• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2020

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zanemarive količine, samo za svoje potrebe. Da sam komercijalni proizvođač možda bih drukčije razmišjal. Zato sam i napisal da o tome svatko donosi odluku, s obzirom na njegove uvjete proizvodnje, kak mu se čini da je najbolje.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
515
Pa dobro, ke ti se najbolje pokazalo?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
S Pajdašem sam prilično zadovoljan. Kak sam prije napisal, nisam ja mjerodavan jer uzgajam premale količine. Ali ako bi biral između dva hibrida, jedan namijenje za ful tehnologiju i drugi pogodan za sirmašnija tla, razlika od 10-15 % u potencijalu rodnosti, ne bi na mene utjecala da odaberem ovog koji ima za tih 10-15% veći potencijal kod primjene ful agrotehnike. Držim da se buju kod hibrida koji je namijenjen za siromašnija tla prije poklopili uvjeti za urod bliže navedenom potencijalu nego kod ovog kojemu treba ful agrotehnika. Možda je moje razmišljanje ispravno, a možda nije.
 

Hass

Aktivni član
Tu od
1 Srp 2019
Poruka
601
Meni je BC 424 zanimljiv jer je za proizvodnju zrna i fao grupe 460 a i što je meni najbitnije tretiran je, posijat cu ga na 9 hektara i nešto malo pajdaša za berač pa ćemo vidjeti
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ja ih nesmijem ni vidit bc divlje svinje sve oberu do mene zato kws manje diraju
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
624
Ja sam s pajdašem imao problema s moljcem i dosta je klipova bilo bilo po podu,i odustao od njega. I iz bc-a zenska je rekla da je pajdas dosta osjetljiv na moljca.
572 nije mi imao zadovoljavajuci prinos u odnosu na pioneer.
Mislim da mi koji zivimo od poljoprivrede nemamo mjesta za "kvalitetne" hibride u odnosu na kvantitativne..
A o hobi poljoprivrednike necu komentirati, nadam se da ce proci zahtjev od Copa- Cogeca u vezi aktivnog poljoprivrednika
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam upoznat s prijedlogom kojeg ti smatraš dobrim.
Razumijem vas, komercijalne proizvođače da težite prvenstveno što većoj dobiti, no nije dobro ako se to pokušava dobiti preko leđa slabijih (to dugoročno nije dobro niti za jače).
Nisam pristaša da je kvantitet jedino mjerilo pri plaćanju (nekad je tako bilo kod pšenice pa se napustilo). Ponekad je kvalitet jednako važan ili čak važniji, samo treba uvesti realna mjerila za kvalitet.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Odoste vi na daleko i na široko...

Zašto ne BC572 u toj količini? Jer nijedne godine nije prešao 10T/ha(najmanje bitno jer je i skuplji) ali zadnje dvije godine ga vršim sa preko 20% vlage jer otpuštanje vlage nije njegova odlika. Sve ide u kamione i za Italiju za kukuruznu hrupicu/palentu. Talijan kasno plaća, a troškove skladištenja i sušenja dobiješ uredno. Naknadno te khm, khm sa aflatoksinom da ti sruše cijenu i tako. Ukratko, nemam živaca se s tim zaje...

Bit će ga ipak 5ha zbog poznanstava i prodaje na kućnom pragu, ali inače, kod mene više nema prođu kao niti kod 90% ljudi u okolici, čak ga niti kombinati više ne žele sijati...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Potpuno opravdani razlozi. Zanimljivo je da Talijan ipak više plaća kvalitetniju kuruzu (y) pa prinos nije glavni razlog odustajanja.
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
Kod mene je lani razlika u pioneeru i pajdašu bila 2,5 tone na hektru,ista priprema, parcele udaljene niti 500 metara, isti tip tla.
Pioneer sam brao u zrnu sa 17,6% vlage, pajdaš je imao 23% dva tjedna kasnije, poslje onih kiša. 0.69 kn je bila otkupna cijena za pajdaš....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Mendietta, koji Pioneer je u pitanju?

Inace, koji strani hibrid bi mi preporucili za branje u klipu, tj da se lijepo komusa, a da se ne kruni i da je rodniji od domacih hibrida?
Berem do 15 jutara u klipu.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Ja sam s pajdašem imao problema s moljcem i dosta je klipova bilo bilo po podu,i odustao od njega. I iz bc-a zenska je rekla da je pajdas dosta osjetljiv na moljca.
572 nije mi imao zadovoljavajuci prinos u odnosu na pioneer.
Mislim da mi koji zivimo od poljoprivrede nemamo mjesta za "kvalitetne" hibride u odnosu na kvantitativne..
A o hobi poljoprivrednike necu komentirati, nadam se da ce proci zahtjev od Copa- Cogeca u vezi aktivnog poljoprivrednika
Iako je HPK punopravni član Copa-Cogeca, dok ne riješi korupciju u svojim redovima, tada će je ozbiljno slušat i ostale članice.,A nešto se pokrenulo s usklađivanjem OPG.
 

mendietta

Aktivni član
Tu od
17 Tra 2016
Poruka
185
PR37n01, ali kum je sijao 9911 i to je jako mala razlika bila između ta dva hibrida. Oko 11 tona zrna po hektru...
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
Kakva je kukuruza bc 525, jel ima tko iskustva? Jel ju zivina rado jede, prinos?
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Ivan KC, pioneer 9911 sijem već par godina i odlično se bere u klipu, samo mora biti vlaga cca 28% da ne kruni previše. Po prinosu mi se također jako dobro pokazao, nikad nije bio ispod 10 t/h, lani i preklani je bio oko 12 t/h.
Ove godine ću sijati samo njega cca oko 10 h također za svoje potrebe za branje u klipu (cca 1,5-2h), a ostalo ide u zrno za prodaju
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
MrSima14 Neki dan sam kupovao 9911. Rekli su da imaju još 100 vrečica, sad neznam jel imaju još. Ali malo ti je daleko
 

Mario1993

Aktivni član
Tu od
24 Velj 2015
Poruka
248
Ma di to. Ja obišao cijeli Sisak u petak i nigdje nije bilo. Na kraju uzeo u Prvči tretirani i to smo uzimali direktno s kamiona koji je dovezao 50-ak vreća.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh