• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

HUMP - Kutak za komunikaciju

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
napokon glas razuma :))))))))))))))))))))))

slažu se predlozi izmjena zakona o poticajima oko upisa i ispisa krava, 20 dana je prekratko za nadomještanje krava po principu jedan za jedan.

tražim konstruktivne predloge i ideje koje budu prezentirane vlastima
 
M

MOCO

Guest
je, 20 dana je prekratko za nadomještanje isto kao što je previše 6 mjeseci da krava mora biti na broju od zadnjeg dana za podnošenje zahtjeva! Pa ni jednu kravu ne izlučim bezveze, več to moraju biti jako ozbiljni razlozi tj. kad joj više nema pomoći. 6 mjeseci je u stočarskoj proizvodnji jako veliko razdoblje i u to vrijeme se čuda dogode.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
da taj dio moramo dat predlog da se korigira, treba sročit postojeći zakon i predlagat izmjene djela toga.
čekam predloge kako bi po vama bilo zadovoljavajuće tj način koji bi funkcionirao
 
M

MOCO

Guest
pa najjednostavnije bi bilo da se uzme broj stoke na farmi u trenutku podnošenja zahtjeva za poticaj
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
Imam nekoliko stvari koje bih volio da se probaju riješiti preko udruge koju vodi član Bogec . Ako se neće moći riješiti barem da se vlast upozna s tim problemima .

Dakle krenimo redom .

Zakon o zapuštenom poljoprivrednom zemljištu koje se ne obrađuje .

Predviđene su kazne za vlasnike koji ga ne obrađuju niti daju u zakup ali ako ih netko prijavi.

E tu dolazimo do problema jer se ja ne želim nikome zamjerati jer su ljudi takvi da bi lako mogli staviti npr. par željeznih klpova u kukuruz i dalje bi nastalo cirkus .

Dakle ako je ikako moguće probajte informirati nadležne institucije o tom problemu . Oni bi sami morali poslati inspekciju koja bi popisala zemlju koja se ne obrađuje na području npr. katastarske općine ili cijele općine, županije nije bitno i vlasnicima poslati obavjest da ukoliko ne očiste zemlju ili ju daju u zakup slijedi im kazna.

Drugo . Rekli su da od sada više neće prodavati državnu zemlju ali da će ju davati u dugogodišnji zakup . Tu dolazimo do problema jer oni daju zapuštenu zemlju u zakup koju si zakupci moraju sami o svom trošku privesti kulturi .
Tatin kolega je primjerice dobi 50 ha zemlje u koncesiju koja je jako zapuštena i troškovi malčiranja će biti jako veliki . Općina subvencionira dio troškova no to je zanemarivo . Dakle pokušajte predložiti da država o svom trošku očisti i privede zemlju kulturi ili da otpiše zakup za onoliko godina koliko su iznosili troškovi krčenja.

Ako se sjetim još kojeg problema napisat ću ga u ovoj temi te molim nekog od vas da mi odgovori dali se nešto može poduzeti u vezi iznesenih problema .
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Bravo Ivane! To se čeka...

Pa ja imam isti problem,jer zemlje koje mislim na natječaju licitirat za zakup su također u šikari već preko 40 godina. To treba predložit da u ugovoru prve 2-3 godine budu bez najamnine,a pošto bi zakup išao na 20-30-40 godina to ne bi bio problem.Opet ostaje nakon isteka zakupa čista i uredna zemlja.

Dakle bogec,da čujemo ima li kakvih šansi da se ovo rješi? Ili bar da znamo kako to ministarstvo planira rješiti.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Zakon o zapuštenom poljoprivrednom zemljištu koje se ne obrađuje .

Predviđene su kazne za vlasnike koji ga ne obrađuju niti daju u zakup ali ako ih netko prijavi.
Dakle ako je ikako moguće probajte informirati nadležne institucije o tom problemu . Oni bi sami morali poslati inspekciju koja bi popisala zemlju koja se ne obrađuje na području npr. katastarske općine ili cijele općine, županije nije bitno i vlasnicima poslati obavjest da ukoliko ne očiste zemlju ili ju daju u zakup slijedi im kazna..

A što kada se zemlja nudi u zakup za 0 kn i nitko je ne želi, a dotični nema strojeve za održavanje (kosilicu, malčer) ili te "dobri i pošteni ljudi" prevare za uslugu čišćenja zemlje?

Da lokalna jedinica, ako ima svoje komunalno poduzeće, daje usluge održavanja zemljišta po nekoj rentabilnoj cijeni ili da preporuku koliko ta usluga može vrijediti, sve iznad je "pljačka"?
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
A što kada se zemlja nudi u zakup za 0 kn i nitko je ne želi, a dotični nema strojeve za održavanje (kosilicu, malčer) ili te "dobri i pošteni ljudi" prevare za uslugu čišćenja zemlje?

Da lokalna jedinica, ako ima svoje komunalno poduzeće, daje usluge održavanja zemljišta po nekoj rentabilnoj cijeni ili da preporuku koliko ta usluga može vrijediti, sve iznad je "pljačka"?

Dobro je da si to spomenuo jer bi to mogao biti problem u našoj i još nekim županijama jer postoji puno zemlje a malo ljudi koji bi ju bili u stanju obrađivati . Naravno da treba takve slučajeve izuzeti od kažnjavanja jer oni nemaju izbora ali postoji velik broj ljudi koji ne žele dati zemlju u najam jer se boje da se najmoprimac ne obogati i slični besmisleni razlozi. Takve treba oguliti do kosti s kaznama .
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Dobro je da si to spomenuo jer bi to mogao biti problem u našoj i još nekim županijama jer postoji puno zemlje a malo ljudi koji bi ju bili u stanju obrađivati . Naravno da treba takve slučajeve izuzeti od kažnjavanja jer oni nemaju izbora
Zato i kažem, to je kod nas jako izraženo...
Ali i to bi se moglo srediti.
ali postoji velik broj ljudi koji ne žele dati zemlju u najam jer se boje da se najmoprimac ne obogati i slični besmisleni razlozi. Takve treba oguliti do kosti s kaznama.
Tu dolazimo do onoga: Ako meni ta zemlja ne može koristiti, e bome neće nikome drugome!

Ali tu dolazimo do drugog problema - efikasnost, brzina i agilnost državnih službenika i namještenika.
Od pregleda inspekcije do izdavanja kazni šuma naraste :roll:
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Dobro je da si to spomenuo jer bi to mogao biti problem u našoj i još nekim županijama jer postoji puno zemlje a malo ljudi koji bi ju bili u stanju obrađivati . Naravno da treba takve slučajeve izuzeti od kažnjavanja jer oni nemaju izbora ali postoji velik broj ljudi koji ne žele dati zemlju u najam jer se boje da se najmoprimac ne obogati i slični besmisleni razlozi. Takve treba oguliti do kosti s kaznama .

Pa ako ima zemlju i nije u stanju da ju obrađuje,a stalo mu je do zemlje,onda će ju dati u zakup.
 
M

MOCO

Guest
Pa ako ima zemlju i nije u stanju da ju obrađuje,a stalo mu je do zemlje,onda će ju dati u zakup.

eto tu je razlika između onih koji daju zemlju u zakup ako nemogu sami raditi i onih koji iz nekog razloga zaparlože zemlju
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Moco htio sam zapravo reći da oni koji navodno nisu u stanju obrađivat zemlju,a ne daju u zakup po poštenoj cijeni tjeraju vlast da uvede porez na neobrađeno zemljište. Ako se uzme koliko imamo neobrađene zemlje a koliko nezaposlenih,vidi se da tu ima budućnosti.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
...za natječaje ovisno o potrebama i da se što više novaca dobije u projektima iz EU, jer 50% sredstava koji je namjenjen za poljoprivredu je baš za mlade poljoprivrednike.

Vaš bogec

pitanje, kakvi će uvijeti biti za dobivanje sredstava iz EU?
šta se najviše traži i zahtjeva, npr, školovanje ili je dovoljna samo volja za poljoprivredu?

što se tiče zemlje, kod nas je problem dodjeljivanje državne zemlje bez javnog natječaja ( tzv. stupanje u mirni posjed?! - naravno samo podobnim igračima ), dodjeljivanje zemlje neplatišama, dužnicima, u samom zakonu o dodjeli državne zemlje ima nepravilnosti i nejednakosti - znam da izlazi novi pravilnik ali i tamo su isto najavljene već ''diskriminacije'' ... znam da se sada budem zamjerio većini na forumu, ali eto i konkretan primjer; dignem farmu krava bez jutra privatne zemlje, dođem na natječaj pokupim zemlju do maksimuma, kao za proizvodnju hrane, pa se sije uljana repica, suncokret, pivarski ječam, repa ... ispada da 1 stočar vrijedi više nego 1 ratar, a svi smo mi ljudi i svi želimo preživjeti od svoga rada i prehraniti svoju obitelj ( svaka čast izuzecima) naravno ima i ratara koji nemaju trunke privatne zemlje a rade brdo hektara samo i isključivo državne zemlje.

zašto se ne postavi nekakav uvjet, nešto bzvz, tipa: za toliko ha državne zemlje trebaš imati toliko privatne u vlasništvu ili u zakupu, sigurno više ne bi bilo neobrađene privatne zemlje
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Kazne neče riješiti problem zapuštenog zemljišta .U Karlovačkoj županiji ima puno poljoprivrednog zemljišta koje to u stvari i nije ,loša kvaliteta nepristupačno itd. Sve što je za poljoprivredu interesantno treba urediti košjna ,malčiranje obrada a što nije kvalitetno pošumit i račun poslati vlasniku .Tako bi zaposlili ljude s burze imali bi uređen okoliš a vlasnici bi brzo ili sami obrađivali ili našli zakupnika .
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
Zato i kažem, to je kod nas jako izraženo...
Ali i to bi se moglo srediti.
Tu dolazimo do onoga: Ako meni ta zemlja ne može koristiti, e bome neće nikome drugome!

Ali tu dolazimo do drugog problema - efikasnost, brzina i agilnost državnih službenika i namještenika.
Od pregleda inspekcije do izdavanja kazni šuma naraste :roll:

Upravo je to moj prijedlog koji bi trebalo pokušati riješiti . Državne službe bi morale izaći na teren popisati neobrađenu zemlju i vlasnike i jasno im reći : imate godinu dana da ju obradite , date u zakup , prodate ili slijede kazne .

Ja s tim imam velikih problema jer imam preko 130 parcela na kojima ne mogu proizvesti dosta hrane za krave a zemlja stoji neobrađena jer ju vlasnici ne nude u zakup ili prodaju . Tu bi država trebala uskočiti i napisati kazne pa bi bilo više zemlje u ponudi i mogao bih preorati više tabli na kojima bih mogao lako mogao proizvesti dovoljno silaže i što mi već treba a to ne mogu na 130 parcela .

Kazne neče riješiti problem zapuštenog zemljišta .U Karlovačkoj županiji ima puno poljoprivrednog zemljišta koje to u stvari i nije ,loša kvaliteta nepristupačno itd. Sve što je za poljoprivredu interesantno treba urediti košjna ,malčiranje obrada a što nije kvalitetno pošumit i račun poslati vlasniku .Tako bi zaposlili ljude s burze imali bi uređen okoliš a vlasnici bi brzo ili sami obrađivali ili našli zakupnika .

Hoće , kako neće ali se ništa neće uredit za oranje ili pošumit ako netko na to ne natjera vlasnike . Tu bi država imala koristi jer bi ubrala kazne i PDV od radova na toj zemlji .

Ljude s burze nebi zaposlili jer je mentalitet u našoj zemlji takav da ljudima poljoprivreda smrdi i rađe će bit gladni nego ić radit poljoprivredu .

Evo još par stvari koje bi mogli preko udruge pokušati riješiti mada sumljam da će išta od toga uspjeti jer nema političke motivacije da se to napravi a moglo bi se bez i jedne kune iz državnog proračuna.

Pokušajte tražiti da država javon objavi listu svih uvoznika hrane u našu zemlju i po mogućnosti njihovo financisko izvješće koliko su novca zaradili i koju imovinu posjeduju . Ako to tražite u četri oka s ministarstvom od toga neće biti ništa zato tu treba zvati novinare koji bi pratili kako bi se stvari odvijale jer bi ljude jako zanimalo tko i koliko hrane uvozi i koliko zaradi a domaća poljoprivreda propada zbog njih .

Objava tih podataka nebi državu puno koštala a saznalo bi se na čemu smo . To bi medije jako zanimalo i ako to ministarstvo odbije barem bi se javno dokazalo da ne stoje iza nas kako su već i dokazali da brane uvoznike , pa bi i građenima postalo jasnije tko ih vodi a u tom slučaju bi imali veće šanse da objave registar uvoznika jer bi se bojali da će im pasti rejting u javnosti .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
upravo je to moj prijedlog koji bi trebalo pokušati riješiti . Državne službe bi morale izaći na teren popisati neobrađenu zemlju i vlasnike i jasno im reći : Imate godinu dana da ju obradite , date u zakup , prodate ili slijede kazne .

Ja s tim imam velikih problema jer imam preko 130 parcela na kojima ne mogu proizvesti dosta hrane za krave a zemlja stoji neobrađena jer ju vlasnici ne nude u zakup ili prodaju . Tu bi država trebala uskočiti i napisati kazne pa bi bilo više zemlje u ponudi i mogao bih preorati više tabli na kojima bih mogao lako mogao proizvesti dovoljno silaže i što mi već treba a to ne mogu na 130 parcela .



Hoće , kako neće ali se ništa neće uredit za oranje ili pošumit ako netko na to ne natjera vlasnike . Tu bi država imala koristi jer bi ubrala kazne i pdv od radova na toj zemlji .

Ljude s burze nebi zaposlili jer je mentalitet u našoj zemlji takav da ljudima poljoprivreda smrdi i rađe će bit gladni nego ić radit poljoprivredu .

Evo još par stvari koje bi mogli preko udruge pokušati riješiti mada sumljam da će išta od toga uspjeti jer nema političke motivacije da se to napravi a moglo bi se bez i jedne kune iz državnog proračuna.

Pokušajte tražiti da država javon objavi listu svih uvoznika hrane u našu zemlju i po mogućnosti njihovo financisko izvješće koliko su novca zaradili i koju imovinu posjeduju . Ako to tražite u četri oka s ministarstvom od toga neće biti ništa zato tu treba zvati novinare koji bi pratili kako bi se stvari odvijale jer bi ljude jako zanimalo tko i koliko hrane uvozi i koliko zaradi a domaća poljoprivreda propada zbog njih .

Objava tih podataka nebi državu puno koštala a saznalo bi se na čemu smo . To bi medije jako zanimalo i ako to ministarstvo odbije barem bi se javno dokazalo da ne stoje iza nas kako su već i dokazali da brane uvoznike , pa bi i građenima postalo jasnije tko ih vodi a u tom slučaju bi imali veće šanse da objave registar uvoznika jer bi se bojali da će im pasti rejting u javnosti .

dosta solidan prijedlog time bi trgovački centri koji imaju manje zastupljenu hranu iz uvoza dobili solidnu reklamu i dalje bolje poslovali za razliku od onih koji prodaju samo uvoznu hranu upitne kvalitete,

posebno bi tu htio naglasiti problem kod goveđeg mesa, neznam trenutno važeči zakon no bio je cini mi se ovakav. Kod nas goveđe meso može sa prodavati kao sviježe 18mj te nakon toga mora u preradu dok je vani to 6 mj.
Interesantno je tko je nadziro proizvodnju toga mesa,
no mislim se da ce se problemi "nas" tovljaca rijesiti izvozom nase govedine a da ce hrvatski građani i dalje jesti junetinu iz brazila
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
Pa ako ima zemlju i nije u stanju da ju obrađuje,a stalo mu je do zemlje,onda će ju dati u zakup.
Pa i toj osobi je sigurno stalo do zemlje ali je nitko neće uzeti u zakup, to je problem. Prodaja, ako je nitko neće besplatno koristiti to automatski znači da nitko neće dati novce za kupnju.
Upravo je to moj prijedlog koji bi trebalo pokušati riješiti . Državne službe bi morale izaći na teren popisati neobrađenu zemlju i vlasnike i jasno im reći : imate godinu dana da ju obradite , date u zakup , prodate ili slijede kazne .

Ja s tim imam velikih problema jer imam preko 130 parcela na kojima ne mogu proizvesti dosta hrane za krave a zemlja stoji neobrađena jer ju vlasnici ne nude u zakup ili prodaju . Tu bi država trebala uskočiti i napisati kazne pa bi bilo više zemlje u ponudi i mogao bih preorati više tabli na kojima bih mogao lako mogao proizvesti dovoljno silaže i što mi već treba a to ne mogu na 130 parcela.
Tu je opet problem usitnjenost parcela. Veliki dio parcela je male površine, više se novca potroši za transport između parcela nego za sami rad na parceli.

Kazne neče riješiti problem zapuštenog zemljišta .U Karlovačkoj županiji ima puno poljoprivrednog zemljišta koje to u stvari i nije ,loša kvaliteta nepristupačno itd. Sve što je za poljoprivredu interesantno treba urediti košjna ,malčiranje obrada a što nije kvalitetno pošumit i račun poslati vlasniku.
Jedna od ideja. Dati pod nadzor HŠ ili sličnim šumarskim tvrtkama, kad već šuma raste neka raste po pravilima struke :mrgreen:


Još jedan prijedlog da se ispita.
Da se na pakiranje hrane stavi naziv proizvođača ili uvoznika ako se radi o uslužnoj preradi za trgovačke lance ili ostala prehrambene tvrtke a ne samo naziv prodavatelja - umjesto "Na tržište stavlja xx(naziv trgovačkog lanca ili tvrtke)" da piše "Za xx(naziv trgovačkog lanca ili tvrtke) proizvodi xy (tvrtka koja proizvodi tu hranu)".
Pogledajte malo deklaracije proizvoda robnih marki pa ćete shvatiti o čemu pričam.
 

IVAN DF

Novi član
Tu od
30 Pro 2011
Poruka
12
Tu je opet problem usitnjenost parcela. Veliki dio parcela je male površine, više se novca potroši za transport između parcela nego za sami rad na parceli.

Time bi se taj problem riješio jer bi ja rekao ili orem međe ili si vi plaćajte kazne pa kako im drago . Kod mene bi se na taj način stvorile velike table koje bi bilo lako obraniti od dovljih svinja jer bi zemlja bila u komadu . Gdje su bile međe bi postavili neke oznake tako da se zna gdje su i problem riješen . Na taj bi se način vlasnici zemlje koju ne obrađuju mogli natjerati da ju prodaju jer im ionako ničemu ne služi .
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Imam nekoliko stvari koje bih volio da se probaju riješiti
Zakon o zapuštenom poljoprivrednom zemljištu koje se ne obrađuje .
Predviđene su kazne za vlasnike koji ga ne obrađuju niti daju u zakup ali ako ih netko prijavi.
E tu dolazimo do problema jer se ja ne želim nikome zamjerati jer su ljudi takvi da bi lako mogli staviti npr. par željeznih klpova u kukuruz i dalje bi nastalo cirkus .
Dakle ako je ikako moguće probajte informirati nadležne institucije o tom problemu . Oni bi sami morali poslati inspekciju koja bi popisala zemlju koja se ne obrađuje na području npr. katastarske općine ili cijele općine, županije nije bitno i vlasnicima poslati obavjest da ukoliko ne očiste zemlju ili ju daju u zakup slijedi im kazna.
Drugo . Rekli su da od sada više neće prodavati državnu zemlju ali da će ju davati u dugogodišnji zakup . Tu dolazimo do problema jer oni daju zapuštenu zemlju u zakup koju si zakupci moraju sami o svom trošku privesti kulturi .
Tatin kolega je primjerice dobi 50 ha zemlje u koncesiju koja je jako zapuštena i troškovi malčiranja će biti jako veliki . Općina subvencionira dio troškova no to je zanemarivo . Dakle pokušajte predložiti da država o svom trošku očisti i privede zemlju kulturi ili da otpiše zakup za onoliko godina koliko su iznosili troškovi krčenja.

Možda moj odgovor nema veze s tvojim citatom, ali nemoj zamjerit, nije ništa protiv tebe ili tvog posta. Ovaj dio o smanjenju troškova zakupa potpisujem.

Ja nisam poljoprivrednik, ali imam nešto zemlje, što poljoprivrednog zemljišta što šumskog.
Problem mi je bilo polljoprivredno. Kupljeno je putem natječaja od jedne firme koja je otišla u stečaj. 3 parcele. Ne mnogo dvije i pol rali jer nisam imao više novca. Nisam znao što tamo posaditi/sijati jer nisam imao mehanizacije, pa mi je kum izorao, potanjurao i izvaljao. Posadio sam tamo 4500 sadnica jele. Što za Božić, što grane za cvjećare. Posadio sam sadnice od 30-40 cm visine. Prve godine kosio. Druge nešto malo sasjeko ako se pojavila neka druga drvenasta vrsta. Dalje sve normalno raslo. Pete godine, točnije 2006, sam već imao nešto grana za cvjećare, našao sam recimo kupca i on mi je rekao da mu treba oko 500-600 grana ako mogu narezati. Rekao sam da ću probati, makar morao odrezati neku bolju granu. Došao na parcele koje su presječene s dva kanala i imao sam što vidjeti. Susjed je palio svoju livadu i moje jele su izgorjele. Do temelja. Ostalo je jedno petnaestak komada na manjoj parceli. Pitao sam go što sad, one je rekao tuži, ali teško ćeš dokazati. Policija ne može ništa bez obzira što mi je gazda rekao što je napravio. Ništa to je samo 4500 tisuća rupa.

Čekao sam dvije godine, posadio sam onda na toj parceli onda 450 komada kestena maruna, i 150 komada običnog oraha, najobičnijeg sjemenjaka. To je bilo 2008 godine u proljeće. Prošle godine sam se nadao nekakvom urodu, jer imam iza kuće 50-ak maruna i već su u petoj dali neki rod. Došli smo na parcelu. To je veća od one dvije i opet sam imao što vidjeti. Kesteni lijepi ravni visoki, tri do četiri metra, na ponekim neki jež, no sve crno jer je netko opet zapalio. Orah dirnete i samo se spraši. Ništa to je samo 600 rupa. Čas posla. Bile su četiri vatrogasne postrojbe. 3 DVD-a i gradski vatrogasci. Policija. Policija je rekla na licu mjesta da je to palio gazda. Srećom jedan lovac s kojim smo si dobri je rekao da je tu bili posađeni kesteni i orasi i pokazao im, te su još neki potvrdili da je to naše i da bi samo budala to išla paliti. Policija pretpostavlja tko je napravio, ali se ne može ništa dokazati pa ide prijava protiv nepoznate osobe.

Treća parcela, na njoj su bile posađene vinogradarske breskve i maruni. Isto kao i ovi orasi i kesteni. Tamo nisu zapalili, nego su imali poligona za učenje vožnje bagera, i to ne s kotačima nego s gusjenicama. Ništa tu je bilo samo stotinjak rupa.

Na izgorenu sam posadio ove godine 15 sadnica oraha. 30 sjemenki i to je to. Gotovo je. Više u to uopće ne diram. Ovu malu s breskvama, sam malo čistio. Očistio sam tri četvrtine i odustao sam. Nekoliko kestena se oporavilo iz panja. I to je to. Više se ne dira. Jednostavno previše je do sada uloženo i sve je gubitak. Šteta mi je koristiti i pokvarenu motornu pilu za to i trošiti gorivo na sječu smeća.

Komunalni redar kaže to nije njegov posao. Načelnik i ostale u općini boli ona stvar. Nije njihov problem. Ako netko prijavi, evo gore su posađeni orasi, ako se prime ili niknu, nisu ih
valjda rode donijele.

I da kažem, možda se neće nekome svidjet, privatno vlasništvo je neotuđivo. Ako ja sa svojom plaćom mogu radit što želim, onda mogu i sa zemljom. Moja stvar je hoću li je obrađivat ili ne. Dati u zakup ili ne. Ali ako me netko prijavi, prije nego si došao k meni i kažeš mi tko je zapalio, do tada ništa. Nažalost. Isprika na podužem postu, nadam se da ste ga uspjeli pročitati prije nego ste zaspali. :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
evo dragi moji rođe, da se obrati glasnogovornik
moje isprike, malo sam zauzet poslovima svud okolo pa me nije bilo na forumu.

ajmo redom
državna zemlja i parlogi
vani su takve stvari riješene na način da starije osobe daju svoja imanja u zakup kompletna mlađim ljudima koji su međaši ili kako oni odluče, oni dobivaju mirovinu i večinom odlaze sa imanja, koja na kraju idu u prodaju ili zakup, govorim o privatnom zemljištu.
državno zemljište, vani je riješeno na način da postoje regije npr u francuskoj, oni imaju 200 županija, tako da dio njih je stočarski, dio ratarski i tako ide po sektorima.
javlja se sljedeće, osoba koja želi imati ovce npr u ratarskom djelu, u pravilu ne dobiva poticaj, a i upitno je da li će se dozvolit uzgoj ovaca na terenima koji nisu te namjene.
tu sad dolazi do problematike namjene zemljišta i tko ima prednost a tko ne, tu bi se trebala napravit regionalizacija, ali ne po principu iz žitnog djela napravit stočarski kao npr baranja (ja nemam ništa protiv).
ustvari kada se daje zemlja u koncesiju (a po čitanju u drugim temama novaca nitko nema? da bi zemlju kupio), treba imati dugoročni projekat exploatacije i ulaganja u te površine, zadovoljenje agroekoloških uvjeta, te na kraju takovo korištenje treba biti kontrolirano od strane nadležnih organa.
e tu sad nisu neke stvari riješene niti vani, npr francuzi su prije imali dovoljno soje za svoje potrebe a sada ju uvoze, to se je napravilo kao planskom politikom da ta kultura ne treba njima, a to se je dogodilo i sa drugim kulturama, a uvođenje nekih kultura i povećanje površina vani dovodi do kontrola.
povećanje površina je moguće u jednom djelu poljoprivrednih površina, pazeći da se okrupnjavanje ne vrši na silu kao amerikanci gdje se dugoročno pokazalo da krčenje i slaganje velikih površina dovodi do erozije vjetrom,a bitna je i konfiguracija terena.
naravno manje parcele treba svesti na ekonomičnu veličinu, nikako na veličinu parcela koje su npr u baranji i slavoniji, os više stotinjaka hektara, to ima svoje razloge.

vidim problema ima puno, za mlade će ići po predlogu natječaji za preuzimanje manjih staračkih gospodarstava, preuzimanje vlastitog gospodarstva od roditelja, gdje budete morali imati projekat ulaganja, gdje novac iz fondova morate striktno uložit u to,kontrole poslovanja 5 godina, i na kraju pete godine morate imat poslovanje koje vam ostavlja dohodak tj plaču, nikako ne minus.

radit će se na tome da po tim projektima mlade osobe koje imaju obavezu se time bavit dobiju dovoljne količine zemlje (ključna riječ dovoljne), da mogu realizirat svoje projekte.

što se tiče da li je to lako ili nije, ništa nije lako, ali HUMP je jedan od inicijatora poljoprivredne akademije i tu se budu obučavali ljudi početno, agronomi, za pisanje projekata, a od njih se očekuje da osim samostalno svoje projekte da pridonesu relizaciji projekata drugim mladim poljoprivrednicima.

svatko tko se želi javit na natječaj, napravit projekat može se javit meni a ja ću onda dalje reagirati, projekata ima i sada i treba bit spreman s nekim stvarima do ulaska u eu,

što se tiće obrazovanja, vani je princip da mora biti najmanje srednja poljoprivredna škola i to 4 godine, da bi sudjelovali na natječajima o dodjeli bespovratnih sredstava, a i vani npr u francuskoj je sistem slijedeći: ako agronom ne može biti neurokirurg bez medicine, a nemože ni neurokirurg bit agronom bez agronomije i tu su stvari čiste, ne može se svatko bavit poljoprivredom.

u natječajima koji su vani raspisivani, situacija je slijedeća: najveću svotu po prijektu bla bla bla, dobiva npr doktor znanosti pa magistar, pa inžinjer, pa srednja škola, bla bla, oženjen sa troje djece i više, sa dvoje, jednim, neoženjen......... ima jako puno stavki po kojima se vrednuje iznos koji određena osoba dobiva po nekom projektu, ima i to svoje razloge (ako je netko sam ne treba mu štala sa 500 krava i 30000 ha zemlje)

zapušteno zemljište pogotovo državno predlagat ćemo da se prvo mora dati projekat i koje svrhe ima taj projekat.

kod mene nema državnog zemljišta, ali npr ja imam u zakupu podosta zemlje od ljudi ovak, pa probajte mrvicu konkreno predložit što i kako da se nešto traži, jer i problem parloga sa jednim košenjem je riješen i još se dobije poticaj za održavanje parcele, tako da je problematika malo egzaktnija

ako sam nešto propustio, a sigurno jesam recite mi, jer sam sve odjednom pročitao, ima i podosta članaka u medijima, a to će član abrkili da stavi

moram pohvalit ima među vama jako mladih i pametnih ljudi sa dobrim idejama, to cjenim

vaš glasnogovornik, bogec :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh