, za orjentaciju nije problem. Možda bi se moglo usporediti mjerenja s ovim i s baždarenim pa bi ga na taj način "baždaril"

Nešto slično ovom u Lidlu. Zabijem ove elektrode u dva zrna na klipu do kraja i on očita. To je meni za orijentaciju, a ne za precizno mjerenje. Mislim da on oni nisu za žitarice u zrnu jer na onim skupima zrno prije usitne pa mjere vlagu.

Hvala. Tak sam si mislil da funkcionira. Iako bi mi za bučne koštice još bolje došel, ali to vjerojatno ne može funkcionirati zbog prevelikog razmaka elektroda.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Hvala. Gle, to je runda pijače v prosječnoj bertiji.

Onda je bolje i potrosi na to. Pogotovo ako je u drustvu netko tko ima vlagomjer.
3% razlike znaci imat zdrav ili pokvaren kukuruz na proljece, kamoli 10.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Baždari ga sa lanjskim kukuruzom. Nađi suhi klip koji je otprilike na 12 do 14% i ovogodišnji pa usporedi kako radi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Onda je bolje i potrosi na to. Pogotovo ako je u drustvu netko tko ima vlagomjer.
3% razlike znaci imat zdrav ili pokvaren kukuruz na proljece, kamoli 10.

NEW,
10% pogreške je kod izmjerene vlažnosti od npr. 25% iznosi 2,5% veću ili manju vrijednost. Na taj način gledam pogrešku. Vlagu 15% ili 25% vjerojatno mogu procijeniti na oko.

S dobrim društvom nikad nije problem potrošiti. Ostalo bu za to čak i nakon kupnje vlagomjera.

dide,
da taj način je dobar za svođenje unutar 10 postotne pogreške od očitanog. Ako bi bil u prilici provjeriti vlažnost s baždarenim, onda bi ga vjerojatno mogel "baždariti" znatno preciznije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,949
A zakaj te brine greška od 10%
Ionakvlažnost na prikolici/hrpi nije svuda ujednačena. U najmanju ruku, manja je na gornjoj površini, gdje mjeriš.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Ne zanima me mjerenje na prikolici, kada tu mjeriš onda je već sve riješeno. Mene zanima da kada ja odem oko podne na njivu izmjerim na stabljici kolika je otprilike vlaga da znam da li ću ga brati sutra ili za sedam dana. Prije par godina sam nosio u mlin kukuruz koji je dan radnije ubran, stajao jedan dan u autu i pokazalo vlagu od 20%, a ostali na njivi su bili znatno vlažniji što se pokazalo u berbi. Vlagomjer radi na principu mjerenja otpora između dvije elektrode. Ako ima više vlage provodljivost je bolja i očitana vrijednost je veća i obratno. Kod mjerenja vlage gledam i crtu zrenja jer i njena visina na zrnu daje orijentaciju.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Moja greska. 2.5% razlike u ocitanju moze imati i namjenski bazdareni vlagomjer, pogotovo u vlaznijem zrnu. Dok na suhom to pada do 0.5%.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh