• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kupnja drveta od Hrvatskih šuma / šumarije

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
momci tema je kupnja drva od šumarije i držete se toga , nisam je spojio sa jednom srodnom temom sve dok se drži kupnje drveta od šumarije

a sve ostale ''kombinacije'' oko trgovine molim na PP

daj Savo u čemu je opet problem pa pusti nas sve je to u okviru postojeće teme
kad nam isprebacuješ ili spojiš s drugom temom ova prethodna ode u zaborav
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
pa zato i ne želim da spojim temu sa ovom
http://poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=19190
jer bi se izgubio smisao

ovu temu sam prihvatio da se tu raspravlja o kupovini drveta od HŠ , znači šta,kako,papirologija,cijene,lokacije HŠ i slično

a ne da se raspravlja koliko košta kamion u istru

evo vam gore linka pa tu raspravljajte o tome

nadam se da shvataš o čemu pričam :prayer:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
al ovo bi trebalo biti u ovoj temi, di najblize istri se od HŠ može kupiti trupci, ne zanima me prijevoz :)
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
momci tema je kupnja drva od šumarije i držete se toga , nisam je spojio sa jednom srodnom temom sve dok se drži kupnje drveta od šumarije

a sve ostale ''kombinacije'' oko trgovine molim na PP

naveo sam ranije šumarijske cijene bukovih trupaca za ogrjev na šumskom lageru, čak sam naveo i orjentacijske cijene prijevoza...a onda smo malo skrenuli s teme....

računica nije baš točna kod mene voze loko vožnju cca 50 km po 70 kn m3
izračunaj gorivo i mazivo za motorku prodaj tih 14 m ako toliko napraviš od 10m3 zaradio si 500 kn a naradio se kao konj

...kod nas je loko vožnja 50 kn/m3 ako je u pitanju vožnja s kamionom i prikolicom, ako je solo kamion onda je 60 kn/m3.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
A da li se smije i koliko se naplaćuje ako se u hr šumama skuplja suho granje i srušena stabla (ne motorkom već sama pala ili nevrijeme, itd.)?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
A da li se smije i koliko se naplaćuje ako se u hr šumama skuplja suho granje i srušena stabla (ne motorkom već sama pala ili nevrijeme, itd.)?

u pravilu niš, ali za svaki slučaj je dobro kontaktirati lugara s tog područja pa se dogovoriti...:drinkers:
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
u pravilu niš, ali za svaki slučaj je dobro kontaktirati lugara s tog područja pa se dogovoriti...:drinkers:

Vidi, vidi, a oko mene 3 državne šume....

Jesi siguran u to? Što kaže zakon? Lugara bum pital iako nebu sretan jer mrzi one koji nisu "izdašni" i bace koju tisučicu u džep..... da da... prima samo one krupne za koje neznam ni koji lik je na novčanici...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ono što je samo palo (slučajno znam ljude koji imaju velike traktore pa pada i ono što još ima zelen list) možeš skupljati onak u trku, nema za to neke kazne, al ak se ide po nekom redu onda se čovjeku ipak javiš, jer i lugar ima šefa, pa ak te šef fati u šumi onda si osto bez traktora, pile, prikolice i gaća...:mrgreen:
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
A da li se smije i koliko se naplaćuje ako se u hr šumama skuplja suho granje i srušena stabla (ne motorkom već sama pala ili nevrijeme, itd.)?

e vidiš, to ti je individualno od šumarije do šumarije, zavisi od lugara, upravitelja...

moram vas upoznati sa jednom činjenicom lošeg gospodarenjem šumama NP plitvička jezera. obzirom je NP pod zaštitom UNESCO-a (čitaj u vlasništvu njih, a ne RH) za svaki projekt blagoslov mora dati UNESCO. Naime, UNesco je zabranio bilo kakvu sječu i diranje u prirodu NP pa tako stabla koja su oboljela šire tu bolest cijelom regijom u parku i oko. pa je danas slučaj da sve šumarije koje graniče s parkom imaju problem sa obolijevanjem šume. kada je uprava NP zatražila od UNESCO-a da bi se trebalo stručnije i kvalitetnije gospodariti šumama pa tako provoditi sanitar i selekcijsku sječu i izvlaku bolesnih, zaraženih i oštećenih stabala, UNESCO je od parka zatražio da preborje sve i jedno to stablo. Kada je komisija UNESCO-a došla u NP, predstavnik je rekao da nema potrebe za "liječenjem" šume jer kada bi izvukli tu bolesnu šumu to je kao da si čovjeku istrgnuo jednu vlas kose sa glave, neprimjetno (eto, baš tim riječima). i zbog nestručnih ljudi koji gospodare državnom šumom i imovinom imamo slučajeve izumiranja na desetke hektara šume u jednom komadu, pravih platoa usred ličke prašume.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
e vidiš, to ti je individualno od šumarije do šumarije, zavisi od lugara, upravitelja...
moram vas upoznati sa jednom činjenicom lošeg gospodarenjem šumama NP plitvička jezera. obzirom je NP pod zaštitom UNESCO-a (čitaj u vlasništvu njih, a ne RH) za svaki projekt blagoslov mora dati UNESCO. Naime, UNesco je zabranio bilo kakvu sječu i diranje u prirodu NP pa tako stabla koja su oboljela šire tu bolest cijelom regijom u parku i oko. pa je danas slučaj da sve šumarije koje graniče s parkom imaju problem sa obolijevanjem šume. kada je uprava NP zatražila od UNESCO-a da bi se trebalo stručnije i kvalitetnije gospodariti šumama pa tako provoditi sanitar i selekcijsku sječu i izvlaku bolesnih, zaraženih i oštećenih stabala, UNESCO je od parka zatražio da preborje sve i jedno to stablo. Kada je komisija UNESCO-a došla u NP, predstavnik je rekao da nema potrebe za "liječenjem" šume jer kada bi izvukli tu bolesnu šumu to je kao da si čovjeku istrgnuo jednu vlas kose sa glave, neprimjetno (eto, baš tim riječima). i zbog nestručnih ljudi koji gospodare državnom šumom i imovinom imamo slučajeve izumiranja na desetke hektara šume u jednom komadu, pravih platoa usred ličke prašume.

samo da te malo ispravim, u nacionalnim parkovima NEMA nikakvog gospodarenja, znači čovjek ne smije ništa raditi, sve je prepušteno prirodi. U parkovima prirode i zaštićenim objektima krajobrazne prirode dozvoljeni su određeni radovi. I tu se ne radi o lošem gospodarenju nego o nečinjenju radova potrebnih da se to zaustavi. A zašto se ne čini ništa je jednostavno neznanje.
Šteta bi bilo da Čorkova uvala propadne na ovaj način. Prosječna prašuma ima drvnu masu od 500 m3 po ha, na Čorkovoj uvali je to preko 1000 m3. Visine jela su preko 50 m, smreka oko 45 i bukve 35-40 m. UNESCO se kakti brine. Ma moš mislit. Taj koji se o tome brine nije šume vidio u životu. A pravi šumar nije koji se nije popišao i posrao u šumi.
Bio sam u NP Sjeverni Velebiti i po ljeti je to tužno za gledati. Cijele kose smreke suhe i uvjerava me vodič da to tako mora biti i da se ne smije ništa dirati. Potkornjaci će uništiti sve, a već je sad kasno za neke dijelove.
Snjegolomi i vjetroizvale se mogu sanirati, ali štete od sušenja, onda nema ni sjemena i ostat će golet, a tek kad bi to područje zahvatio požar, onda ostaje samo kamen. Sve je to problem u kojem su se upetljali ekolozi, koji pojma nemaju o šumskim ekosustavima, bolestima i gospodarenju. Njima je svako drvo isto. U HR imamo preko 4500 različitih autohtonih biljnih vrsta i po tome smo po površini prvi u Europi, možda i svijetu.

ovo je bila mala digresija na tvoj post, a sad da Savo ne bi obrisao napisat ću nešto o temi.
Lomovi i sušci (grab, bukva) se plaćaju, zadnje što znam bilo je 20 kuna prostorni metar. A neki bi ti mogli naplatiti i puno više. Neki lugari će biti sretni da im to počistiš i platiš neku simboličnu cijenu, a neki kao da si ga pitao da mu odrežeš nogu.

ono što je samo palo (slučajno znam ljude koji imaju velike traktore pa pada i ono što još ima zelen list) možeš skupljati onak u trku, nema za to neke kazne, al ak se ide po nekom redu onda se čovjeku ipak javiš, jer i lugar ima šefa, pa ak te šef fati u šumi onda si osto bez traktora, pile, prikolice i gaća...:mrgreen:

ti ćeš ostati bez gaća, ali lugar i revirnik neće.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ti ćeš ostati bez gaća, ali lugar i revirnik neće.


jok, bila bi sramota da ja pored svojih 15 rali šume idem u državnu...a nemogu ni svoje sušce pokupiti...
inače evidentna je degradacija šumskih sastojina po pitanju bolesti i nepoznatih uzroka, kako objasniti da mi se samo od sebe osušilo 40 % hrastova, 20 % graba, a kesten kojeg je napao rak kore neću ni spominjati...a pred samo petnaestak godina se rušilo i prodavalo između 1500-2000 kolaca za vinograde godišnje...sad nemoš nać ni dobar štil za lopatu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ja nakon što posiječem ono što kupim od šumarije pitam šumara za izvale i ono što je suvo , on to odobri bez rasprave , čak me i nagovara da počistim šumu od suvih i popadalih drva
normalno bez naknade ikakve , pitaju ga i pojedinci da urade isto ali većini ne dozvoljava , dozvoljava samo onima za koje je siguran da rade pošteno
jer je bilo slučajeva da kupe suva drva pa ''maznu'' i poneku bukvu koja se nadje na putu
 
V

villeneuve

Guest
...dozvoljava samo onima za koje je siguran da rade pošteno
jer je bilo slučajeva da kupe suva drva pa ''maznu'' i poneku bukvu koja se nadje na putu...

Pa nisu ljudi krivi kaj je bukva bila bezobrazna, pa se nije htjela maknuti...
Ak ćemo po nekoj logici, onda bi trebali ohrabriti ljude da furaju te suharke iz šume, jer rade korist, a ne im to naplačivati (mislim na ljude koji baš i nemaju novaca za drva, a treba izbavit zimu...). Meni se čini da su šumarije i lugari teški cigani... Ja živim u parku prirode Medvednica, i prošle godine došli neki krkani iz šumarije i ogolili jedno cijelo brdo :confused:, a te priče da su sva drva bila bolesna, mogu okačit mačku o rep. Kad sam to vidio, reko samo da vidim tog lugara koji će mi doći pametovat u moju šumu, pa da mi izabire kaj ću rušit! Ja nisam ni jednu svoju parcelu ogolio do kosti...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
jok, bila bi sramota da ja pored svojih 15 rali šume idem
u državnu...a nemogu ni svoje sušce pokupiti...
inače evidentna je degradacija šumskih sastojina po pitanju bolesti i
nepoznatih uzroka, kako objasniti da mi se samo od sebe osušilo 40 % hrastova,
20 % graba, a kesten kojeg je napao rak kore neću ni spominjati...a pred samo
petnaestak godina se rušilo i prodavalo između 1500-2000 kolaca za vinograde
godišnje...sad nemoš nać ni dobar štil za lopatu...

Ostao sam nedorečen u misli, nisam mislio izravno na tebe, nego onako općenito na
obične ljude koji si u samoizradi prave drva, pa vide suhi grab i bukvu i stave ga
na prikolicu, a lugar kaže da su ukrali zdravi grab i bukvu. Prije će osudit djedicu
koji je "uzeo" suharak iz šume nego lugara koji je zamrčio 10000 metara drveta.
Sušenje je posljedica pada podzemnih voda. I hrasta, i graba koji bi trebao kao
pionirska vrsta biti jako otporan.
A za štil si uzmi bazgu :)



ja nakon što posiječem ono što kupim od šumarije pitam šumara
za izvale i ono što je suvo , on to odobri bez rasprave , čak me i nagovara da
počistim šumu od suvih i popadalih drva normalno bez naknade ikakve , pitaju ga i
pojedinci da urade isto ali većini ne dozvoljava , dozvoljava samo onima za koje
je siguran da rade pošteno jer je bilo slučajeva da kupe suva drva pa ''maznu''
i poneku bukvu koja se nadje na putu

Ovdje prvo moraš sklopiti dogovor s nekim lugarima da bi uopće mogao doći do drva.
Znaš o kakvom se dogovoru radi kad čovjek daje lugaru lovu da on uplati drva umjesto
njega u šumariji. Kad vidiš što ti ljudi ostave u šumi, to je strašno.
A to je živa lova za HŠ. Čista lova koju ljudi uplaćuju svakodnevno. Po više tisuća
kuna po šumariji.


Pa nisu ljudi krivi kaj je bukva bila bezobrazna, pa se
nije htjela maknuti...
Ak ćemo po nekoj logici, onda bi trebali ohrabriti ljude da furaju te suharke iz
šume, jer rade korist, a ne im to naplačivati (mislim na ljude koji baš i nemaju
novaca za drva, a treba izbavit zimu...). Meni se čini da su šumarije i lugari
teški cigani... Ja živim u parku prirode Medvednica, i prošle godine došli neki
krkani iz šumarije i ogolili jedno cijelo brdo :confused:, a te priče da su sva
drva bila bolesna, mogu okačit mačku o rep. Kad sam to vidio, reko samo da vidim
tog lugara koji će mi doći pametovat u moju šumu, pa da mi izabire kaj ću rušit!
Ja nisam ni jednu svoju parcelu ogolio do kosti...

kad je bukva glupa i ne zna se maknut.
Imali smo lugara koji je bio strah i trepet kad si radio nešto u njegovoj
lugariji. Samo ti se pojavio iza leđa. Pozvao te i proveo po radilištu i rekao ti
što moraš počistiti. To nije naplaćivao, samo si to morao odraditi jer više
nije bilo drva kod njega. Suhe hrastove grane, suhe grabove, grmove lijeske i
ostavit šumski red, bez smeća i ostalog. Znalo se tu nakupit par metara preko.
Platio si što si imao dogovoreno i vozio ostatak. Samo je problem što to ljudi ne
cijene i smatraju takvo drvo smećem i ne žele.
Ohrabrit ljude, kako ih ohrabrit kad neki ne žele. On vidi da su ti suharci doznačeni
i upravitelj mu kaže da mora posjeći bagrem uz rub ima jedno pet šest metar bagrema
i dobije drva badava a on ne želi. A šuma mu je od kuće 500 metara.
Radije bi platio nego dobio drva od šumarije badava.
A Medvednica je priča za sebe.
Ja kao šumar također više neću puštati nikoga iz HŠ na moje parcele. Po cijenu kazne,
jer sam jednom rekao da nema što tražiti u mojoj šumi. Nek ide u državnu.
Ti svoju ne smiješ iako je tvoja, a oni smiju iako nije njihova. Možda je malo
logika kriva, ali kad se toliko mulja, onda treba tako postaviti loguku.
Postoji pravilnik da se do određene površine odsjeka ne smije radit čista sjeća,
ali oni to premaše i do 4 puta. Tko koga pita.
 
V

villeneuve

Guest
Ja kao šumar također više neću puštati nikoga iz HŠ na moje parcele. Po cijenu kazne,
jer sam jednom rekao da nema što tražiti u mojoj šumi. Nek ide u državnu.
Ti svoju ne smiješ iako je tvoja, a oni smiju iako nije njihova. Možda je malo
logika kriva, ali kad se toliko mulja, onda treba tako postaviti loguku.
Postoji pravilnik da se do određene površine odsjeka ne smije radit čista sjeća,
ali oni to premaše i do 4 puta. Tko koga pita.

E drito to... Kad malo pogledaš oko sebe i vidiš kaj se sve radi, malo se zamisliš... Dok se stvari kod nas ne srede, tj. kad prestanu pojedinci radit sranja za koja ne snose nikakve sankcije, s tvojom logikom se u potpunosti slažem i mislim da je najispravnija. Kod malih ljudi tjeraju sve po PS-u, a u globalu - široko miševi...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
kod mene u šumariji ima nas par koji pravimo drva za prodaju i nemamo se vremena zajebavati sa ograncima zato lugar kad mi završimo pusti u šumu ljude koji izrađuju taj ostatak odnosno ogranke jer ja osobno ne izrađujem ništa ispod 10 sm promjera a trebo bi do 7 ali mi se uvijek progleda kroz prste
Kad imam vremena viška nakupim si ogranaka za kući i to platim cca 7m drva 150-200km max
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ja nakon što posiječem ono što kupim od šumarije pitam šumara za izvale i ono što je suvo , on to odobri bez rasprave , čak me i nagovara da počistim šumu od suvih i popadalih drva
normalno bez naknade ikakve , pitaju ga i pojedinci da urade isto ali većini ne dozvoljava , dozvoljava samo onima za koje je siguran da rade pošteno
jer je bilo slučajeva da kupe suva drva pa ''maznu'' i poneku bukvu koja se nadje na putu

...ma tako je i kod nas, kod tog "čišćenja", uplatiš neku simboliku, urpavo to i ja radim...no ima i bezobraznih kao što kažeš. šumar ih pusti u odjel, a oni još naruše uokolo zdravih stabala....ipak meni je želja uspješno dočekati penziju u šumarstvu pa poštujem dogovor...rekli bi ameri LONG PLAY....
 
D

darjan14

Guest
Nekoliko pitanja

Pozdrav,

trenutno se grijem na ložu, a budući da cijena lože ide uzlazno i mislim da se neće uskoro spuštati, planiram u nekom doglednom roku prijeći na drva.

Pošto nemam šume, niti iskustva sa šumom, ali imam par solidnih ponuda za kupnju šume, pitam Vas slijedeće:

- šuma (1 ha - 10.000 kn i 2 ha 30.000 kn), cijena dobra ili skupa?
- 2 ha šume za koju sam zainteresiran (lugar kaže da ima 200.000 kn vrijednosti drveta u njoj) istina ili laž?
- koliko ima m3 u 1 ha prosječne šume u sjevernoj Hrv.? )
- koliki je prosječni prirast šume (etat) po ha/godini
- koliko lugar dopušta rušiti m3 šume/ha (mogu li na ha šume godišnje izvesti 20 m3)
- kakve su mi dozvole potrebne od lugara prije same sječe i kod otpreme drveta iz šume
- kolika je cijena prijevoza drva kamionom po m3 na 50 km

P.S. Znam da sam postavio sto pitanja, ali molim Vas pomoć jer mi je cilj riješiti grijanje za duže vrijeme i da ne ovisim o loži.

Hvala unaprijed!
 

Najnoviji postovi

Na vrh