• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kvadratura poda po ptici

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Za držanje tipa 'za svoje potrebe' - peradarnik + ispust...

Zanima me kolika je kvadratura poda/prostora po jednoj ptici potrebna za peradarnik, a kolika za ispust za:
- 1 kokoš hrvaticu = ? m2 za peradarnik,...........== ? m2 za ispust
- 1 tuku/puru ==== ? m2 za peradarnik,..........== ? m2 za ispust
- 1 patku ====== ? m2 za peradarnik,...........== ? m2 za ispust

Također, molim podatak za dimenzije gnijezda za sve navedene ptice:
- kokoš hrvatica ===== ? D cm x ? V cm x ? Š cm
- tuka/pura ======== ? D cm x ? V cm x ? Š cm
- patka ========== ? D cm x ? V cm x ? Š cm

A koliko je potrebno prostora u kavezu za jednu tovilicu/kokoš za tov?... Ne treba biti nabiveno, može da bude malo komodnije... Koje su dimenzije kaveza za 10 komada?
- ? D cm x ? V cm x ? Š cm



Da ne bude zabune govorimo o odrasloj jedinki, ne piliću...

Za kokoši hrvatice sam došao do podatka da ih se drži u obitelji od 10 ženki s 1 mužjakom, a patke u obitelji od 5 ženki s 1 mužjakom... Sve ostalo mi je nepoznato pa eto, molim iskusne i/ili načitane da me posavjetuju...

Hvala... :icon_pidu:
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Pa i ne baš... Dobro, POGLAVLJE I. 'Alternativni sustavi uzgoja' se odnosi na peradarnik + ispust, ali - samo za kokoše i to nesilice (to bi mi moglo koristiti za kokoši hrvatice), ništa ne kaže za tuke/purad, ni za patke, a pogotovo ne o držanju tovnih kokoša u kavezima...

Ili sam možda u krivu... Da li se Poglavlje II 'Sustavi uzgoja u neobogaćenim kavezima' misli na tovilice?... Što su to ustvari 'neobogaćeni kavezi', a što 'obogaćeni kavezi'?...

Ali svejedno, nedostaju mi informacije o tukama/puradi i patkama... Idemo dalje u potragu...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ima negdje pravilnik znam da je bilo, i za patke, guske, pure i sl. treba malo potražit.
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Pokušao sam na istu šemu:

- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu kokoši tovilica
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu tovnih kokoši
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu purica
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu pura
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu tuka
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu patki
- pravilnik o minimalnim uvjetima za zaštitu kokoši hrvatice

ali, nažalost, ništa nije pronašlo...

Zna li netko - Što su to ustvari 'neobogaćeni kavezi', a što 'obogaćeni kavezi'?...
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
Pitanje sam uputio gospođi mr.sc. Branka Buković Šošić, dr.med.vet. voditeljica Odjela za zaštitu životinja Ministarstvo poljoprivrede i dobio sam ovaj odgovor:

- Linkovi su isti i to vezano samo za zakonodavstvo i njegovu provedbu. Probajte ovako: upišite na google: Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane - kad se ta stranica otvori u izborniku s lijeve strane odaberete Dobrobit životinja, kad se ta stranica otvori u izborniku s lijeve strane odaberete Dobrobit životinja na farmama, pa kad se taj izbornik otvori odaberete Perad - onda će se s desne strane otvoriti prozor u kojem imate prvo naslov Tovni pilići te pripadajuće zakonodavstvo, a ispod su kokoši nesilice i pripadajuće zakonodavstvo.

Pa sad ako nekom posluži, eto tu je, a ja sad odoh prostudirati gradivo...
 

Pemma

Novi član
Tu od
15 Velj 2014
Poruka
18
:mur:

Nikako nisam zadovoljan s ovim što sam dobio... Samo traže da se prijaviš i da platiš takse, a kako da držiš - o tome ništa, samo općenito, u stilu - pojilice moraju biti takve da se ne proliju...
 
Na vrh