• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,186
Da nisam bral tomu komu sam bral, okrenul bi se i otisel doma, po rosi nije islo nikako, a dok se osusilo samo gas, al to branje bi se moglo nazvati malciranje, na 2 rali, 4 tone klipa, majku ti i ekonomskoj racunici..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Tu moj Tornado ne bi išao ni u ludilu.. Brao sam i 3 koša na 2 rali, ali ovakvo kao na slikama je stvarno katastrofa.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,431
Ja sam brao bunker na 1kj. Led napravio svoje. Sa 549 druga brza i udri. Ne smeta ni trava ni ništa.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,481
Moj ovogodisnji rekorder je 11 tona na 5 jutara. Uzrok je jedino nemar i nista drugo. Sijano u 6 mj. gnojidba nikakva, sklop rijedak, zastita prekasna i losa...

Spominjala se niska vlaga u 9 mj. 2.12 sam skidao lucius sa 16.8 vlage uz prinos oko 6.5 tona po jutru. Pioneer je barem 20% bolji uz vlagu od 17-17.5. Sve skidano u 12. mjesecu.
Od osjeckih najbolji 403 i 404. Slican prinos, nesto veca vlaga.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Trebao sam danas kod kolege ici ovršiti 4 jutra ali zeznila kiša što je nocas pala.
Očekujemo jednu prikolicu 7 tona..

S7 edge koristeći Tapatalk
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
*******, gle sirčinu, pravi hibridni, to bi ja sve z šibicom obral, za drugo nije.

Imao sam i ja ove godine 4,5 jutara takvog kukuruza pa evo da iz prve ruke što i kako je bilo: Problem broj jedan njiva je podvodna te je lani dosta kasno sijano i gotovo kompletnu njivu su pojele vrane, a što nisu dokrajčila je voda, u njivu se naravno nije moglo pa je trava u jesen kad se zaoravalo bila do visine traktora na nekim mjestima. Ove godine iz predostrožnosti prema vranama sijano je samo sa 100 kg/ha NPK 15-15-15 (naravno sijano tretirano sjeme). Kukuruz je savršeno nikao ali i trava s njim, prskano je 1 KJ u dosta ranoj fazi i tu je nešto i bilo prinosa, a preostala 3,5 KJ očito prekasno, prskano sa Motiwel+Banvel i Banvel je većinom odradio jer su preostali korovi bili pretežno uskolisni. Naknadno je dodano dosta Ureje i Kan u kultivaciji ali naravno prekasno i to je to. Kukuruz je bio žut kao limun i nije se tjednima micao s mjesta. Ista agrotehnika sa razlikom više predsjetvene gnojidbe je na drugim njivama donijela blizu 10t/ha a ovdje samo kao što su neki već komentirali oko 1-2t/ha. Imam svoj kombajn pa nije bio problem to pokupiti, čak sam računao da sam na čistoj nuli s tom njivom (poticaj je zarada) jer sam uložio oko 5000 kn a bilo je oko 5 tona kukuruza koji sam osušio i čeka kupca. Pouka za nagodinu? Koristit ću EQUIP umjesto Motiwela jer mi se više puta pokazao kao uspješan, a sve ostalo je u Božjim rukama. Možda još jedno prskanje zemljišnim herbicidom, molim prijedlog ali sve osim Lumax-a jer je više puta kod mene ispao vrhunski neučinkovit. :icon_scratch:
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,911
Meni je lani motivel+banvel bio pušiona..ove god adengo na 3 lista kukuruze i dok se zazelenila trava i nema trunke korova..meni je ove god najvise dao dkc 5031 koji je na 6100m2 dao 7862kg.dosta je dobio od moljca jer je kukuruz na kukuruz sijan,ali je bio i dosta pljesnjiv..parcela nije podvodna i neznam da li da izbjegavam ubuduce ovaj hibrid ili ne..
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Kod nas se prska sa Siran+Peek nakon nicanja i bude super..
Mogao se nabaviti za 125 kuna po hektaru.
Evo slika od OS Drava kod mene 10.06
fc41e233d9bf01252e5b76d17cc0cd0a.jpg

I kod frenda Dekalb isti dan
cab4cc406242ed5ed309b63d69cb62c8.jpg


S7 edge koristeći Tapatalk
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
813
Moze li mi netko od vas iskusnih ratara i agronoma objasniti koje au to prednosti stay green efekta koji se sad na veliko propagira kod modernih sorti kukuruza. Meni osobno, iako ja nisam skolovani agronom i koristim kukuruz iskljucivo u zrnu nije jasan taj stay green efekt. Zasto je to bolje, zasto je to napredak, osim kod proizvodnje silaze cijele stabljike. Robusna, visoka stabljika koja je zelena kao gora u pol 11 mjeseca je meni skroz nejasna stvar. Ja bih bil najsretniji da je stabljika visoka metar i pol i da se osusi u 9. Mjesecu. Hahaha
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Takvi hibridi sa stay green efektom se puno bolje beru u klipu, jer nema nepotrebnog smeća u bunkeru. Bar se meni tako pokazalo.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,891
(Baš zanimljivo pitanje za forum)

Pa recimo: kod stresnih uvijeta -suše, prednost je takvog hibrida, intezivne proizvodnje, kukuruzne silaže itd.
Kod idealnih uvjeta mislim da nije u prednosti.

Općenito i kod kukuruza je kolko para tolko i muzike, znači onaj tko primjenjuje visoku tehnologiju dobit će najviše pa nema šparanja ni na sjemenju, gnojidbi,zaštiti,agrotehehnici uz sve to ako se radi precizna gnojidba, sjetva, žetva uz to da je uređena parcela i da znas kakvo tlo imaš...nema straha za neuspijeh.

Osobno sijem Pioneer pretežito Aquamax ali i po koju vreću starijih hibrida, pa je tako iznenadio prinosom Y12 u odnosu na novije hibride na jednoj parceli
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
813
Ono sto je meni tu 'sumnjivo' je to sto hibridi koji imaju to svojstvo stay green su uvijek i hibridi sa visokom stabljikom i velikom lisnom masom.. e sad, po nekoj mojoj logici, biljka hranu koju izvuce iz zemlje ugradi u to silnu stabljiku i po meni tu trpi rod zrna. Sve kaj je otislo u stabkjiku i list moglo je biti bolje rasporedjeno i barem dio od toga ugradjen u zrno. Mozda nisam u pravu, ali to je mije razmisljanje. Takva velika stabljika gusi kombajn, povecava se potrosnja, puno je zetvenih ostataka koje je teze zaorati, opet se povecava potrosnja..

Milane, hvala na tom iskustvu u vezi branja beracem, ali ja mislim da to nije bio prvenstveni naum znanstvenika koji su to izmislili i stavili u proizvodnju. To su moderni hibridi, a branje beracem za velike proizvodjace je nazadna tehnologija. A i ako se dobro beru beracem, znaci li to da malo slabije otpustaju vlagu??
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Ono sto je meni tu 'sumnjivo' je to sto hibridi koji imaju to svojstvo stay green su uvijek i hibridi sa visokom stabljikom i velikom lisnom masom.. e sad, po nekoj mojoj logici, biljka hranu koju izvuce iz zemlje ugradi u to silnu stabljiku i po meni tu trpi rod zrna. Sve kaj je otislo u stabkjiku i list moglo je biti bolje rasporedjeno i barem dio od toga ugradjen u zrno. Mozda nisam u pravu, ali to je mije razmisljanje. Takva velika stabljika gusi kombajn, povecava se potrosnja, puno je zetvenih ostataka koje je teze zaorati, opet se povecava potrosnja..

Milane, hvala na tom iskustvu u vezi branja beracem, ali ja mislim da to nije bio prvenstveni naum znanstvenika koji su to izmislili i stavili u proizvodnju. To su moderni hibridi, a branje beracem za velike proizvodjace je nazadna tehnologija. A i ako se dobro beru beracem, znaci li to da malo slabije otpustaju vlagu??

Razumijem što želiš reći.. Za vlagu ne znam kad je ne mjerim.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Stay green je termin potekao iz KWS genetike no danas vidim da ga dosta koristi i konkurencija. Svima je poznato što stay green znaći kod silažnih kukuruza kao što su Mikado, Konsens ali veliku ulogu ima i kod hibrida namjenjenih za proizvodnju zrna jer je izuzetno bitno da hibrid bude svjež i stabilan u vrijeme oplodnje i naljevanja zrna.
Mi smo u odnosu na stariju stay green genetiku razvili novu grupu hibrida pod nazivom CLIMA CONTROL 3 u kojoj je upravo stay green nadograđen za bolje i uspješnije prinose u sušnim godinama.
Ako nekoga zanimaju pojedinosti možete pronaći više informacija na linku ispod
http://www.kws.hr/aw/KWS/croatia/ClimaControl3/~hueq/
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dali se kod koga sijalo osječki os 378 i drava 404...kako se pokazali?

Mi svake godine sijemo OS 378 za zrno i 398 za klip, ja sam prezadovoljan s tim hibridima, nemam ti nikaj posebno za reći o njima.
398 može poslužiti i kao rana silaža cijele stabiljke.
 

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Dali je neko sejao AS hibride.Ja sam imao ove godine,bili su dosta dobri prinosi ali su se jako krunili kad sam brao sa beracom.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh